Струм i мережi. Довгий шлях в лабiринтi. Позичена смерть
Струм i мережi. Довгий шлях в лабiринтi. Позичена смерть читать книгу онлайн
Молодих прозаїків Юрія Іваниченка і Володимира Шарова, які пишуть у пригодницькому жанрі, цікавить насамперед соціальний, морально-етичний зріз психології людей. У гостросюжетних колізіях цих творів читач, безперечно, впізнає реальні життєві ситуації, що додає повістям особливої художньої переконливості.
Події фантастичного твору “Довгий шлях у лабіринті” розгортаються у вигадливому химерному світі, де герой мусить робити свій вибір між добром і злом.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
Не може, то й не може. Власне, в мої обов’язки не входило запевняти її в шлюбній вірності чоловіка. 6 заява, отже, треба вживати заходів.
Як правило, зниклих починають розшукувати на четверту добу: за цей час можуть і повернутися. Та під вечір я згадав стурбовані очі жінки і вирішив не гаяти часу. Насамперед подзвонив їй. Ні, не повернувся. Обдзвонив лікарні, морги: протягом останньої доби в жодний з цих закладів чоловік на прізвище Коренєв — сорока п’яти років, зросту середнього, статечний, брюнет без особливих прикмет — не надходив. Це зайвий раз переконувало, що Коренєв міг бути на дачі. І не один.
Виклав свої міркування Кожухарю.
— Що ж, треба перевірити, — сказав майор. — Вирушай до Осокорків.
— Коли, зараз?
— А чого зволікати?
І хто мене напоумив поткнутися до нього зі своїми міркуваннями наприкінці робочого дня!
— А може, краще завтра зранку?
Майор глянув на мене, як мені здалося, аж надто виразно.
— Вранці тобі треба навідатися до експертів, забув?
— Але ж я не можу одночасно займатися кількома справами!
— Можеш. Іди.
Залізна логіка. Спробуй запереч. Правильно кажуть: надмірне службове завзяття лише шкодить.
— Та до ранку цей Коренєв і сам з’явиться, от побачите.
— Лейтенант Дмитрієв! — підвищив голос шеф.
Усе. Тепер сперечатися не лише даремно, а й небезпечно.
— Хоч машину дайте, — тихо сказав я. — Це ж куди їхати!
Знову той же виразний погляд.
— Ох, розпустив я вас. Кру-гом! Кроком… руш!
Ось воно — піклування про підлеглих! До Осокорків… Через усе місто… Вважай, на своїх двох. А ще звусь “оперуповповажений”. Тобто оперативний! Яка вже тут до біса оперативність. Півтори години туди, стільки ж назад… Додому дістануся десь опісля дванадцятої. Хай йому чорт!
Трамвай. Метро. Знову трамвай. І автобус. Пощастило хоч у тому, що не довелося довго стовбичити на зупинках. Коли дістався до місця, вже посутеніло. Небо затягли хмари. У темряві спіткнувся об якусь колоду і ледве втримав рівновагу. Фізичну. Що ж до душевної, з цим було гірше. А на кого ремствувати? Хіба що на себе. Навколо ні душі. Для компанії одні комарі. Набридливе товариство, але нічого не вдієш. Що й казати, затишна місцина. В дачних будиночках вікна не світилися. Не сезон. У кого ж запитати? Позаду почувся гуркіт автомобільного двигуна. На слух визначив: “Москвич”. З-за рогу вихопився сніп сліпучого світла. Я підняв руку. Водій, симпатичний дідуган у парусиновій кепчині, люб’язно запропонував свої послуги. Хвилин через п’ять у лабіринті дачного селища відшукали щось схоже на місцевий адміністративний центр — добротний будинок під шифером, з якого вийшов штатний наглядач прилеглих околиць, заспаний, невдоволений, і допоміг мені зорієнтуватися. Я подякував і подався за конкретною адресою.
…Пил товстим шаром вкривав підлогу веранди і східці. Про те, що найближчої доби тут ступала чиясь нога (або ніжка) годі й думати. Отже, версія з дачею також не справдилася: чоловік, що має власний автомобіль, зовсім не обов’язково транспортуватиме коханку на дачу, адреса якої відома дружині. А можливо, він уже повернувся додому і в цю хвилину виправдовується перед розгніваною половиною?
З найближчого телефону-автомата подзвонив заявниці. Вона відразу зняла трубку, немов чекала на цей дзвінок саме в цю мить.
— Слухаю…
По тону здогадався: сподівання мої марні.
— Здрастуйте, Ганно Борисівно. Це Дмитрієв.
Жінка схлипнула.
— Його й досі немає… З ним щось скоїлося!..
— Ну, навіщо себе ятрити…
— Так, так! — вперто повторювала жінка. — Я відчуваю!
— Для таких трагічних висновків поки що немає жодних підстав, — спробував заспокоїти. — Ні в лікарнях, ні в моргах вашого чоловіка не виявили.
Мій бадьорий тон чомусь не заспокоїв її, навпаки, жінка заплакала.
— О господи!.. Я знала, знала!.. Це не могло довго тривати. Я відчуваю, розумієте? Сталося якесь нещастя. Жахливе нещастя!..
Вона була на грані істерики.
— Я зараз приїду.
Всю дорогу мозок шпигувала ота випадково кинута фраза: “Це не могло тривати довго…” Що вона мала на увазі?
Двері відчинила господиня. Гострий маленький носик почервонів від сліз, на обличчі без косметики чіткіше проступали павутинки зморщок. Зараз вона виглядала набагато старшою, ніж кілька годин тому в моєму кабінеті. Запросила до передпокою, і в нерішучому жесті тендітної руки вчувалися розпач і безнадія.
Трикімнатна квартира була простора, ошатна, гарно, зі смаком умебльована дорогими імпортними гарнітурами, на стінах — килими, картини. Все свідчило про добробут.
— Сідайте, — господиня вказала на канапу, мляво опускаючись на стілець. Але я також віддав перевагу стільцю — надто вже розкішний килим вкривав канапу.
— Знаю, нічим порадувати не можете. Гречно дякую й за те, що намагаєтесь якось розрадити… — Вона приклала до вуст долоню, скрушно похитала головою. — Що робити? Що?..
Після тяжкої паузи я насмілився запитати:
— Ганно Борисівно, ви сказали по телефону: “Це не могло тривати довго…” Що це означає?
Жінка потерла скроні довгими пальцями. Тільки зараз я помітив, що руки в неї були зовсім старі.
— Чули, мабуть, такий вираз: “Життя смугасте, мов зебра…” Після чорних смуг — білі, і навпаки. Наша біла смуга тяглася довго, майже десять років… Надто довго. Домішки сірого кольору з’явилися приблизно рік тому. Чоловік захистив докторську… Сподівався, що його призначать начальником відділу: була вакансія. Він талановитий хірург. Автор десятка монографій. Грандіозні плани. І раптом усе нанівець…
Вона замовкла, мабуть, знову переживаючи крах усіх сподівань. Втім, для хвилювань у неї зараз була більш серйозна підстава.
— А чому? — нагадав я про свою присутність.
Жінка криво всміхнулась.
— Святе місце не пустує. Начальником призначили якогось працівника міністерства. Звичайно ж, не обійшлося без протекції. Таку несправедливість чоловікові важко було перенести. Став роздратованим, похмурим, охолонув до наукової роботи.
— І зненавидів нового начальника? — здогадався я.
— Саме так. Було за що. Вискочка, посередність. І така людина ним командує! Вказує йому, як і що робити! Хіба це не образливо? Не прикро?
Вона глянула на мене, чекаючи співчуття, але моя зовнішність говорила лише про ввічливу увагу до всього, що казала Коренєва і що насправді було дуже суб’єктивним, упередженим, а я не міг, не мав права робити якісь висновки, не вислухавши думку співрозмовника.
— Звичайно, начальник відчував, як мій чоловік до нього ставиться, і не залишався в боргу. А можливостей підставити ніжку в нього, безперечно, було більше.
Якось неприємно вразила мене ця розмова. “Не залишався в боргу…”, “підставити ніжку…” Можна подумати, що для обох поважних науковців питання кар’єри було найпекучіше.
— Володя — людина непересічна, — вела далі Коренєва. — Завжди і в усьому наполегливий, послідовний. Він знайшов у собі сили для боротьби — це вона промовила з гордістю, — всюди відстоював своє право на цю посаду, свою наукову концепцію.
“То що ж його більше хвилює — посада чи концепція?” — хотілося запитати, але я стримався. Зараз Коренєва бачила в мені союзника і тому відверто ділилася наболілим, але варто їй вловити в моїх словах іронію — усе піде шкереберть. Тоді розмовляти буде важко. “Сили для боротьби…”, “своє право…” Для якої боротьби? В ім’я чого? Своєї амбіції? Честолюбства? Втім, я нічого не мав проти честолюбства. Як кажуть, поганий топ солдат… Справа не в меті, а в засобах її досягнення. Мимоволі подумалося: “А чи не ви надихали свого чоловіка на оту боротьбу?”
— Хто-небудь з колег підтримував його?
Коренєва не приховувала сарказму:
— Наївно, вибачте, запитаний. Нікому не хочеться псувати стосунки з начальством. Майже всі одразу відвернулися.
— Ви сказали “майже”…
— Так. Єдиною людиною, яка простягнула Володі руку, виявився Юрій Петрович Ляховський. Це порядна людина, справжній друг, безкорисливий і вірний. Таких зараз мало.