Струм i мережi. Довгий шлях в лабiринтi. Позичена смерть
Струм i мережi. Довгий шлях в лабiринтi. Позичена смерть читать книгу онлайн
Молодих прозаїків Юрія Іваниченка і Володимира Шарова, які пишуть у пригодницькому жанрі, цікавить насамперед соціальний, морально-етичний зріз психології людей. У гостросюжетних колізіях цих творів читач, безперечно, впізнає реальні життєві ситуації, що додає повістям особливої художньої переконливості.
Події фантастичного твору “Довгий шлях у лабіринті” розгортаються у вигадливому химерному світі, де герой мусить робити свій вибір між добром і злом.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
— Півтори тисячі — хіба це гроші, коли йдеться про жінку? — патентознавець багатозначно хитнув головою і засміявся. Здається, він не тримав на мене зла і вже забув про нашу суперечку.
— То вам нічого не відомо? — в свою чергу здивувався я.
— Про що ви? — звів брови Ляховський.
— Коренєв не сказав вам, найближчій в інституті людині, що він позичив на кілька днів тридцять тисяч?
— Скільки?!
Я повторив.
— Нічого не розумію… Навіщо?
Отже, патентознавець нічого не знав. Дивно, чому Коренєв довірив другові таємницю серця і нічого не сказав про гроші?
Щось тут знову не стикувалося.
Минуло три дні. Коренєв не з’являвся.
На оперативних зборах я виклав усі свої сумніви стосовно версії про те, що Коренєв обібрав довірливих кредиторів і втік до коханки.
Майор Кожухар слухав уважно, не перебивав і лише занотовував щось на аркуші паперу.
— Отже, твій скепсис грунтується на психологічному аналізі особистості Коренєва, — підсумував мої мудрування начальник.
Я ствердно кивнув.
— Відомий вчений, доктор медичних наук, талановитий хірург — і раптом спокусився на тридцять тисяч, втік до коханки… В таке важко повірити.
— А чому б ні? — озвався Іваненко, мій постійний опонент. Його кругловиде, завжди багряне, немов розпарене обличчя було серйозним. Неслухняне пасмо м’якого русявого волосся повсякчас намагалося втрапити в праве око, через що він раз у раз стріпував головою. — Може, й справді — кохання. Хіба так не буває?
— Дурниці! — скипів я. — Мати вродливу дружину, чудову квартиру, машину, зрештою, неабияке суспільне становище — і все це покинути? Заради чого? Пестощів тимчасової коханки?
— Опошлюєш, — заперечив Іваненко, скинувши головою. — Просто закохався до нестями і схибнувся на цьому грунті. Можу навести скільки завгодно прикладів із життя. Читав книжку Богата “Що водить сонце і світила?” Ну, звісно, не читав. Твоя література — протоколи допитів. А в тій книжці листи видатних людей до своїх коханих. А які листи! Яке кохання! Байрону було тридцять років, коли він безтямно покохав шістнадцятирічну Терезу Гамбу, а вона, тоді дружина графа Гвіччіолі, — його. Заради свого кохання Тереза наплювала на репутацію, становище, багатство — на все. А Віктор Гюго? Йому ніхто не міг закинути про легковажність, а він, як і Байрон, у тридцять років закохався в актрису Жюльєтту Друе і кохання це зберіг на все життя. А Пушкін і Гончарова? А Грибоєдов і Чавчавадзе? А…
— Досить тобі, ерудит, — сказав я, таки уражений його начитаністю. — Ну то й що з того? Та ти подумай: людина всього в житті досягла самотужки завдяки своїй наполегливості, цілеспрямованості. Повинен же в нього бути якийсь характер, сила волі. Невже невдача з посадою спроможна була підштовхнути його до такого легковажного кроку?
— Твоя помилка в тому, що ти все зводиш до посади, — незворушно продовжував Іваненко. — Я тобі про Хому, а ти мені про Ярему. Чи не ти сам казав, що честолюбні амбіції Коренєва старанно роздмухувала його дружина? І Ляховський підтверджує це. Зрештою, Коренєв міг зрозуміти, що він у ролі невдахи мало влаштовує дружину, отож і втішився в обіймах коханки.
— Тоді чому не змінилися його стосунки з дружиною? Адже Коренєва запевняє, що її чоловік залишився уважним і лагідним.
— Звичайнісінька облуда. Вона не хоче визнавати, що чоловік охолонув до неї, а той лицемірить, бо боїться скандалу. Точніше, боявся.
— А тепер перестав?
— Тепер перестав. Бо палко закохався.
— А лист, про який згадував Ляховський? А спалах ревнощів? Усе це ставить під сумнів, чи взаємне його глибоке почуття. В день зникнення його бачили з “дипломатом” у руці, він поспішав, був чимось заклопотаний. І на його обличчі не було радості від передчуття скорої зустрічі з коханою.
— Ще б пак! Він їхав з’ясовувати з Ритою стосунки, яка вже тут радість.
Майор мовчки переводив погляд то на Іваненка, то на мене, в суперечку не встрявав, чекав, поки ми самі видихнемося. Його вміння терпляче слухати я цінував найбільше.
— І взагалі я не розумію, що ти намагаєшся довести? — продовжував Іваненко. — Що Коренєв нікуди не їздив? Де ж він?
— Не знаю, — сказав я. — Знаю лишень, що в цій справі чимало фактів, які важко пояснити.
— Наприклад?
— Ну, хоча б такий: навіщо Коренєву було афішувати зв’язок з Ритою? Про це в інституті знали або принаймні здогадувалися всі — від директора до прибиральниці. В той же час Коренєвій нічого не відомо.
Наш дискусійний запал почав вщухати, і, вловивши цей момент, майор звернувся до Іваненка:
— Ну, а сам ти що думаєш?
— Щодо амурних поривань, я вже висловився. Але є ще одне міркування — з приводу анонімок. Читав я усі епістолярні шедеври. Втім, останні свої послання до міністерства він підписував, так би мовити, атакував з піднятою корогвою. Теж, між іншим, штрих до портрету. Так от, стосовно шедеврів. Стиль бездоганний. Аргументи вбивчі. Ну, що не лист — докторська з психології. Мабуть, здорово свого начальника зненавидів. Усією душею. Ці негативні емоції його й надихали. Кожен рядок ніби відшліфований. Не дивно, що ці листи знаходили відгуки в чиновницьких серцях: в інститут направлялася комісія за комісією.
— І до чого ти ведеш? — запитав майор.
— А до того, що версію взаємної різкої антипатії відкидати не варто. Хто сказав, що серед науковців усі святі та божі? Там такі пристрасті вирують, ого-го! У мене склалося враження, що в цьому інституті на чільному місці аж ніяк не наукова робота. Постійні підсиджування і нашіптування. Атмосфера в дусі середньовічного Дувру. Знаєте, скільки анонімок я одержав за ці чотири дні? Ось! — Іваненко розкрив теку, набиту різного розміру аркушами — від записки на маленькому клаптику до кількох сторінок машинопису.— Кожен автор намагається викрити непорядні вчинки колеги, довести аморальність його поведінки, заплямувати чиюсь репутацію. Близько третини листів містить інформацію про хабарі, які лікарі буцімто беруть з пацієнтів. Тому цілком можливо, що в запалі якого-небудь ненаукового диспуту один доктор навмисно пристукнув іншого.
— Не варто передавати куті меду. Не всі вчені такі, яких ти малюєш, — сказав я.
— Вчених я поважаю. Взагалі. Але тут особливий випадок. Два конкретних представники. І відповідний психологічний фон.
— Мені здається, ти перебільшуєш, — сказав майор. — Жодного з цих конкретних представників ти не знаєш, отже, й висновки твої передчасні.
— Між іншим, Іллєнко поїхав ввечері того ж дня, коли зник Коренєв, — ввів у дію черговий аргумент Іваненко. — Утік? Можливо. Але ця деталь заслуговує на увагу. Вони могли зустрітися випадково. Тож Іллєнко використав свій від’їзд як алібі…
— А тридцять тисяч? — спробував я остудити його запал. — Забув?
— Чому? — анітрішки по збентежився Іваненко. — Коренєв справді позичив гроші для якихось своїх справ, але віддати не встиг. Усе логічно.
— Пішло-поїхало, — невдоволено пробурмотів Кожухар. — Давайте-но від фантазій переходити до фактів. З тим, що перша версія слабка, я згоден: несхожий Коренєв на ловеласа і бабія, але… Відкидати її не маємо права. Свідчення Ляховського заслуговують на увагу. Потрібна ретельна перевірка.
— Треба зробити запит, — сказав Іваненко, — і все з’ясується.
— Цього недостатньо, — заперечив майор. — Справа видається надто серйозною. До Талліна поїде… — шеф зробив паузу, перевів погляд з мене на Іваненка, який радо тицьнув пальцем себе в груди, — …Дмитрієв. — Майор знову глянув на мене. — Заразом заїдеш до Вільнюса, розшукаєш Іллєнка, поговориш.
— Ну, скажіть, де справедливість? — скрушно зітхнув Іваненко. — Це моя ланка, я її, так би мовити, вистраждав, виплекав, і — на тобі!.. До того ж я ніколи не був у Прибалтиці.
Він мав такий засмучений вигляд, що майор не міг стримати посмішки. Проте відповів цілком серйозно:
— Скоро відпустка, їдь.
— Е-е, то зовсім інша справа, — зітхнув Іваненко.