Струм i мережi. Довгий шлях в лабiринтi. Позичена смерть
Струм i мережi. Довгий шлях в лабiринтi. Позичена смерть читать книгу онлайн
Молодих прозаїків Юрія Іваниченка і Володимира Шарова, які пишуть у пригодницькому жанрі, цікавить насамперед соціальний, морально-етичний зріз психології людей. У гостросюжетних колізіях цих творів читач, безперечно, впізнає реальні життєві ситуації, що додає повістям особливої художньої переконливості.
Події фантастичного твору “Довгий шлях у лабіринті” розгортаються у вигадливому химерному світі, де герой мусить робити свій вибір між добром і злом.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
— Волосся може посивіти… — голос Сивого затремтів. Малюк раптом здригнувся, наче осикове листячко під шквалистим поривом вітру, ясні оченята спалахнули всіма барвами справджених мрій і так несподівано знайденого синівського щастя.
— Тату! — крик розчахнув ранкову тишу і радісним птахом злетів у піднебесся. Сильні руки підхопили сина, притиснули до широких грудей…
— Ну, годі, годі. Ти ж сам казав, що мужчина не повинен плакати.
Хлопчик підвів обличчя, посміхаючись крізь сльози.
— А ти сказав, що інколи плакати не соромно. А зараз — не соромно! Правда?
— Зараз ні, синку… А тепер ходімо до нашого дому. Довго я до нього йшов…
Вузькою смугою піску між стрімкою кручею і мерехтливою гладінню океану крокували двоє: високий сивий чоловік і золотоволосий хлопчина років десяти. Вони йшли, міцно тримаючись за руки,— туди, де на прибережній скелі на них чекав маленький білий будиночок, відкритий сонцю і всім вітрам.
Володимир Шаров
Позичена смерть
Повість
Того дня до Вільнюса був лише один авіарейс, але я на нього спізнився. Взяв квиток на поїзд. Це навіть краще: попереду чотирнадцять годин дороги, ото вже відісплюся! Не знаю, чи ви помічали, але в робочий час сон завжди міцніше.
На вокзал навмисне прийшов за півгодини до відправлення, щоб швидше зайняти купе і влягтися. Та поїзд, як на те, подали на посадку із великим запізненням. Що тут почалося! Пасажири, тягнучи за собою речі, бігали по перону, голосно лаяли провідників, машиніста, вокзальне начальство, а заразом і міністерство шляхів сполучення. Всі прагнули якомога скоріше втиснутися у вагони, немов боялися, що поїзд рушить без них.
Мої попутники вже були в купе. Дебела висока жінка років сорока метушливо вмощувала речі і водночас гарикала на молоду вагітну супутницю, мабуть, дочку. Гладуха стояла до мене спиною, перегородивши прохід, і я поштиво оглянув її могутні форми. Жінки розмовляли по-естонськи чи по-литовськи і я нічого не второпав, крім вигуків “ох!” та “ах!”. Схоже, різними мовами вони мають однакове значення. Філологічні дослідження так захопили мене, що я не відразу помітив на нижній полиці ще одного представника чоловічої статі. Щоправда, виглядав цей представник досить жалюгідно: голомозий, з дрібним зморшкуватим обличчям і м’ясистим носом, немов узятим напрокат. Але все одно, принаймні тепер у цьому різнобарвному товаристві я не був самотнім. Миршавий боязко позирав на імпозантну сусідку, що займала півкупе. Всі малогабаритні чоловіки в присутності таких жінок відчувають себе скривдженими і неповноцінними. Сам факт, що природа за якоюсь незбагненною примхою щедро наділила жінку тим, чого так бракує чоловікові, ображав його гідність.
Нарешті гладуха спромоглася звернути на мене увагу, зміряла оцінюючим поглядом і великодушно посторонилася, наскільки це дозволяли вузький прохід і її габарити. Та цього виявилося замало, і їй довелося сісти поруч із донькою на нижню полицю, бо інакше я б не дістався своєї верхньої.
Поїзд поволі рушив. За вікном пропливли перон, постаті проводжаючих, вокзальні будівлі. Товариська товстуха одразу почала втягувати мене в розмову. Її хвилювала злободенна тема весняних повіней. Незабаром я вже знав, що живе вона в Каунасі, на самому березі Німану, і щороку вода хлюпає мало не біля порога їх невеликого затишного будиночка. Але цього року слід чекати більш серйозних неприємностей, оскільки снігопади були як ніколи рясні, і таке інше, і таке інше.
З півгодини я добросовісно співчував їй, хоча очі самі заплющувалися, але потім довелося виявити галантність і вийти з купе разом з худорлявим. Жінки перевдягалися хвилин двадцять. Вже давно помічено, що спільне чекання, як і спільна праця, спонукають до контактності навіть найвідлюдькуватіших осіб. Мій супутник не був винятком. Звільнившись від гіпнозу споглядання могутньої жіночої статури, він виявився втомливо балакучим. Я дивився у вікно і краєм вуха слухав щось середнє між сповіддю й автобіографією.
Проминули Клавдієво. Отже, їдемо вже годину. Коли ж нарешті вмостився на омріяній верхній полиці, відчув, що заснути доведеться нелегко: жінка-велетень заходилася навчати сусіда правилам хорошого тону, бо, всупереч її сподіванням, той не горів бажанням уступити їй нижню полицю. Урок гречності проходив у дещо підвищених тонах і скидався на вульгарну суперечку, бо торкався і прихованих, і явних достоїнств співрозмовників.
Запанувала тиша. І лише колеса ритмічно стукотять: “Лягай-лягай… лягай-лягай…” Та вже ліг. Вагон похитується наче колиска. “Спа-ти, спа-ти”. Очі заплющуються. Приємна млість огортає тіло. Тепер уже думки не снуються як навіжені, в голові запаморочилося, аж раптом — щось неначе пронизує сонний мозок — згадка про справу, що чекає на мене. Тепер усе пропало. Прощавайте, мої чудові кольорові сновидіння, я себе знаю.
То з чого ж усе почалося?..
…У шибку раз по раз стукає гілка клена. Бруньки вже набрякли, ось-ось луснуть, а натомість з’являться яскраво-зелені свіжі цяточки. Горобці з’їхали з глузду й гасають один за одним із пронизливим цвіріньканням. У кабінет просочується проміння. Але всі ці прикмети весни немов і не існують для жінки, що сидить навпроти мене. Вона перебуває в тому віці, коли щоденний макіяж стає своєрідним ритуалом і забирає дедалі більше часу. Її продовгувате обличчя, ретельно і зі смаком підфарбоване, все ще гарно, хоча шкіра уже нагадує про вік і почала в’янути, особливо біля вуст і на вилицях. Жінка не бажає миритися з невмолимими роками: носить сукню, що занадто відкриває гарну, але вже покільцьовану зморшками шию. Вона вимогливо дивиться на мене стривоженими сірими очима: “Де мій чоловік?” Виявляється, він по прийшов ночувати, а вранці жінка вже прибігла до райвідділу з заявою про його зникнення, встигла відвідати майора Кожухаря і той послав її до мене.
— Ваш начальник сказав, що у вас чималий досвід у таких справах, — порушила вона занадто довгу паузу.
Деякий досвід я справді маю, і саме він мені підказує, що навряд чи в даному разі варто поспішати з розшуком. Коли чоловік не приходить ночувати — не завжди необхідно звертатися до міліції.
— Скажіть, у вашого чоловіка є машина?
— Так, “Волга”.
— Мабуть, і дача теж?
— І дача! — з викликом відповіла жінка. — Але яке це має значення?
Я мовчу, як мені здається, багатозначно.
Жінка зрозуміла мій мовчазний натяк, похитала головою:
— Ні… це неможливо… Він кохає мене!
Мабуть, сама себе переконує. Я стенув плечима:
— Вірю. Але поміркуйте самі: машина, дача, не ночував удома. Плюс весна. Мимоволі, знаєте, спадає на думку…
— І даремно! — роздратовано відказала жінка. — Не такий він… — Хвильку помовчала, мабуть, подумки ще раз аналізуючи, який він, її чоловік, і не зовсім послідовно докинула: — Дружина, коли вона не повна ідіотка, завжди відчує холодність чоловіка. У нас є телефон, і Володя, затримуючись хоча б на годину, неодмінно попереджає мене… Ні, ні… Ваше припущення абсурдне. І образливе!
— Вибачте, — сказав я. — Не хотів вас образити. Отже, вчора чоловік не подзвонив, як звичайно?
— У тім-то й справа! Інакше б не прийшла до вас. А “Волга” стоїть у гаражі, — раптом зраділа вона. — Ключі на своєму звичайному місці — в шухляді серванта.
Отже, моє припущення не здалося їй таким уже абсурдним. Згадала про машину і заспокоїлась. Принаймні відносно того, що зачіпало її жіночу гідність. Начебто для поїздки на дачу не можна скористатися таксі. Це було б навіть логічно: менше підозр у дружини.
— Ваш чоловік їздить на роботу машиною?
— Так.
— Чому ж учора не скористався нею?
— Сама дивуюсь… — обличчя жінки знову набрало тривожного виразу.
— Може, вона зламалася?
— Володя нічого такого не казав. Я твердо знаю одне: про якийсь там паскудний флірт не може бути й мови!