Карeра Никодима Дизми
Карeра Никодима Дизми читать книгу онлайн
Незвичайно склалася доля Никодима Дизми. Безробітний провінціальний урядовець, мало не бродяга, завдяки випадкові і непорозумінню стає високим державним сановником і досягає великої влади й багатства.
«Кар’єра Никодима Дизми» – дошкульна сатира на буржуазне суспільство та його верховодів. Доленга-Мостович написав її ще на початку 30-х рр., але вона й досі є одною з найпопулярніших польських книжок.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
– Якщо в голові добрі клепки, – буркнув, – то й відмичок не потрібно… Правда, це комбінація не моя, а Кшепицького, проте мені теж вигода…
Ключ безгучно повернувся в замку, тоді один поворот ручки – і сейф відчинився.
Всередині був зразковий порядок. На поличках праворуч лежали старанно складені книжки і теки з паперами, ліворуч – пачки банкнотів. Дві полички заставлено коробками; Дизма насамперед заглянув у них: маса коштовностей – золоті каблучки, намисто, брошки, діаманти, рубіни.
«Наче в ювеліра…»
Але треба було поспішати. Никодим вийняв усі теки, книжки і записники. Вийшла груба папка. Він переніс її на стіл і, відклавши вбік зелену теку, розкрив першу-ліпшу книгу. Перегортаючи сторінки, заповнені датами й цифрами, Дизма швидко зметикував, що то список боржників Куницького з тих часів, коли він ще позичав гроші на лихву. Про це красномовно свідчили розміри відсотків. У списку часто повторювалось прізвище батька Ніни: «Гр. Понімірський – 12 000 дол.», «Гр. Понімірський – 10 000 зл.» і т.д.
Дизма взяв другу книгу. То був облік прибутків і зисків од Коборова. Третю, четверту і п’яту книги теж списано цифрами.
Це не цікавило Никодима. Він підсунув до себе теки, і одразу ж у першій знайшов те, що шукав: векселі. Власне, бланки векселів, незаповнені, але підписані. Ціла пачка, і всюди один і той же підпис: Ніна Куницька, Ніна Кумицька, Ніна Куницька…
Під векселями лежало доручення Ніни на ім’я чоловіка і нотаріальний акт продажу Коборова Ніні.
Цей документ Дизма згорнув і сховав до кишені, а тоді, ретельно зав’язавши теку, відклав її разом із зеленого вбік.
А сам почав переглядати інші. І знайшов таке, що мало не підплигнув од радості.
В одній теці побачив два конверти. На меншому було написано: «Мій заповіт», а на другому: «В разі моєї смерті – спалити, не відкриваючи».
– «В разі смерті», – розсміявся Никодим. – Але ж він не вмер, отже, я можу розпечатать.
Він зламав сургучну печать і вийняв те, що було в конверті. В очі одразу впав австрійський паспорт.
– Ну, братику, тепер ти в моїх руках.
Паспорт видано на ім’я Леона Куника, сина Геневефи Куник і N. N. У графі «Професія» чорним по білому написано: «Кельнер».
Далі лежав вирок краківського суду, що засудив Леона Куника на три місяці ув’язнення за крадіжку плаке [32]. Під ним лежала пачка листів, потім знову блокнот, – геть списаний – і знову вирок суду (на цей раз варшавського), який засудив тепер уже Куницького на два роки ув’язнення за допомогу фальшивомонетникам.
Никодим глянув на годинник і вилаявся: минула вже дванадцята година ночі. Він швидко зібрав розкидані папери і засунув їх у кишеню.
Всі інші речі поклав назад, замкнув сейф на ключ, і, взявши під пахву обидві відібрані теки, рушив попрощатися з Ніною.
Вона чекала в будуарі, уже втрачаючи терпіння, але всміхнулась і спитала:
– Тобі вже треба їхати, любий?
– Мушу. Нічого не вдієш. – Никодим сів біля неї і взяв її за руку. – Кохана Ніночко, – почав він, пригадуючи собі план, який вони складали разом з Кшепицьким. – Кохана Ніночко, ти довіряєш мені?
– Як ти можеш питати про це? – докірливо кинула Ніна.
– Бачиш… бачиш… Як би це сказати… Тут такі справи… Незабаром з’ясується, що і як.
– Не розумію.
– З’ясується все. Або все зостанеться як і раніше, тобто, ти до смерті будеш із Куницьким, або ж ми поберемось, а Куницького – під три чорти. І вибір залежить від тебе.
– Ніку! Це ж ясно!
– І я так гадаю. Тоді, Ніночко, прошу тебе: ти повинна в усьому вірити мені, на все згоджуватись, ні в чому не перечити, а я вже усе владнаю.
– Гаразд, але навіщо така таємничість? Прецінь усе ясно.
– Не все ще ясно, – зам’явся Никодим, – але буде ясно. Він старий, а в нас попереду – життя… Розумієш?
Вона була трохи збентежена, проте воліла не допитуватись. І сказала просто:
– Вірю тобі безмежно.
– От і добре, – клепнув він себе руками по колінах. – А тепер я вже мушу їхати. До побачення, Ніночко, до побачення…
Обняв її і почав цілувати.
– До побачення, найдорожча моя. І не думай, що я лиха людина. Що б я не робив – усе це тому, що кохаю тебе більше за життя.
– Знаю… знаю… – відповідала Ніна, виціловуючи його.
Никодим ще раз поцілував її в чоло, забрав теки і вийшов. Коли він у вестибюлі надівав пальто, Ніна попрощалась офіційно, бо там був слуга:
– До побачення, щасливої дороги. А щодо того питання, то робіть так, як вважаєте за краще… Я вірю, що так треба… Взагалі повинна комусь вірити… До побачення…
– До побачення, пані Ніно. Все буде гаразд.
– Приїжджайте швидше.
– Ледве-но вирвусь – одразу ж приїду.
Поцілував її в руку. Слуга відчинив двері, і Дизма під зливою пробіг кілька кроків, що відділяли його од автомобіля.
– От чортова погода! – вилаявся він, зачиняючи дверцята.
– Всю ніч литиме, це певно, – підхопив шофер.
І справді, дощ не вгавав до самісінького ранку, і автомобіль приїхав у Варшаву геть убрьоханий.
Коли Дизма відмикав двері своєї квартири, не було ще й восьмої години. А проте він уже застав Кшепицького. Позачинявши двері до сусідніх кімнат, щоб лакей не міг підслухати, обидва заходилися переглядати документи, що їх привіз Никодим.
Кшепицький був у захваті. Весь час потирав руки, а коли в пачці листів знайшли докази того, що Куницький у зв’язку з давнім процесом підкупив одного урядовця, він зірвався і гукнув:
– Ну, тепер нічого ждати. Їдьмо до слідчого.
– А векселі? – запитав Дизма.
– Векселі… гм… їх, правда, можна було б залишити в себе, на той випадок, якщо у пані Ніни зміняться почуття і наміри, але безпечніше буде спалити, звичайно, якщо ви певні, що вона вийде за вас.
– Це певно.
– Ну, тоді чудово. Гайда!
Начальник карного розшуку, старший комісар Рейх, належав до тих людей, що в боротьбі за існування не знають ніяких компромісів. Холодний, розважливий, тверезий і проникливий, він одразу збагнув, чого добивається президент банку Дизма. Незважаючи на пишну вимовність Кшепицького, який намагався створити враження безкорисливості свого начальника, старший комісар Рейх наприкінці запитав прямо:
– А ви, пане президенте, наміряєтесь одружитися з пані Куницькою?
Іншого виходу не було, і Дизма мусив признатися, що він дійсно має таку гадку.
– Не подумайте, пане президенте, що я втручаюсь у ваші особисті справи. Зовсім ні. Але вважаю, що коли Куницького посадити в тюрму, то це викличе за собою як цілком зрозумілий наслідок судовий процес.
– Це правда, – згодився Кшепицький.
– Отож-то, – тягнув комісар. – А такий процес, що може стати сенсацією, либонь, не дуже приємна річ ні для вашої майбутньої дружини, ні для вас.
– Гм… То що ж робити?..
Старший комісар Рейх якусь мить сидів мовчки.
– Пане президенте, – почав він замислено, – тут може бути тільки один вихід…
– Який?..
– Куницький дістане десять або ж щонайменше шість років строгої тюрми. В цьому немає сумніву. Докази такі, що він не викрутиться. А що б ви сказали, пане президенте, якби ми спробували домовитися з Куницьким?
– Домовитися?
– Так. Либонь, він найменше зацікавлений у тому, щоб дістати десять років буцегарні. Думаю, що Куницький згодився б на таку пропозицію: він одмовляється від усяких претензій на маєток і не має нічого до вас, а ви за це даєте йому певну суму грошей і закордонний паспорт. Хай собі їде в три вирви, куди хоче.
– Так він же згодом повернеться.
– Є й на це рада. Зробимо так: сьогодні я його арештую, дуже суворо допитаю, покажу йому все це шпаргалля і посаджу на якісь там три дні, він розкисне. Тоді знову викличу на допит і запропоную угоду. Не прийме – тим гірше для нього, а якщо прийме – дам йому паспорт і дозволю втекти за кордон. Утекти! Розумієте? Утекти – це означає позбавити себе змоги повернутися назад, бо я оголошу розшук. Що ви скажете на це, пане президенте?