Струм i мережi. Довгий шлях в лабiринтi. Позичена смерть
Струм i мережi. Довгий шлях в лабiринтi. Позичена смерть читать книгу онлайн
Молодих прозаїків Юрія Іваниченка і Володимира Шарова, які пишуть у пригодницькому жанрі, цікавить насамперед соціальний, морально-етичний зріз психології людей. У гостросюжетних колізіях цих творів читач, безперечно, впізнає реальні життєві ситуації, що додає повістям особливої художньої переконливості.
Події фантастичного твору “Довгий шлях у лабіринті” розгортаються у вигадливому химерному світі, де герой мусить робити свій вибір між добром і злом.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
Пригадалася розмова з дружиною Заруби: “Телепень…”
— І давно він не працює?
— Та… місяців зо три. Все роботу до вподоби шукає.
— А може, вже знайшов?
— Яку? — не зрозумів Заруба.
— На батьковій шиї сидіти. Грошима, либонь, щотижня забезпечуєте?
— То син же… — зітхнув Заруба. — Піде працювати, скоро піде. Неодмінно. Ми з ним уже говорили про це.
Хвилин через двадцять дістався Голосіївської площі. Місце незрівнянне. А парк! Що за парк! Справжній дендрарій! У дитинстві мешкав тут неподалік, біля Совських ставків, хлопчаками ганяли по парку зранку до вечора. Тоді він здавався нам таємничими джунглями, а ми собі — кровожерними індійцями, що полюють за скальпами. Ото були часи! Ніяких тобі крадіжок із магазинів і зниклих чоловіків. Один тільки оптимізм і безхмарні перспективи. Парк мого дитинства… Скільки спогадів викликає! Раптом з подивом помічаєш, що й тобі властива сентиментальність. Десь отут вперше цілувалися з Олею Хотян, а потім, узявшись за руки, до ранку блукали алеями. І знову цілувалися. А вдома отримав від батьків добрячого прочухана: “Не міг подзвонити?” І не хотілося пояснювати, що тієї ночі я забув про все на світі. Тепер уже, мабуть, і не згадаю точне місце тієї історичної події — першого в житті поцілунку. Згодом Оля вийшла заміж за військового, і де вона зараз, не знаю. Навряд чи згадує цей парк і ту ніч… А я? Пригадав лише тому, що випадково опинився тут. “Парк мого дитинства!..” Плин часу перетворює нас на сухих раціоналістів, і ми починаємо соромитися своєї надмірної чутливості. А шкода. Треба буде попросити у Іваненка оту книгу про любов, бо справді я, крім протоколів допитів, давно вже нічого подібного не читав.
Чотириповерховий будинок біля готелю “Мир” стояв на пагорбі й тому здавався не меншим за готель. Піднявся на другий поверх, натиснув на кнопку дзвінка. Ще раз. І так хвилини дві. Або дзвоник несправний, або нікого немає вдома. Грюкнув у двері кулаком. Ніхто не відчиняє. Куди завіявся квартирант? Може, подався в бюро по працевлаштуванню? Вірогідніше, що знову поплентався до щедрого батечка. Саме настав час субсидій. Грюкнув ще раз. Що ж робити? Чекати? Марна справа. Доведеться потурбувати сусідів.
Подзвонив у двері навпроти. Анітелень. Якщо вже не щастить… Спробував ще. Нарешті почулося човгання, чиїсь кроки, потім — голос, деренчливий, старечий:
— Вам кого?
Мабуть, у господині й досі свіжі згадки про комунальну квартиру.
— Вас, якщо не заперечуєте.
Довга пауза. Розмірковує, заперечувати чи ні.
— А ви хто?
— Я з міліції.
Цього разу пауза вдвічі довша.
— З міліції?
Я звів очі до стелі й подумки виголосив короткий монолог. Ну чому всі, як правило, перепитують, наче вперше чують про існування такої організації?
— З міліції, з міліції…
Клацнув замок, другий, дзенькнув ланцюжок… Мій дім — моя фортеця. Двері трохи прочинилися. В шпарині з’явилося сиве пасмо і око, напівприкрите зморщеною повікою без вій. Око підозріливо втупилося в мене. Звично сягнув до кишені. Щось на зразок вітального жеста. Відпрацьований до автоматизму. Навіть коли знайомих зустрічаю, рука мимоволі сіпається до кишені. Обмацавши посвідчення, око зникло. Нарешті брама фортеці знехотя прочинилася ширше. Рівно настільки, щоб я зметикував, що мене не запрошують увійти. Втім, я цьому навіть зрадів: з нетрів квартири тхнуло застояним повітрям і пліснявою. Цікаво, коли тут востаннє провітрювали? Гнітючий дух жител самотніх старих, що доживають свій вік в оточенні звичних речей-одноліток. Запах туги за втраченою молодістю.
З темряви коридора виникла маленька бабуся.
— Що вам треба?
— Здрастуйте, — злегка вклонився я.
Старенька гордовито нахилила у відповідь свою пташину голівку. Напевне, виховувалась у якомусь пансіоні шляхетних дівчат…
— Скажіть, ви Петра Зарубу з сусідньої квартири знаєте?
— На жаль, знаю, — прошамотіла бабуся.
— Чого так?
— Страшенно невихований молодий чоловік, страшенно. Я частенько посиджую на лавочці біля будинку, частенько. Проходить мимо, ніколи навіть не привітається, немов не помічає, нечема.
Зацікавлена розмовою, початок якої змогла вловити, мабуть, завдяки чудовій акустиці комунальних коридорів, визирнула ще одна сусідка. Вона була запнута хусткою, з-під якої випирали бігуді. Маленькі цікаві оченята швидко пробігли по мені. Визнавши мене гідним уваги, молодиця кокетливим жестом приклала руку до хустки, ніби поправляла модний капелюшок.
— Ну що ви таке кажете, Маріє Семенівно, — проспівала вона. — Товариш із міліції може подумати про Петю казна-що.
— А якої думки про нього ви? — поцікавився я.
— Аби всі такими були! Тихий, сором’язливий, мухи не скривдить. В інших до півночі маги захлинаються, ревуть на весь дім, збожеволіти можна, а в Петі нічого подібного.
— То, може, його просто вдома не буває?
— Інколи його по кілька днів не буває, це точно. Та коли він удома, я знаю.
Я не став уточнювати, звідки вона одержує цю інформацію: очевидно, в даному разі молодиці допомагала чудова акустика стін…
— Якісь підозріливі жевжики до нього вчащають, — вела своє бабуся. — І теж не вітаються. Невихована молодь, невихована.
— Ну, чому підозрілі? — смикнула плечиком молодиця. — В наш час із незнайомими вітатися не прийнято.
— Я, любонько, втричі старша за вас і в людях розбираюся краще. Порожні в них очі, порожні.
— Та не слухайте ви її, — махнула рукою “любонька”. — їй бозна-що ввижається. Не розумію, чого це міліція до Петі присікалась: то дільничний, то ось ви.
— А які у вас стосунки з Петром Зарубою? — спитав я.
— Пречудові, — виклично зблиснула вона очима. — А що?
— Ви заміжня?
Молодиця криво всміхнулась:
— Це вас не обходить!
— Отже, ні, — резюмував я. — Може, запросите до себе? Побалакаємо.
— Іншим разом. Поспішаю. — Мабуть, моє запитання зіпсувало їй настрій.
— Шкода. Але зачекайте ще хвильку. — Я повернувся до бабусі: — А вам, Маріє Семенівно, спасибі велике.
— Нема за що, нема за що… — закивала бабуся, зникаючи за дверима своєї фортеці.
— Як вас звуть? — звернувся до моложавої співбесідниці.
— Тамара, — відповіла вона й одразу, ніби схаменувшись, додала: — Степанівна.
— Чи не могли б ви, Тамаро Степанівно, описати кого-небудь з тих, хто відвідує Зарубу?
— Ну… молоді хлопці, — вона стенула плечима. — Звичайні.
— Що, всі на один копил? Високі чи низькі? Кремезні чи худорляві? Блондини, брюнети — які?
— Всі худі, якісь виснажені… І справді, ніби чимось схожі. А так… звичайні хлопці.
— А вдягнені як, охайно чи ні?
— Знаєте, не звертала уваги. Здається, не дуже вишукано, навіть дещо нечепурно… Один приходив у якійсь засмальцьованій фуфайці. Але ж зараз у показній неохайності найбільший шик. Мода така.
З розповіді молодиці мені все більше не подобалась ця компанія. Спало на думку: надто вже вони схожі на… Втім, не треба поспішати. Спочатку як слід перевіримо.
— Тамаро Степанівно, ви сказали про молодих хлопців. А крім них, нікого більше не помічали?
— Маєте на увазі дівчат? — розуміюче хмикнула молодиця.
— Не тільки.
— Бував один. Статечний такий. На білій машині.
В мене тенькнуло серце.
— На “Волзі”?
— Ні, на “Жигулях”.
— Не плутаєте? Це дуже важливо.
— Що я, по-вашому, відрізнити не можу? — розсердилася молодиця.
— Він сам був за кермом чи його хтось привозив?
— Сам. Та я не дуже придивлялась, — в її голосі почулося роздратування. — Пам’ятаю лише, що в капелюсі.
— Малувато, — зітхнув я. — А прикмети?
— Які прикмети?
— Ну, щось примітно в зовнішності.
— Ну, що… вуха відстовбурчені. Ще, пам’ятаю, подумала: “Якби не вуха, капелюх на очі б сповз”. Словом, капловухий.
Білі “Жигулі” й відстовбурчені вуха… Вже дещо. Хоч я поки й не знав, навіщо мені ці відомості. Ота скрупульозна звичка збирати максимум інформації. Може, згодом щось і пригодиться.