Струм i мережi. Довгий шлях в лабiринтi. Позичена смерть
Струм i мережi. Довгий шлях в лабiринтi. Позичена смерть читать книгу онлайн
Молодих прозаїків Юрія Іваниченка і Володимира Шарова, які пишуть у пригодницькому жанрі, цікавить насамперед соціальний, морально-етичний зріз психології людей. У гостросюжетних колізіях цих творів читач, безперечно, впізнає реальні життєві ситуації, що додає повістям особливої художньої переконливості.
Події фантастичного твору “Довгий шлях у лабіринті” розгортаються у вигадливому химерному світі, де герой мусить робити свій вибір між добром і злом.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
Старий довго не озивається.
— Сядь, перепочинь. Тебе чекає довгий і важкий шлях. Я розповім, де знайти Синього. Ти молодий, сміливий і сильний, у грудях твоїх б’ється гаряче й відважне серце, розум твій холодний, розважливий і гнучкий. Ти зможеш перемогти його!
— Де він?
— Не поспішай… Поспіх зараз небезпечний. Тобі треба підкріпити сили свої, возвисити дух. Лише тоді перемога прийде до тебе. Велику силу має король зла, і велика його влада. Велика, але не безмежна. Світанок уже близький, близька його погибель! Темрява не може володарювати безроздільно!
— Вигляд твій незвичний і дивна твоя мова… Хто ти?
— Я — Мисливець. Багато років мандрую по цій дикій гірській країні, лише іноді спускаюсь у долину, до людей, вимінюю на звірині шкури одяг, кулі, порох. Колись, дуже давно, жив і я в долині, у великому красивому будинку. Був я багатий, мав чимало друзів і жінок, і життя з непомітною швидкістю пролітало у безшабашному п’яному розгулі, залишаючи сивину на скронях і отруту в душі… Інколи ми з друзями брали рушниці, сідали на коней і з дикими вигуками неслися в гори, з бездумною жорстокістю вбиваючи все живе на своєму шляху… Поверталися, обвішані найбільш добротними мисливськими трофеями — а забрати з собою ми могли лише невелику частину вбитих нами звірів та птахів,— і знову поринали у нестримний розгул, намагаючись втопити у вині і заглушити розпустою несміливе почуття вини перед забитими безвинними тваринами… Ніколи не забуду одного випадку. Ми переслідували стадо оленів — красивих, гордих тварин. Вони значно випередили нас, вільні, як вітер. І раптом один із них почав відставати, поранений чиїмось влучним пострілом. Я відірвався від товаришів і почав наздоганяти його… Мною оволодів дикий, хмільний азарт гонитви, а вбивство, яке мусило відбутися, підігрівало кров і збуджувало уяву… Поранення в оленя, мабуть, було тяжке, бо він усе сповільнював біг і нарешті впав між кущами ялівцю. Миттю домчав мене кінь до нього, і я зіскочив, щоб добити тварину. Олень лежав, підігнувши ноги, його плямисті боки важко здіймалися і спадали, рожева піна клоччям падала на зелену траву… Він дивився на мене, і в майже людському погляді його не було вже ненависті, благання, страху… лише передсмертна туга. Щось надломилося в мені, і цей погляд проник у такі глибини душі, про які я навіть не підозрював. Я відкинув рушницю, скочив у сідло і помчав геть. Я вже від’їхав з півмилі, коли почув постріл. Що було далі — пам’ятаю погано. Майже місяць пролежав у гарячці, потім, одужавши, довго відмовлявся йти з друзями на полювання. Тільки вино пив без міри, впивався до нестями. Через рік друзі таки умовили мене вибратися на полювання, але карабін мій завжди мовчав…
Риси обличчя Мисливця ще більше загострилися, очі наче дивилися всередину себе, в глибини пам’яті. Я напружував увагу, боячись поворухнутися.
— Одного розу ми, як завше, вибралися на полювання. Виїхали вночі, щоб на світанні дістатися до ущелини Чорного Дракона. Стояла пізня осінь, переддень зими. Віяв шалений пронизливий вітер, крижані краплини дощу падали на стужавілу землю, наче сама ніч плакала від холоду й тоскної болючої безвиході. їхали кроком. Смолоскипи, що палали у нас в руках, здавалося, ще більше згущували морок навкруги. На душі було неспокійно, страшні передчуття сповнювали груди, ліс глухо й вороже шумів, і мені постійно вдавалося, що хтось величезний і лютий скрадається за нами… Рухались мовчки. Обличчя моїх супутників були насторожені й смутні. Час від часу поміж рвані пасма хмар зазирав місяць, наче бліда моторошна примара, і тоді з пітьми виступали дерева і скелі, освітлені тьмяно й зловісно. Нарешті ми наблизилися до мети. Небо трохи посвітлішало, але до сходу сонця було ще далеко. Я спішився, інші рушили далі, обираючи зручні позиції. Залита чорнильним мороком ущелина дихала холодною вологістю. Сівши на уламок скелі, я став чекати, відчуваючи незрозумілу наростаючу тривогу. За старовинною легендою, у цей день на світанку з ущелини вилітали душі замучених Чорним Драконом дівчат і білими птахами зринали у небо. Мій друг, мисливець на прізвисько Лютий Вусач, який не вірив ні в бога, ні в чорта, усе-таки твердив, що рівно рік тому на світанку бачив дивних білих птахів, що летіли над ущелиною Чорного Дракона… Дощ ущух, стих і вітер. Небо поступово звільнилося від хмар, на сході помалу червоніла зоря. І раптом… Дивовижний, невимовно тужливий клич заповнив небо і сягнув до землі. Я підняв голову й побачив невідомих прекрасних птахів, що пропливали у висі. Вони летіли на південний схід, просто на сонце, що з’явилося над обрієм, і їхнє біле пір’я вигравало ніжно-рожевим кольором у його перших променях…
Обличчя старого ледь пом’якшало, наче відблиск того світанку ліг на нього. Він продовжував:
— Я завмер. Серце стислося гостро і солодко, сльози покотилися з очей, і душа моя несподівано… ожила! І птахом забилася в грудях! Незвичайна, всеохоплююча легкість і захоплення, палке і сумирне, заволоділи мною. Так повинен почувати себе чернець-пустельник, який уздрів святу богородицю… І тут…
Обличчя Мисливця зсудомилось від хвилювання, і він продовжив:
— І раптом… гримнули постріли. Зграю птахів немов розірвало, і ось уже один, другий почали падати, безпомічно тріпочучи крилами… Це було дико, протиприродно, потворно. Серце різонуло нестерпним болем. Я закричав і, не тямлячи себе, кинувся геть, геть від цього страшного місця. Не знаю, чи довго біг. Потім упав, виснажений і безсилий, і здавалося, що небо залила безвинна кров; і ліс, і земля, і навіть краплі дощу на зів’ялій траві були кривавими…
Він похилив голову і закрив обличчя темно-бронзовими руками з набряклими вузлами вен.
— Досі не розумію, як мені вдалося вижити. Дивна лихоманка, яка одного разу вже звалила мене, повернулася у ще жорстокішій формі, а я був самотній у холодному, незатишному лісі… Мене розшукували — інколи лунали віддалені постріли й вигуки… але я лежав і не хотів, аби мене знаходили. Тоді праглося лише смерті. Та доля розпорядилася по-іншому, і я вижив.
Мисливець замовк. Пальці його ледь помітно тремтіли.
— Одного разу, коли трохи прояснилася свідомість, мені вчулися неподалік чиїсь голоси. Напружуючи останні сили, я підвівся і, спираючись на рушницю, поплентався у той бік. У просвітку поміж деревами я побачив багаття, довкола якого сиділи люди. Чимось зловісним повіяло від однакових постатей у сірих балахонах з низько насунутими на лоба каптурами і особливо від їхнього ватажка — огидного суб’єкта, зодягненого в усе сине…
Я здригнувся і нетерпляче підсунувся ближче. Старий жестом заспокоїв мене.
— Так, це був він. Синій, як ти його називаєш. Перед очима вирував кривавий туман, у вухах дзвеніло й гуло, але кожне його слово вкарбувалося у свідомості. Володар світу зла окреслював своїм підлеглим завдання… Тоді я згадав про зброю. Взявся за рушницю, ловлячи Синього на приціл. Але мушка стрибала перед очима, і я ніяк не міг зволодати з тремтінням рук. От тоді я злякався. “Якщо я схиблю — кінець. Вони вб’ють мене”,— майнула думка. Дивно: зовсім недавно я бажав смерті — і раптом злякався. Я опустив рушницю, ступив назад один крок… другий… і впав на мокре листя.
Старий задивився кудись вдалечінь, і тугі жовна заходили в нього на вилицях.
— І він не трапився тобі більше?
Мисливець заперечливо хитнув головою.
— Багато років я безуспішно шукав зустрічі з ним, вздовж і впоперек обійшов величезну гірську країну. А роки поволі брали своє: очі перестали бачити так зірко, як замолоду, не стало вже й колишньої сили. І все-таки я відшукав лігво Синього… Довго тоді я стояв біля входу в похмуру ущелину, куди навіть у найясніший день сонце не може добитися… І повернув назад.
— Ходімо! — рішуче сказав я. — На світанку ми повинні бути там!
— Так, — старий важко підвівся і деякий час стояв, вдивляючись кудись понад верхів’ями гір, що неприступним муром чорніло на обрії. І в очах його зажеврів молодий блиск, наче він побачив світло нового дня.