-->

Борозна у чужому полi

На нашем литературном портале можно бесплатно читать книгу Борозна у чужому полi, Корсак Иван Феодосеевич "Korsak"-- . Жанр: Роман. Онлайн библиотека дает возможность прочитать весь текст и даже без регистрации и СМС подтверждения на нашем литературном портале bazaknig.info.
Борозна у чужому полi
Название: Борозна у чужому полi
Дата добавления: 16 январь 2020
Количество просмотров: 252
Читать онлайн

Борозна у чужому полi читать книгу онлайн

Борозна у чужому полi - читать бесплатно онлайн , автор Корсак Иван Феодосеевич "Korsak"

Це істинно легендарна родина - братів Тимошенків. Старшого брата Степана іменують  батьком  американської прикладної механіки, Володимир – член уряду Рузвельта,  Сергій був міністром шляхів уряду УНР, в еміграції, мешкаючи у Луцьку,  обирався послом і сенатором польського сейму, а ще він  започатковував модерний український стиль в архітектурі – в Грузії і Росії, Україні і Польщі, Чехії і Канаді, Парагваї та Аргентині зводилися будівлі за його проектами; храмів поміж тих будівель доля значна. А ще Сергіїв син Олександр був головним архітектором метро в Вашингтоні, зводив хмарочоси в Нью-Йорку, закладав підвалини Товариство українських інженерів Америки...Шкода, звісно, що славетним цим вченим, інженерам і архітекторам так випало мало свій край розбудовувати, більше натомість Польщу чи Чехію, Вашингтон чи Нью-Йорк… Та склалося вже, як склалося, кожен з них свою борозну прокладав, хай навіть і не на своєму полі. Але ж воно, нивка до нивки, в висліді дасть поле загальнолюдське, вічне й невимірне: колись таки поцінують вклад нашого люду у поступ цивілізації світової. Істотно тепер, аби ці імена (лиш з одної родини четверо!), не розвіялися суходолами європейськими та заокеанськими обширами, не привласнювалися нетрудними…Новий  роман Івана Корсака саме про цю родину. 

Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала

1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 41 ВПЕРЕД
Перейти на страницу:

доручити скласти проспект видання».

Тяжко знову думали в Академії наук, аж доки че- рез два роки не помер її віце-президент О. Вино- градов, до якого й зверталися. Змайнула було на- дія, коли головою редколегії цієї серії став академік Петро Капиця. На розгляд редколегії йде чергове прохання: «Необхідність цього видання не викли- кає сумнівів. Ініціатива надходила від члена-корес- пондента АН СРСР Е. І. Григолюка, який, як це за- значалося в попередньому листі, рекомендується редактором видання, оскільки то він видав до цього чотири томи оригінальних робіт С. П.  Тимошенка і має особисті контакти з С. П. Тимошенком впро- довж майже п’ятнадцяти років, і саме він повністю

підготував рукопис вибраних праць С.П . Тимошен- ка до друку».

Дивовижним чином клопотання розглядають чомусь за відсутності голови редколегії П. Капиці і ухвалюють рішення: «Видати книгу в обсязі 15 д. а. в малій серії. Просити академіка Работнова очолити підготовку  видання».

Це була відмова, до того ж навіть не вельми де- лікатна. Работнов згодом зізнається Григолюку, що ніяких пропозицій він редколегії не робив, ніхто з ним не розмовляв і взагалі цією справою займатися він ніякого наміру та бажання не має.

Едуард Іванович Григолюк чимало часу свого присвятив історії механіки. Врешті в нього зібрало- ся близько півтори тисячі запитань, які він вирішив обговорити з людиною, що, як жодна інша, знала проблематику, – зі Степаном Прокоповичем. Об- мінялися листовно думками, і Тимошенко запросив приїхати до нього в ФРН, у місто Вупперталь, де він мешкав на той час у доньки. Академія наук СРСР підтримала ідею і згідна була відрядити Григолюка десь тижнів на три в наукове відрядження.

На біду, це відрядження збіглося з потребою від- рядити ще трьох вчених у «капіталістичні» країни. Отож питання потрапило аж у найвищі інстанції і розглядалося під головуванням Михайла Суслова, того самого секретаря ЦК КПРС, який дубовим мисленням своїм заслужив довге й сумне відлуння.

– Як це так? – обурювався Суслов. – Всі пачкою їдуть на зустріч з емігрантами, які покинули нашу соціалістичну  Вітчизну?

І на відрядженні Едуарда Івановича було постав- лено хрест. З серця Григолюк порвав свій зошит з півтора тисячами запитань до одного з найкваліфі-

кованіших фахівців світу і ті жмути паперу викинув у сміттєпровід.

Збіжать роки, у сотнях російських видань вже пи- сатимуть про Степана Прокоповича Тимошенка, як про «выдающегося ученого-механика». І не забува- тимуть при цьому додати: «российский ученый»…

----- 34

У душі Олександра Сергійовича, наче на гой- далці, вже не перший місяць сумніви хилита-

лися: братися йому за цю роботу чи ні? Гойдалка, як не підштовхувати, небавом сама приспиниться, а от сумніви спинятися не хотіли ніяк. На цім полі, не скрізь ораному, що зветься історією архітектури східноєвропейських земель, зростає посіяне з руки поляка і німця, француза і росіянина, британця та італійця, лише з руки української так рідесенько проросло…

Олександр Сергійович давно б за цю публікацію взявся, якби не муляв десь у середку острах, дійсний чи мнимий, що звинуватять його принаймні у не- скромності: бач, як виставляє мало не на найперші ролі рідного батька, Сергія Прокоповича Тимошен- ка, та і себе, сердешного, не забув по дорозі…

Врешті в якийсь момент він подужав себе та пересилив. І нехай, нехай хтось дорікне нескром- ністю, хтось посперечається про  деталі,  поскубе за неточності, бо де ж тут, на іншому континенті, першоджерела надійні знайти? Але він таки покла- де на папір йому відоме, бо ж не може лишитися батько тільки автором надгробної плити на могилі Симона Петлюри в Парижі чи надгробка на могилі Миколи Лисенка… Інакше попливе все за плином ріки часу, і не знайдеться верші, якою б прожите виловити можна було.

Він розмістить свою публікацію у  квартальнику

«Вісті Товариства інженерів в Америці». Олександр писав швидко, потім поправить, хіба полишав перо,

як руку від втоми судома хапала: «Українська архі- тектура в ХХ столітті. Олександер Тимошенко».

«На тему української архітектури в ХХ столітті майже нічого нема в друкованій літературі, тим-то дуже важко зібрати належні дані чи згадати про всі видатніші будови, що їх створили українські архітек- тори за останніх 50 років на всіх українських   землях.

Довгий час бездержавного існування українського народу спричинився до занепаду не тільки політич- ного, а в чималій мірі й культурного життя. На по- чатку 19-го століття російський уряд заборонив був будувати будинки в українському стилі та почав на- саджувати в урядовому тоді російському стилі. «Прі- сутственниє мєста», пізніше Покровський монастир

– церква на Львівській вулиці та інші будови замаячіли в м. Києві. Проте, незважаючи на заборони й утиски наїзників, національне і культурне відродження укра- їнського народу в минулому столітті неминучо спри- чинилося й до відродження української архітектури з початком нашого століття. Це відродження відбува- лося приблизно одночасно з різким зворотом у сві- товій архітектурі. Після безпроглядної безідейности, копіювання різних стилів і декорування їхніми еле- ментами тогочасних будівель, що вже прогресували щодо конструкції, починається доба шукання нових форм, згідних з новими конструкціями та новими призначеннями будинків.

Україна, хоч і під чужою владою, все ж таки не гу- бить духовних зв’язків з Європою. Іще в минулому столітті чимало наших людей виїздило до Західньої Європи. Згадаймо хоч би математика Остроград- ського, що мав перше признання від паризької Ака- демії наук, визначних мистців кінця минулого    або

початку нашого століття, що студіювали або працю- вали в Парижі, – Сергія Васильківського, Михайла Ткаченка й інших. Так само європейська архітекту- ра тих часів мала великий вплив на дальше поколін- ня українських архітекторів, що студіювали тоді в Петербурзі (Микола Дамиловський, Лінник, Сергій Тимошенко та пізніше Д. Дяченко). У Петербурзі тоді навіть заклався був у 1902 році окремий гурток українців – студентів архітектури; за першого голову того гуртка був Сергій Тимошенко».

Дякувати Богу, хтось із них ще топче ряст, та ба- гацько уже в засвітах… І створене, викреслене і ви- будоване далеко не все збереглося: надто віхоли, вогненні й криваві, витанцьовували над цією зем- лею… Чхати було німчурі, що будинок вона руйну- вала в Полтаві, дім, який другі народини національ- ної  архітектури засвідчував.

«Економічний розвиток України в тих часах вису- вав нові архітектурні завдання (електрифікація, нові залізниці, житлове будівництво). Тоді запроваджува- но самоврядування, з’явилися земства, які часто-густо підпадали під вплив українців; а що ці земства мали в пляні своєї діяльности й будівництво шкіл, музеїв та своїх будинків, то ці будівлі іноді проектувалося в то- гочасному  українському стилі.

Приблизно тоді саме почало з’являтися більше роз- відок з історії українського мистецтва і, зокрема, архі- тектури. Треба згадати головніші з них:Данила Щер- баківського  «Українське  мистецтво»  та Павлуцького

– «З історії церковного будівництва». Священик Ю. Сіцінський (батько В. Січинського) видав кілька роз- відок про старовинні церкви, головно з Поділля, і між

іншим про Сутковецьку твердиню – церкву.

В «Історії російського мистецтва» Ігор Грабар при- ділив чимало місця українському  бароко.

За першу спробу будови в українському новому стилі треба вважати будинок Полтавського земства. Історія проекту цього будинку така. Полтавське зем- ство замовило було проект у архітектора Ширшова, який і виконав його в сучасному тоді модерному сти- лі з віденським впливом. Але відомий український ма- ляр Сергій Васильківський переконав членів земства, що, мовляв, «своя хата повинна бути в своєму стилі». Після довгих суперечок було доручено Васильківсько- му (у Харкові) зробити три різні шкіци фасаду (чола) будинку. С. Васильківський замовив ще один шкіц у архітектора Піскунова, другого прізвища, на жаль, не пригадую, а третій шкіц виконав він сам з допомогою молодого архітектурного кресляра Василя Кричев- ського. Це було 1907 року.

1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 41 ВПЕРЕД
Перейти на страницу:
Комментариев (0)
название