Струм i мережi. Довгий шлях в лабiринтi. Позичена смерть
Струм i мережi. Довгий шлях в лабiринтi. Позичена смерть читать книгу онлайн
Молодих прозаїків Юрія Іваниченка і Володимира Шарова, які пишуть у пригодницькому жанрі, цікавить насамперед соціальний, морально-етичний зріз психології людей. У гостросюжетних колізіях цих творів читач, безперечно, впізнає реальні життєві ситуації, що додає повістям особливої художньої переконливості.
Події фантастичного твору “Довгий шлях у лабіринті” розгортаються у вигадливому химерному світі, де герой мусить робити свій вибір між добром і злом.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
Придивляюся до тих, що сидять біля вогнища. Шість постатей в однакових балахонах. А-а, старі знайомі. Мабуть, вціліли після перестрілки. І Леррі Вокаш тут — сидить нерухомо з похиленою головою, втупившись у полум’я. І ще хтось — високий худий чоловік у темно-синьому комбінезоні, з жахливо синім обличчям… Ось він озирнувся і пильно подивився на мене. Очі в нього каламутно-зелені, як затягнуте ряскою болото, але в їх глибині блимає затаєний диявольський вогонь.
— Прокинувся наш герой, — голос у нього різкий, гортанний, я нібито вже десь чув його…
Вокаш звів голову і теж подивився на мене, нишком, злодійкувато, — і миттю відвернувся.
— Хто ти? — прохрипів я.
Моторошно посміхнувся Синій.
— Багато імен у мене, всіх не перелічити… Бояться імені мого діти і дорослі, малі племена і великі народи… Мене проклинають і моїм ім’ям проклинають, але й віддають мені вічні душі свої. Я ніде — і скрізь; зі мною борються, але я непереможний. А дехто вшановує мене, як бога свого, молиться на мене.
— Але ж ти повинен бути чорним. Колір ночі, колір жалоби, колір смерті. Чому ти синій?
— Все тече, все змінюється. Чорний колір давно вийшов з моди, от і довелося перефарбуватися. Треба йти в ногу з часом! А попереду ще цілий спектр… Гляди, й до ангельського білого кольору дійду, — Синій зареготав.
— Не дійдеш. Я вб’ю тебе, — озвався я спокійно.
— Ти самовпевнений, юначе. Але сміливий. Раніше зі мною намагалися боротися нікчемними й порожніми молитвами, і лише в релігійних легендах архангели видобували проти мене мечі… Ти перший, хто пішов на мене зі зброєю в руках. Але знищити мене неможливо, бо я — частина вас, людей, я живу в кожному з вас.
— Ти живучий, це так. Але все одно тебе знищать: я або хтось інший, або всі разом, об’єднавшись, розчавлять тебе і викоренять усю оту мерзоту, яку ти встиг наплодити в нашому чудовому світі… Чим ти купив оцього покидька? — кивнув я в бік Вокаша.
— Він найзвичайнісінька людина, анітрохи не гірша й не краща за інших. Але в ньому живе частинка мене, і я звернувся до неї, і вона виявилася сильнішою за те, що ви називаєте совістю. Я пообіцяв йому повернути сина й дружину, сите життя… все як завжди. Він недовго вагався, і поніс тобі отруєну воду. Окремий випадок загальної схеми, яка здебільшого діє безвідмовно.
— Помиляєшся, Синій. Тобі вже зараз нелегко, мусиш викручуватись, пристосовуватись, шукати нових шляхів… навіть забарвлення змінювати, подібно до хамелеона. І буде дедалі важче, поки тебе не знищать або ні в кому вже не залишиться твоєї частинки, і тоді станеш ти звичайнісіньким опудалом, змарнієш і сам по собі здохнеш. На що б ти не поставив — на почуття чи розум людини, все одно ти приречений, бо хоча й велика твоя влада і широка сфера її застосування, але вона мас свій кінець. А розвиткові людини немає межі, він безконечний, а безконечне завжди перемагає кінечне, обмежене.
— Це все балачки. Поки що перемагаю я, і кінець кінцем я змарную рід людський, винищу його… точніше, ви самі знищите себе, жалюгідні пігмеї, що уявили себе володарями Всесвіту… І клянуся пеклом, це буде стократ жахливіше вигаданого вами страшного суду!
— Раніше я всаджу в тебе кулю!
Від нестримної люті зсудомилась і без того огидна пика Синього.
— Ти помреш страшною смертю!
Я демонстративно позіхнув і відвернувся.
— Може, ти хочеш сказати, що тебе не цікавить доля Ізольди? — вкрадливо проказав Синій.
Я здригнувся, повернувся трохи різкіше, ніж треба було, й застогнав від всепронизуючого болю.
— Де вона? Що тобі відомо про неї? — видихнув я, пропікаючи його поглядом.
Синій тріумфально вишкірив зуби.
— Еге ж, пройняло! Велика сила не може міститися у слабій оболонці! Це зайвий раз доводить, що всі твої балачки про якусь там всесильну людину, що розвивається безконечно, не варті навіть виїденого яйця. Люди назавжди залишаться у мене ось тут! — і він простяг до мене затиснутого кулака. — А ти, щеня, виявився таким же слабеньким, як інші, — насмішкувато прорік він після торжествуючої паузи. — Втім, цього варт було сподіватися. Ти мене перестав цікавити, отже, прощавай. Завтра на світанку ти помреш…
Синій підвівся і почвалав до шатра. За ним рушили карлики. Біля вогнища залишився скоцюрблений Леррі Вокаш.
— Геть звідси, — сказав я, — не опоганюй останні години життя.
Вокаш підвівся і кілька секунд стояв, закривши обличчя руками. І зненацька гарячково, з надривом зашепотів:
— Я негідник, остання сволота, мерзотник! Так, так, так! Я зрадив тебе — того, хто врятував мені життя! Але ми й так мусили загинути, обидва, а ще мої син та дружина. А так… Нехай моє життя і ламаного шеляга не варте, але ж… дитина і жінка! Невже ти не зрозумієш Цього і не пробачиш мені?!
— Розв’яжи мене, — сказав я.
Якийсь час він дивився на мене божевільними, виряченими очима, нечутно відкриваючи й закриваючи рота, як риба на суходолі.
— Але ж… тоді загину я, моя дружина й син! Ні, ні! Я не можу зробити цього! Ти повинен умерти, щоб врятувати нас…
— Тоді облиш мене, — я відвернувся, щоб не бачити його очей і тремтячого підборіддя.
— Так-так, я піду, я зроблю як ти хочеш, тільки пробач мені… Я буду молитися за тебе! Пробач мені!
— Навіщо тобі моє прощення?
— Щоб очиститися від гріха. Пробач, заклинаю!
— Диявол простить… Йди геть!
Вокаш раптом заверещав, як недорізане порося:
— Ненавиджу!.. Ненавиджу! Чистеньким хочеш бути? Тьху на тебе, тьху, син гієни й шакала, виплодок зміїний! Ненавиджу!
Він кинувся на мене, кусаючись і дряпаючись, поки я, приловчившись, ударив його обома ногами в груди. Він відлетів і впав, уп’явшись у траву скоцюрбленими пальцями та надривно схлипуючи. Я навіть ненавидіти його не міг, бо відчував лише огиду, і відвернувся.
Він пролежав хвилин із десять, а потім поповз у темряву з гарчанням, оглядаючись, наче побитий пес. Я перечекав ще кілька хвилин і, тамуючи біль, поплазував до вогнища — звиваючись по-зміїному та перекочуючись. Руки й ноги в мене були зв’язані обрізками капронового шнура, який я прихопив з намету Льотчика. Вже вкотре з вдячністю згадую про цю надзвичайну людину! Адже капроновий мотузок, міцний за звичайних умов, дуже швидко плавився у вогні.
“Якби він був живий! — промайнула гірка думка. — Я б розповів йому, як його шнур урятував мене…”
Я наблизив руки до вогню. Струмінь пекучого болю пронизав моє тіло. Але шнур витончився и урвався, звільнивши руки. Вузол на ногах ледве розплутав пальцями. З нелюдським зусиллям став на ноги… зробив крок… другий…
Ось і джерело. Скидаю одяг і занурюю в чудову прохолодну воду спочатку руки, голову, потім сповзаю весь… І п’ю, п’ю… Змучене, понівечене тіло розкошує. Але ж чим загасити несамовиту пожежу в душі?..
Виходжу з води, одягаюсь і лише тоді помічаю, що вірний люгер відтягує кишеню. Але навіть зрадіти не стає сили. Полишаю цю кляту оазу і крокую в ніч, у пустелю, по зірках визначивши напрям на північний схід, де на мене чекає рятунок, життя… й нова боротьба.
14
До автостради я дістався перед світанком. Це тільки говориться — “дістався”. Зручне, гнучке слово — адже діставатися можна й літаком… Як це вдалося зробити мені — змученому, знесиленому, в напівгарячковому стані — залишиться нерозгаданим. Я йшов, падав, повз, підводився і знову йшов… Інколи свідомість прояснювалась, і я відчував холод, бачив мертві бархани в примарному місячному сяйві і байдужі зорі в чорній безодні неба. Згодом знову провалювався в світ видінь, дивовижних і яскравих. Марилось, нібито мене наздоганяли карлики, я відстрілювався, але вони однак хапали мене, зв’язували і тягли назад, назустріч бридкому зловтішному сміхові Синього… Або натикався на Вокаша, який лежав із заплющеними очима, і коли обережно, як отруйну змію, обходив його, він підхоплювався, беззвучно обганяв мене, відкинувши голову і не розплющуючи очей… і знову падав упоперек дороги…