Елiзiум
Елiзiум читать книгу онлайн
Як воно, коли в тебе відбирають майбутнє? Коли одного дня ти усвідомлюєш, що власне життя — лише ілюзія, а світ сповнений брехні?
Залишається лишень грати за правилами, навіть якщо їх встановлюєш не ти. Навіть коли це твоя остання гра. Залишається тільки пройти крізь лабіринт, аби віднайти Елізіум і звільнити душі всіх убитих до тебе.
…Вона має на все два тижні. Лише два тижні, щоб навчитися жити, вмирати, кохати. Щоб розібратися у всьому. Чи ж устигне?..
Для молодої київської журналістки (а за сумісництвом талановитої поетеси) Наталі Чибісової роман «Елізіум» є дебютним. Та попри це вже встиг 2007 року вразити серця журі україно-німецької премії імені Олеся Гончара своєю щирістю, образністю та гуманізмом.
Тож хочеться вірити, що письменницький доробок цієї авторки буде таким само успішним, як і поетичний! А вам, любі читачі, залишається побажати приємних відкриттів і якнайліпших вражень!!!
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
— Ненавидіти можна й ідею. А заочно ненавидіти іноді легше. Зазвичай дужче ненавидимо тих, кого кривдимо, аніж тих, хто нам заподіяв зло. Думаю, він боїться мене. Не знаю з якої причини. Шукаю її в собі й не знаходжу. Дивно, Ерік так усе подав, ніби нічого серйозного не трапилося, я думала, так і було.
— Якби Ерік був Магістром, ви б пережили завтрашній день. Думаю, він переконав багатьох. Магістр уперше подивився на Еріка з цікавістю. Ніколи його не сприймав серйозно. Еріка радше терпіли з поваги до батька. Ви, певно, знаєте, його батько був значною людиною?
— Ні.
— Ви б зрозуміли, чому має таке становище. Років двадцять п’ять тому ніхто не сумнівався, що наступним Магістром стане Еріків батько.
— Чому ж не став? — спитала Ліза.
— Його вбили. Саме тоді й убили. Хтось із проклятих. Розслідували одну справу. Слід вів до змови, до масштабної організації проклятих. Еріків батько тримав у руках всі ниточки. Тож ніхто не здивувався, коли одного дня його знайшли мертвим у під’їзді старого будинку. Жодних слідів. Нічого людського. Ерік мав тоді років п’ятнадцять. Перший Магістр був у жахливому розпачі, бо любив Ерікового батька, наче сина. По його смерті опікувався Еріком. Саме тоді пост Магістра перейшов до теперішнього.
— А коли помер Перший Магістр? — наважилася запитати Ліза.
— Помер? Хто сказав? На той час уже й без того збирався залишити посаду. Живе десь на околиці міста. Ерік часом навідує старого. До речі, після засідання Ерік і теперішній Магістр зачинилися у нього в кабінеті й довгенько запекло сперечалися. Тепер подейкують, що Магістр почав лихим оком дивитися в його бік. Отже, Ерік тепер не почуватиме себе у безпеці. Але, мабуть, згодом усе вляжеться.
— Коли мене не буде?
Слідчий проігнорував її запитання й натиснув кнопку диктофона.
— Сьогодні зустрічаємося з вами востаннє. Мали доста часу на обдумування власних вчинків. До того ж події останніх днів повинні були спонукати вас до роздумів. Як сьогодні оцінюєте свій вирок?
— Отже, темою нашої сьогоднішньої зустрічі є «Моє останнє слово». Кумедно. Намагаєтеся створити якусь видимість правосуддя. Наскільки розумію, насамкінець буду позбавлена можливості висловитися. Вирок? Чи не безглуздо його оцінювати? Це змінить щось? Моя думка з думкою Інквізиції не збігаються у багатьох пунктах. На мій розсуд, вирок не має нічого спільного зі справедливістю, з точки зору Інквізиції він є абсолютно справедливим. Правлять закони, що дозволили Інквізиції ухвалити такий вирок. Про що сперечатися? Все, здається, просто і прозоро.
— Інквізиція хоче почути вашу точку зору.
Ліза дозволила собі здивуватися:
— Чому ж тоді вони не захотіли вислухати мене? І навіщо, коли правлять закони та необхідність?
— Намагаємося зрозуміти, як нам діяти далі. Можливо, щось із часом змінимо.
— Мене це вже не обходитиме, — Ліза знову посміхнулася.
— Проте, — наполягав він, — може, маєте бажання у якийсь спосіб прокоментувати вирок?
— Не маю підстав уважати його несправедливим з погляду Інквізиції, з людської точки зору. Адже прагнете почути саме це.
— Ми хочемо почути вашу точку зору, — слідчий закцентував останні три слова.
Ліза розсміялася:
— Дайте цигарку, — попросила.
Слідчий розгубився:
— Не палю, але зараз поспитаю в охорони, — він зателефонував, і до кабінету увійшов охоронець, простягнув Лізі пачку й допоміг підпалити.
— І я не палю, — пожартувала Ліза, — але й це не має значення. Носіть із собою цигарки на допити — допомагає людям розговоритися. Ой, даруйте, нелюдям, — вона засміялася напруженіше. — Отже, прагнете почути мою думку. Чом би вам не скасувати вирок, не розв’язати мені рук, не відпустити, а відтак прийду до вас в Інквізицію розмовляти. І всім так буде краще. Не зробите ж, не зробите. А який сенс розмовляти, якщо я стою навколішки із зав’язаними очима й над моєю головою занесено лезо. Поки моя шия відчуватиме цей холодок, ведемо пусті розмови.
— Добре, припустимо, ми піднімемо вас із колін, розв’яжемо очі. Вам нічого не загрожуватиме. А як бути з тими людьми, яких ви покалічите, навіть уб’єте, подаруй ми вам життя і свободу? Зачепить вас хтось випадково, а відтак під машину потрапить. Як нам із вами боротися?
Ліза спалахнула:
— Втрапив під машину не випадково. Підняв руку на мене. А ви хочете бити нас, попередньо зв’язавши нам руки? Беззахисних? Може, вам час поводитися обережніше? Більшої уваги приділяти власним вчинкам. Світ змінюється, і вам рано чи пізно доведеться зважати на це й на таких виродків, як я. Хочете, аби все залишалося по-старому, але вам це не вдасться. Намагаєтеся зупинити лавину, але світ примусить вас платити, — Ліза сходила на крик.
— От ви, голубко, й зняли маску. Хоч вовк линяє, та крові не переміняє — слідчий помітно зрадів.
— Такі закони природи. Йдете проти них, — сказала вона вже спокійніше.
— Це ви, люба моя, йдете проти природи.
— Залежить од того, що вважати природою. Але ж ви визнаєте ці закони, інакше б не намагалися щось робити, не допитували б мене, не тримали б тут стільки часу. Що перешкодило вам розправитися зі мною нараз на площі, як з іншими? Невже думаєте, що я повірила тій брехні, яку ваш службовець мені наспівав? На поталу натовпу віддаєте радше собі подібних. Проклятих, слабких-слабких, майже людей. А таких, як я, вважаєте за краще вбивати вночі в підвалах.
Слідчий здригнувся. Мабуть, вона влучила. Ліза продовжила:
— Але навіть вони на нашому боці. Вони такі, як і ми, і між нами єдність. Між вами немає єдності.
— А як щодо єдності з тією людиною, яка скалічила вас? — слідчий майже зловтішався.
— Виродки є скрізь. За ним кривавий слід тягнеться, а ви не робите нічого. Чому б не об’єднатися з протилежною стороною й не зайнятися такими? Мало тямлю у цьому, але не розумію, справді не розумію, чому Інквізиція, яку організовували на благо, з часом перетворюється на чудовисько й починає не тим займатися. Може, вас надто захопило питання зміцнення власної влади, й начхати вам на решту? Адже ви прагнете мене знищити не тому, що я становлю загрозу для людей. Я є загрозою для вас. Чому Магістр не захотів бодай побачити мене?
— Генерали не розмовляють із солдатами, — спростував напад слідчий.
— Дурні — ні, так йому й перекажіть. Окрім того, я для вас не є солдатом або пішаком. Спочатку й я так думала. Але я є чимось значно більшим. Щоразу цього не договорюєте, але це — правда. Дочекатися не можете завтрашнього дня, але терпите, чекаєте, робите все, щоб якомога спокійніше зустріла смерть. Боїтесь завдати зайвого болю. Ерік зі шкіри пнеться. Персонал… Ви ж довго шукали справді хороших людей, які б не симулювали до нас гарне ставлення, а направду були здатні на милосердя. Тільки з першим слідчим ви дали маху. Але це допомогло вам просунутися далі у ваших дослідженнях. Отже, ви стали замислюватися. А не думали про примирення? Адже боретеся з законом збереження енергії. Посіяли зуби дракона. Оскільки ми існуємо, на те відпущено енергію. І що більше знищуватимете нас, то більше ця енергія проявлятиметься. Це хотіли від мене почути?
— Ви надзвичайно розумний ворог, а відтак, небезпечний. Ерік на засіданні Трибуналу схожі речі говорив. Від вас нахапався?
Ліза злякалася:
— Ні. Думаю, він сам усвідомив це.
— Поспілкувавшись із вами?
— Радше, з вами. Не мусиш бути генієм, аби розуміти такі прості речі. А мені взагалі клепки бракує. Якби мала розум, не опинилася б тут.
— А ви не хотіли тут опинитися? — Ні сіло ні впало спитав він, неначе від осяяння.
— Мріяла. А ще більше мріяла скуштувати того болю, який збираєтесь подарувати мені.
— Але тоді, виходить, щось не так, — він був приголомшений. — Якщо Магістр має слушність й ви настільки сильні, наскільки він думає, то чому ви тут, чому терпите все це?
— Ось бачите, ви й проговорилися, — тріумфувала Ліза.
Перебуваючи у захваті від свого відкриття, слідчий не звернув на її слова жодної уваги.