Денят не си личи по заранта
Денят не си личи по заранта читать книгу онлайн
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
— Това е от Сеймур — промърморвам. — Този път не можете да ме разубедите. Това е от Сеймур.
— Мисля, че излишно споменавате името на тоя човек, след като дори не го познавате — забелязва почти любезно Мод. — Ако го познавахте повече, щеше да ви е ясно, че той никога не би седнал да води разговори с мене.
— Вие сте ужасно влюбена в него — подхвърлям напосоки.
— Уважавам го.
Най-после едно същество, което обича Сеймур. Той държеше на Грейс, а тя му се изплези. Тази е влюбена в него, но той пет пари не дава за нея. Вечното разминаване.
— Какъв абсурд — произнася Мод, сякаш прочела мислите ми. — Хората смятат, че се срещат, а всъщност се разминават. Не могат да живеят отделно, не могат един без друг, а в същото време, вън от практичните съображения, не значат нищо, ама абсолютно нищо един за друг.
— А защо поставяте в скоби практичните съображения?
— Когато ми е нужен мъж, не е трудно да го намеря. Повече ме затруднява изборът. Не мога да пусна всеки кретен в леглото си.
— Мерси — кимам.
— Нямах предвид вас. Вие сте особен случай.
— Съвсем не съм особен. Особена е ситуацията.
— То е все същото. Трябва да се действа по разписание. И по предписание. Изпихте ли си кафето?
— Почти.
— Тогава да плащаме.
Изглежда малко уморена от приказките, но и облекчена. При тая скука. И при това чакане. Чакането е труден занаят.
Изкачваме се от бара в хотела. Дамата, както винаги, ме съпровожда до вратата на стаята ми, за да не би случайно да се загубя в коридора.
— Мисля, че за един път бихме могли да нарушим предписанията и да поделим самотата — забелязвам, колкото да се намирам на приказка.
— Вие се оказвате по-нахален от подозираното — въздъхва Мод. За да добави: — Само че ще я делим оттатък, при мене. Не тук.
— Нима във вашата стая няма подслушвателна апаратура? — питам.
Нова въздишка.
— Вие не сте чак такъв обект, Албер, че да заслужавате подслушвателна апаратура, И за момента аз съм ви напълно достатъчна като апаратура.
ЧЕТВЪРТА ГЛАВА
— Трябва да прескочим до Майнц — оповестява Мод два дни по-късно.
Най-сетне някакво раздвижване.
— Да прескочим или да се пренесем?
— Да прескочим, Албер. Излишно е да си прибирате багажа.
Заранта е дъждовна и мъглива. В тоя планински край ранното лято добива изгледа на ранна есен. Изтичваме до мерцедеса и побързваме да се вмъкнем в търбуха му, додето тежките струи на дъжда глухо барабанят върху покрива на каросерията.
Прекосяваме надлъж градчето, като се промъкваме през претоварената от движение Майнцерщрасе. Движението е само по платното. Тротоарите са пусти. В това малко селище разстоянията са тъй големи, та вън от центъра всички се движат с коли.
— Мъгла… — установява дамата, когато излизаме от града.
— … и мрак — допълвам. — Също като нашата история.
За мрак е пресилено да се говори, но тежките влажни/ облаци тъй са ни похлупили, сякаш вече се свечерява. Не само са ни похлупили, а се вият и над шосето под формата на мъгла, като че небето и земята са се объркали. Една ту гъста, ту синкаво разреждаща се белота, из която призрачно изплувват и предупредително бляскат фаровете на насрещните коли.
— Радвайте се на мрака, Албер — съветва ме дамата. — След мрака винаги идва разсъмване.
— Да, но не за всички. Казват, че хората умирали най-вече през нощта.
Мод не отговаря, а се взира напрегнато в смътно открояващия се пред нас завой. Иззад завоя изскача кола с мощни, блеснали фарове. Жената намалява, изчаква разминаването и влиза в завоя.
— Ще отсядаме ли в хотел? — питам.
— Естествено.
— Но нали нямам паспорт.
— Вече го имате. В чантата ми е.
— Мисля, че мястото му не е в чантата ви.
— Напротив, точно там е мястото му, защото аз вися по рецепциите, а не вие — отвръща дамата.
За да добави с леко недоумение:
— Още ли ми нямате доверие?
— Изглежда, че вие ми нямате доверие. Прибирате паспорта, за да осуетите бягството ми. Би трябвало малко повече да разчитате на личния си чар, вместо на административни мерки.
— Не, не разчитам. И не вярвам, че ще бягате. Просто действувам според предписанието.
Възлизаме през дълга серия от завои по някаква височина. Мъглата пред нас става прозирна и синкава, като прекалено разредено мляко, а сетне съвсем се разсейва. Гората изчезва, заменена от тъмнозелени пасбища, над които се носят леки изпарения. Дъждът е спрял.
— Предстои ви запознаване с още една жена — осведомява ме Мод. — Трябваше да ви го кажа заранта, за да си сложите новия костюм, но ревността ме възпря.
— Вероятно нова сексбомба.
— Не смятам, че тоя термин е твърде подходящ в случая. Допускам, че ще ви хареса.
— Само ако прилича на вас.
— Пълна противоположност. По всички точки.
— В такъв случай няма да ми хареса. Вие дори не забелязвате как заедно с паспорта сте обсебили и сърцето ми.
— Не обичам лъжците — промърморва Мод. — Макар че някои лъжи са приятни за слушане. Особено ако не са тъй груби като вашите.
— В лъжата често се крие и малко истина.
— Да се надяваме.
Хубава, без да бъде богиня, почтена, без да е светица, откровена, без да нарушава служебните предписания — тази жена е истински деликатес за човек като мене, свикнал да има работа със събеседници, които говорят обратното на това, което мислят. Такава няма да ти забие нож в гърба, освен ако Сеймур я задължи да ти види сметката.
„Да се надяваме“ — това малко скептично пожелание, изглежда, е привичка за нея.
Онази нощ, когато пръв път бях прекарал в стаята й, Мод бе казала:
— Тази подробност остава между нас, нали?
— Не допусках, че ще се срамувате от Сеймур.
— Срамувам се. Но не в смисъла, който ви се привижда. Не съм свикнала да нарушавам дисциплината.
— Казал ви е да ме държите на разстояние.
— Каза ми да си отварям очите.
— Мисля, че няма накъде повече да ги отваряте. И после, една малка тайна винаги сближава хората.
— Да се надяваме.
Аз също се надявам, само че без особени илюзии. Фактът, че държи паспорта ми в чантата си, не е особено окуражителен.
Пристигаме в Майнц към обед и отсядаме в Хилтън. Един внушителен и безличен блок, като всички Хилтъни, разположен между шосето и реката.
— Да се качим в стаите си, Албер — предлага дамата. — След половин час ще мина да ви взема.
— Къде ще ходим?
— Никъде. Ще слезем да обядваме.
Тази история, както е тръгнала, обещава да мине най-вече в обядване и вечеряне. Дано да е само това.
В Хилтън има три ресторанта. Мод е избрала този в партера, обзаведен в битов стил и предлагащ спокойни усамотени кътчета. Но вместо да се възползуваме от подобно кътче, дамата ме помъква към широка маса, дето вече се е настанила една двойка — момиче с лъчезарно лице в ореол от златисти коси и млад мургав здравеняк в черно кожено сако.
— А, Мод! — провиква се радостно момичето, щом приближаваме.
— Добър ден, Дейзи — отвръща доста по-сдържано дамата. — Това е Албер.
— А това — Ерлих — представя русокосата кавалера си. — Ще обядваме ли заедно?
Кимаме си с мургавия. Сетне помагам на Мод да се настани и сам сядам. В това време се явява и келнерката в народна носия.
— Говорехме за секретарките — обяснява Дейзи, докато чакаме да донесат поръчаното. — Аз казвах, че е лошо да си секретарка, а Ерлих — че е лошо да си немкиня. На края се разбрахме, че най-лошото е да си немкиня и секретарка едновременно.
— Е, значи разговорът е приключил — установява Мод.
— Съвсем не. Трябва да знаем и вашето мнение.
Темата ми е достатъчно добре позната, тъй като в хотела по цял ден чета вестници. Разбира се, от шума на местната преса до реалните факти вероятно има цяла пропаст, но така или иначе, пропагандната машина отново е завъртяна на оборотите на шпиоманията. Шпионките се оказват все секретарки на големи шефове. Изправени пред опасността да бъдат разкрити, тия секретарки бягат една подир друга в ГДР. Отпърво става дума за две или три, сетне се оказва, че са пет или шест, докато на края се заговорва за цели дузини.