-->

Меч Арея

На нашем литературном портале можно бесплатно читать книгу Меч Арея, Бiлик Iван-- . Жанр: Современная проза / Историческая проза. Онлайн библиотека дает возможность прочитать весь текст и даже без регистрации и СМС подтверждения на нашем литературном портале bazaknig.info.
Меч Арея
Название: Меч Арея
Автор: Бiлик Iван
Дата добавления: 16 январь 2020
Количество просмотров: 335
Читать онлайн

Меч Арея читать книгу онлайн

Меч Арея - читать бесплатно онлайн , автор Бiлик Iван
Меч Арея — історичний роман українського письменника Івана Білика (1930—2012), вперше виданий у 1972 році. У творі описується життя вождя гунів, Аттіли (представленого в книжці як київський князь Богдан Гатило). У романі «Меч Арея» автор зумів зацікавити читачів гіпотезою, що гуни — це слов'яни й безпосередні пращури українців. А вождь гунів Аттіла — київський князь Гатило. Стрімкий сюжет, захопливі пригоди героїв, цікаве життя київського князя Богдана Гатила, сповнене героїзму та драматизму.

Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала

1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 139 ВПЕРЕД
Перейти на страницу:

— Тебе видiти, –зухвало вiдповiв Богдан.

— То й виждь, –засмiялась вона. –В нас на жону можна дивитися без плаття на главi.

Княгиня говорила з вiдчутним сiврським проголосом, i Богдана се дратувало. Йому здавалося, що вона кепкує з нього й тим своїм говором зумисне вiдгороджується. Вiн роздратовано кивнув на бабцю, що зирила на нього спiдлоба, не владна випростатись:

— А без стариць дозволяють сiври говорити можевi з жоною?

— Се є незаконно, княже, –раптом зашарiлася княгиня.

Вишата стояв оддалiк, i Богдан майже благальне проказав:

— Iзжени старицю, казати-йму тобi щось. Княгиня тужно поглянула на свою супутницю й повторила:

— Се є незаконно, княже…

— А ти кой єси? –недружелюбно просичала на нього бабця, тодi зашамкала, глянула на княгиню, похитала головою й зацюкала патерицею в той бiк, куди вони допiру йшли.

— Київський князь, –навздогiнцi вiдповiла старiй княгиня Ясновида й ще дужче зайнялась вогнем, бо таки лишалася з Богданом вiч-на-вiч. Молодий русин стояв бiля неї високий i кремезний, наче дуб, i вона здавалася собi проти нього маленькою й безпорадною в своїй розгубленостi, яку не могла прогнати з серця.

Богдан скинув чорну смушеву шапку з лискучим червоним дном, i Ясновида мало не йойкнула з подиву. Проти сонця сяяла геть гола князева голова, й тiльки карий оселедець вився з макiвки поза вухо.

— Єси вже iстинний князь, –вихопилося в неї мимоволi, та Богдановi було не до хизування своїми достойностями. Вiн витер дном ковпака пiт з обличчя й знову натяг собi на голову, тодi ступив крок i взяв княгиню за руку. Рука була гаряча й тремка, й той трем ураз пройняв усе єство князеве. Такою гарною Богдан ще нiколи не бачив Ясновиду, навiть дванадцять тому лiт, хоч вiдтодi перебачив i перезнав багато жiн усяких, i золотих, i срiбляних, i дармових, бо так вимагав закон i звичай у найманому вiйську ромеїв. Притягти її за руку до себе, тендiтну й слабосилу, вiн пригорнув i поцiлував у шпаркi вуста. Тодi пiдвiв очi й уздрiв свого мовчуна-конюшого. Вишата повiльно їхав геть, але нiяк не мiг одiрвати погляду вiд отих двох, що цiлувалися посеред бiлого дня.

Дивлячись йому вслiд, Гатило проказав, не вiдпускаючи Ясновиди:

— Ходи по менi жоною.

Вона завмерла, тодi поворушилася й випорснула йому з рук.

— Негоже єсть поляниновi брати вдовицю.

Голос у неї збляк, i вiчi теж стали схожi на вчорашнiй сивий туман.

Вона повторила, мов сама себе переконуючи:

— Негоже вдовиць…

— Я єсмь князь, а не лиш полянин.

— Закон для всiх ваших русинiв єдин є: що для князя, що для смерда.

— Ти ж не руського роду-с, але сiврського! –майже крикнув Богдан.

— Зате ж ти єси русин, полянин…

Вiн знову пригорнув її, дивлячись услiд Вишатi, який майже доїхав до того смерда, що ралом орав землю. Ясновида пiдняла вiчi й сказала:

— Дай, княже, я поцiлую твої вуста. Впослiднє. Я люблю тебе.

— Чуй, княгине, –озвався Богдан, –вiзьму тебе в налiжницi –того нiхто менi не заперетить!

Вона сахнулась:

— У налiжницi? Не буде того! Чув єси? Не буде…

Болiсно схлипнувши, вона побiгла в той бiк, де виднiла чорна згорблена спина старицi, київський же князь безвiльно стояв i стояв, неспроможний нi зрушити, нi гукнути вслiд їй хоч слово…

У мiсяцi квiтному, коли смерди вже досiвали останнi гони ярини, Богдан знову поїхав у землi сiврськi. Сього разу був сам. Лишивши коня в сiдлi й знявши тiльки вуздечку, вiн без вагань увiйшов у ворота й попростував до єдиної пристойної хати селища. З усiх прикмет се мав бути Ясновидин терем, бо решта хаток тулилася густо понад неширокою вулицею, бiлi й чепурнi, але маленькi, мащенi глиною лише з-вiд вулицi.

Богдан не помилився. Княгиня мешкала в сьому хоромику. Ступивши до сiней, вiн зiткнувся зi вже знайомою старицею. Бабця шаснула в однi дверi, вiн розчинив протилежнi й побачив Ясну.

Княгиня сидiла бiля розчиненого в садок вiконця й пряла з кужеля мичку. Прудке веретено з череп'яним прясельцем на гузирику сягало майже долiвки, встеленої травою, на травi сидiла чорнявенька дiвчинка рокiв пiвтора-двох i бавилася з пухнастим бiлим кошеням.

Коли князь увiйшов, Ясновида випустила веретено додолу, й череп'яне прясельце розкололось навпiл. Жiнка зойкнула й нахилилася шукати черепочки, бо то був поганий знак, одну половинку знайшла, другої нi й сiпнулася до маляти:

— Гримо! Остави котку, бо набию!

Нi в чiм не винна дiвчинка скривилась ображено й заплакала. Ясновида схаменулася й пiдняла дитину з долiвки.

— Не к добру є, –сказав аж тепер Богдан, i княгиня теж повторила:

— Не к добру…Пощо єси прийшов, княже?

— По тебе-м прийшов, –озвався київський князь, але й далi стояв коло дверей. Ясновида нiчого не вiдповiла, й вiн мовив: –Маєш доньку…

— Й три сини маю, княже…

— Де ж вони? Я-м не видiв синiв твоїх.

— У стольному городi Витичевi. Твiй дiдо Рогволод узяв до науки.

Богдан хотiв сказати княгинi про те, що дiдо винен за голову Вогняна, проте змовчав, а княгиня додала:

— Молила-м Великого князя, щоб оддав Гана, Горвата й Огняна…в лугарi.

— Пощо в лугарi?

— Забув єси, княже, що й я-м роду луганського.

— Розповзлися вашi лугарi по свiтах.

— Готи випхали.

— То ще є не найгiрше: словенського роду на Русi побiльшає.

— Лугарi не словiни, княже.

— Вiдаю: венеди. Однiєї кровi…Й Перуновi вклоняються, й Дажбоговi, й Велесовi…

— Ми речемо на Дажбога Полель.

— То є їдне. Так само, як лугарi кажуть Огнян, а ми, русичi –Вогнян. Пощо речеш менi все те, княгине? Я-м прийшов забрати тебе до свого вогнища, й сi мови твої…

— Того не буде, княже. Вже смо про теє мовили. Незаконно є.

— Я прийду й умикну тебе, княгине.

Вона затулилася вiд нього малям, наче боронею, й одповiла:

— Не єсмь уже княгинею. Вдова…

— Ти-с молодшого сина Огняном нарекла, –сказав не знати нащо Богдан, i перед очима йому постала круто посолена голова в скоряному мiху. Так було завше, коли вiн згадував роденського князя, бо живим не бачив його нiколи.

— Огняном, на честь…вiтця його. В княгининих очах накипiли сльози.

— Ти любила єси князя? –роздратовано прорiк Богдан.

— Любила-м. До мертвих не ремствують, княже. –Ясновида взяла себе в руки й сказала твердим голосом: –Не буде того, Богдане. Маю рiд i плем'я, й воно стане за мене. Вже й так була-м удовицею дваж. Перш…через тебе.

1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 139 ВПЕРЕД
Перейти на страницу:
Комментариев (0)
название