Перший спалах
Перший спалах читать книгу онлайн
Роман Іолани Тимочко «Перший спалах» — поєднання психологічного й містичного роману з елементами фантастики. Це експериментальний твір із кількома сюжетними лініями, вставними історіями, нелінійною розповіддю та різними розповідними техніками, що дозволяє заглибитися у внутрішній світ героїв і створити у читача ілюзію споглядання світу їхніми очима.
Молода письменниця пише з десяти років. Її проза вирізняється відчуттям мови, ритму і увагою до темних глибин душі, на дні яких вона намагається знайти первісну людську чистоту.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
Скрипок немає. Струни обмотані навколо їх ший. А замість смичків... Пальці? Поки обличчя викривлює гримаса здивування, один із музикантів раптом підводить схований під маскою погляд і спрямовує на нього. А тоді піднімає руку і проводить нею по губах, мовляв — ти тільки нікому не кажи! З ребра його долоні збігає тонесенька цівочка крові.
Служниця продовжує стовбичити перед ним, стиснувши губи у вузьку, сердиту стрічку. Наче змійка. А хоча, досить на сьогодні змій. Досить.
Він набирається сміливості і підводить очі вгору, прямісінько на її чорну, оздоблену якимось кольоровим пір’ям маску.
— Іди геть, — видушує крізь зуби. — Геть, я кому сказав!
Вона мовчки відступає убік. Медальйон. Десь тут має бути медальйон!
Чорт... Як так сталося, що така здоровенна зміюка помістилася на такій крихітній прикрасі?
Поки він думає, з рідиною, що вилилась із покинутого на підлозі келиха, відбувається щось дивне. Вона починає випаровуватись, швидко-швидко здіймаючись у повітря холодними, отруйними завитками. А тоді конденсується і тонкими смужками опускається на мертве тіло його пані. Він хоче захистити її, та зелена напасть перекидається й на нього. Вона обплутує його руки, сковує ноги, от-от добереться й до голови. О Господи, та це ж звичайнісінький плющ! Що за...?
Чим більше він смикається, тим тугіше обплітаються кільця на його тілі.
Поки пари вальсують, слизьке, холодне листя обвиває голову, затулює очі...
І він знову опиняється в пітьмі...
А тоді щось зненацька хапає його за огидні зелені кайдани і над самісіньким вухом репетує: «Ану не спи!»
— Га? Що?
Він сидить поміж маків, наполовину присипаний снігом. Над ним стоїть якийсь юнак і гострим кинджалом розрізає стебла плюща, що обмоталися навколо його шиї.
— Ти знову заснув, ідіоте. От поясни мені, чому ти постійно спиш?
Блискавки. Буря. Ураган. І безкрає макове поле.
І сніг.
— Знаєш... А тут завжди сипле сніг...
15
Далі вони ідуть удвох.
Він хотів би сказати «вечоріє», та чомусь невпевнений, що так воно і є насправді. Сніг валить настільки густий, що він ледь розрізняє постать свого супутника. Дивний якийсь юнак, ніяк не вдається запам’ятати його обличчя. Коли він дивиться на незнайомця, виникає враження, що знає його все життя. Та як тільки переведе погляд на щось інше, юнакові риси одразу ж розпливаються, стираються із голови, наче вранішній туман під яскравим сонцем. І так увесь час. Скільки б він не намагався втримати його у своїй пам’яті.
Холоднішає. Вони ідуть все далі, у напрямку до блакитного острівця. Він загубив його з виду, та продовжує рухатись вперед, довіряючи інстинктам. Щастя, якщо у цьому світі вони нікуди не зникли, а залишилися поруч, щоб допомогти йому... допомогти йому...
А що, власне, він узагалі повинен зробити?
— Просто іди вперед, — відповідає супутник. Він не бачить його обличчя. Тільки випнуту потилицю, вже добряче присипану снігом.
Слухняно киває і прибавляє ходу. Тепер він крокує поруч із юнаком. Випадково торкається пальцями чужої шкіри — і відчуває, як його рука терпне, ніби він зненацька занурив її у крижану воду.
— Ти змерз, — каже він тихо юнакові. А може, й нічого не каже. Мовчить.
— Ти знаєш, що це неправда, — ледве чутно відповідає той, не зводячи очей із їхньої закутаної у снігову завісу мети. — Насправді я не відчуваю холоду. Так само, як і ти.
Він замислюється.
— Чому ти такий упевнений у цьому? — дивується Андрій. Сніговий килим уже сягає щиколоток.
Той мовчить.
— Більше не засинай посеред поля, — юнак раптом зупиняється і повертається до нього. — Не засинай, бо одного разу не прокинешся.
Він дивиться прямісінько у очі незнайомця — великі й холодні, мов лід. Чомусь не може збагнути, якого вони кольору... Чи то зеленого... Чи то блакитного... Чи, може, навіть карі... Чому йому ніяк не вдається їх розгледіти? Що з ним таке?
— Ще надто рано для цього. Та коли заснеш, буде вже пізно...
Слова зриваються з губ чужинця — тихі, мов шелест листя.
— Про що ти?
Думки чомусь заплутані й слизькі, мов гадючий клубок. Він намагається втримати їх у своїй голові, та вони вислизають і розбігаються хто куди.
Сніг уже повністю присипав волосся юнака. Він скрізь. На зсутулених, загорнутих у якусь зелену накидку плечах, на блідих, по-жіночому тендітних руках, у м’якому, вкрадливому, ніби котячі кроки, голосі... І навіть на довгих, чорних віях.
Андрій підходить до юнака ближче і струшує сніг з обличчя. На долоні залишається кілька сніжинок. Через пару секунд вони перетворюються на холодні, сяючі у світлі безперервних спалахів блискавки краплинки.
— Можна тебе про дещо попросити?
Юнак повільно киває головою, що він сприймає як згоду.
— Пообіцяй мені, що скажеш правду... Якою жахливою вона б не була...
Пауза. А тоді ще один, ледь помітний, кивок.
— Я помер?
Незнайомець відвертається вбік і пильно вивчає далекий горизонт.
— Якщо ти цього хочеш, тоді — так.
Він не розуміє, що той має на увазі.
— Я не можу сказати тобі більше, ніж ти знаєш сам. Бо інакше ти загубишся. Ми обоє загубимось. І настане темрява.
— Де я загублюсь? Про що ти? Вибач, але я тебе не розумію...
— Ти помиляєшся. Знову. Ти все розумієш. Геть усе. Ти розумієш навіть більше за мене.
— Що я розумію? Поясни мені, бо я почуваю себе ідіотом! Якщо я помер, то де ж я тепер? Рай? Пекло? Чистилище? Хто я і чому тут опинився? А головне — навіщо? Як мені бути далі? Куди іти і що робити? А ти? Хто ти такий, що врятував мене від... Від чого ти мене врятував? І взагалі, якщо я мертвий, то хіба можу померти ще раз? Я думав, що мертві не вмирають...
Юнак притулив пальця до своїх вуст.
— Цссс... Так багато питань... Так багато... Не все одразу. Твій час іще не настав.
— Мій час? Що ти маєш на увазі?
— Подумай...
Сніг падає і падає... Падає і падає без кінця...
— Хочеш, я тобі щось покажу?
Не дочекавшись відповіді, юнак підходить ближче і торкається до його скронь.
— Тільки не бійся... — шепоче незнайомець. — І запам’ятовуй усе, що чуєш.
16
— Ану тихо! Мовчи, кому кажу! Цссс!
— Що?
— Та заткнися ти! Дітей мені розбудиш!
— Ой! В...вибачте. Я не знав, що тут хтось спить. Андрій вдивлявся в темряву, намагаючись розгледіти того, хто говорить. Та марно.
— Слухайте...Ей! А хто тут? — запитав пошепки.
— Не викай мені, я ще не така стара! Хто-хто... Я тут. До тебе що, з першого разу не дійшло?
— Не дійшло. І я не викаю. Звідки я знаю, може, вас там багато?
— Не клей дурня, тут тільки я.
— Хто це — я?
— Що значить — хто? Ти башкою вдарився? Я ж уже тобі відповіла. Немає тут нікого. Тільки я. Задовбав по сто раз одне й те саме перепитувати.
— Ну добре. От тільки... Де ж ви? Тобто ти. Я вас... тебе не бачу.
— Тут!
— Де?
— Та ж тут! Ти що, глухий?
— Ні, але я не розумію, де це — тут. Бо «тут» може бути де завгодно.
— Пацан, ти упоротий? Тут — це завжди тут, і крапка.
— Хм. Знаєте, я б хотів сказати, що я вас — тьху ти, блін! — тебе зрозумів, але це не так! — відповів Андрій, безуспішно намагаючись розібратись, куди хилить незнайомка.
— І чого я не здивована? — презирливо фиркнув голос.
— Може, того, що ти сама не розумієш, що говориш? — з надією прошепотів Андрій. — У тебе там всі вдома?
— Ні, бовдуре! — голос зробився роздратованим. — Там міг бути тільки ти! А тут була я! І нікого в мене немає.
— А як же діти?
— Які ще діти?
— Так твої ж!
— Дурний чи що? У мене немає дітей!
— Але ж ти щойно говорила протилежне!
— Нічого я не говорила! Тупий пацан, ти на сонці перегрівся!
Голос почав віддалятися.
— Ей, ти куди? — розпачливо загукав Андрій, розуміючи, що втрата співрозмовниці загрожує довгим блуканням у пітьмі. — Вибач, будь ласка, я не хотів тебе ображати!