-->

Остап Вишня. Усмiшки, фейлетони, гуморески 1944–1950

На нашем литературном портале можно бесплатно читать книгу Остап Вишня. Усмiшки, фейлетони, гуморески 1944–1950, Цеков Юрій Іванович-- . Жанр: Классическая проза / Юмористическая проза. Онлайн библиотека дает возможность прочитать весь текст и даже без регистрации и СМС подтверждения на нашем литературном портале bazaknig.info.
Остап Вишня. Усмiшки, фейлетони, гуморески 1944–1950
Название: Остап Вишня. Усмiшки, фейлетони, гуморески 1944–1950
Дата добавления: 16 январь 2020
Количество просмотров: 118
Читать онлайн

Остап Вишня. Усмiшки, фейлетони, гуморески 1944–1950 читать книгу онлайн

Остап Вишня. Усмiшки, фейлетони, гуморески 1944–1950 - читать бесплатно онлайн , автор Цеков Юрій Іванович

Коментарі та пояснення до творів Остапа Вишні.

Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ВПЕРЕД
Перейти на страницу:

Ветхий завіт — частина біблії, зібрання іудейських «священних книг», що розглядаються як священні і в християнстві.

Сим, Хам, Яфет — сини біблійного Ноя.

Як узяти від тої бузини трохи цабе… — Вигуком «цабе!» повертають волів праворуч.

..з ним може трапитися те, що трапилося з містером Форрестолом. — Натяк на долю військового міністра в адміністрації президента США Трумена Форрестола, який покінчив життя самогубством, викинувшись з вікна висотного будинку.

Сутана і тіара. Вперше надруковано в журн. «Перець». — 1949. — № 24. — С. 6.

Подається за виданням: Твори: В 2 т. — Т. 1. — С. 454–458.

Албанська весталка Рея-Сільвія покохала вовка й народила двох синів — Ромула та Рема. — Початок жартівливого переказу легенди про заснування Рима.

Ватікан — Держава-місто Ватікан — держава в Європі, у західній частині Рима — столиці Італії. Політичний, адміністративний та ідеологічний центр католицької церкви, резиденція папи римського.

Папа римський — глава римсько-католицької церкви і правитель Ватікану. Обирається на зборах кардиналів (конклав) із їхнього кола на довічне правління.

…намісник Христа на землі… — В католиків папа римський вважається намісником бога на землі.

…після святого апостола Петра. — Апостол Петро — один з міфічних 12-ти апостолів, найближчий учень Христа. В церковній легенді Петро вважається першим єпископом Рима; на цій підставі грунтуються претензії папи римського на верховенство в християнстві.

Підпатрицій — підлеглий патриція, тобто аристократа в Стародавньому Римі чи в середньовічній Європі.

Римокатолики — віруючі католики, що підлягають римській церковній ієрархії.

Енцикліка — письмове звернення папи римського до всіх католиків або до віруючих якоїсь одної країни (чи групи країн) з релігійними або політичними настановами.

…з легким тьохтьохтуаром — жартівливий словотвір автора: від слів «тьох-тьох» і «репертуар».

Марія Магдалина — за біблійними міфами, одна з найвідданіших послідовниць Ісуса Христа. Замолоду вела розбещене життя, але під впливом проповідей Христа звернулась до його віри.

Ілля — в іудейській і християнській релігіях — пророк, самовідданий захисник віри, грізний викривач «нечестя».

Іоанн Златоуст (бл. 347 — 407) — видатний діяч східної християнської церкви, ритор і богослов. В 398–404 рр. — константинопольський патріарх. Фанатично переслідував єретиків, проповідував суворий аскетизм. Талановитий оратор, він бичував пороки, виступав проти лінощів і користолюбства монахів, проти розкоші й розпусти вищого духовенства й придворної аристократії, що зробило його вельми популярним серед плебейських мас.

Індульгенція — в католицькій церкві — грамота про повне або часткове відпущення гріхів.

Пій XI (1857–1939) — папа римський з 1922 р. Уклав конкордати (угоди Ватікану з урядом якоїсь держави щодо діяльності католицької церкви в цій країні) з урядами фашистської Італії та гітлерівської Німеччини. 1937 р. виступив з енциклікою проти комунізму.

Пій XII (1876–1958) — папа римський з 1939 р. В 1949 р. видав декрет про відлучення від церкви комуністів.

«Петрушка» — головний персонаж російського народного театру ляльок. Вистави комедійного і сатиричного змісту влаштовували скоморохи.

Хрестові походи — агресивні війни 11–13 ст., які провадилися за почином або із схвалення папства західноєвропейськими феодалами під релігійними гаслами, а також каральні експедиції 12–15 ст. проти учасників визвольних рухів під прапором викорінення єресей. Найчастіше хрестовими походами називали завойовницькі війни феодального Заходу, спрямовані на захоплення країн Близького Сходу.

Де Гаспері Альчіде (1881–1954) — італійський державний діяч, один із лідерів християнсько-демократичної партії, глава уряду (1943–1953). Його політика була спрямована проти лівих сил у країні. В 1947 р. усунув з уряду соціалістів і комуністів. Активно підтримував різні воєнні блоки.

..З Муссоліні вийшла неув'язка: бог послав його в Італію ногами вниз, а пішов він назад до бога — догори ногами… — Партизани італійського Опору, до рук яких потрапив наприкінці війни фашистський диктатор Італії, стративши Муссоліні, підвісили його догори ногами.

А куди американське? Вперше надруковано в журн. «Перець». (Видання для західних областей УРСР). — 1950. — № 3. — С. 2.

Подається за першодруком.

…Уповноважений… по маршалізації держав… — Ідеться про план Маршалла 1947 р., тобто програму т. зв. відбудови і розвитку Європи після другої світової війни шляхом подання їй американської допомоги. Названий за ім'ям державного секретаря США (1947–1949) Дж. Маршалла. У здійсненні цього плану брало участь 17 держав (включаючи Західну Німеччину). В 1951 р. його замінено програмою прямої воєнної допомоги США західноєвропейським союзникам. План Маршалла поклав початок післявоєнному політичному і економічному розколу Європи, створенню агресивного воєнно-політичного блоку НАТО.

Бенілюкс — економічний союз Бельгії, Нідерландів і Люксембургу. Заснований на базі митного союзу відповідно до договору, підписаного 1958 р. строком на 50 років. Функціонує з 1960 р. Передбачає створення єдиного ринку його учасників, вільний рух осіб і товарів, капіталів і послуг між трьома країнами, координацію економічної, фінансової і соціальної політики.

Еттлі Клемент Річард (1883–1967) — англійський державний діяч. В 1935–1955 рр. — лідер лейбористської партії. В 1945–1951 рр. — прем'єр-міністр. Очолюваний ним уряд здійснив капіталістичну націоналізацію Банку Англії, транспортну, окремі соціальні реформи, проводив мілітаристську зовнішню політику.

Бідо Жорж (нар. 1899) — французький політичний і державний діяч. В 1944–1948 рр. і в 1953–1954 рр. — міністр закордонних справ. В 1946–1949 рр. — прем'єр-міністр. Його діяльність відзначалася посиленням репресій проти страйкуючих, прийняттям закону, що передбачав суворі покарання за виступи на захист миру (1950). Був активним прихильником участі Франції в НАТО.

Де Гаспері. — Див. приміт. до твору «Сутана і тіара».

ДОТ — довготривала вогнева точка, споруда із міцних матеріалів (залізобетону, броні) для ведення кулеметного, мінометного або артилерійського вогню.

ДЗОТ — дерево-земляна вогнева точка, польова оборонна споруда.

Ачесон — державний діяч в адміністрації президента США Г. Трумена.

Трагедія в джунглях. Вперше надруковано в журн. «Сучасне й майбутнє». — 1950. — № 5. — С. 39–40.

Подається за виданням: А народ війни не хоче. — С. 13–17.

Даллес Джон Фостер (1888–1959) — державний діяч США. В 1953–1959 рр. — державний секретар США. Був натхненником і провідником політики «з позиції сили», «балансування на грані війни».

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ВПЕРЕД
Перейти на страницу:
Комментариев (0)
название