-->

Довго мовчали смереки

На нашем литературном портале можно бесплатно читать книгу Довго мовчали смереки, Байда Тетяна-- . Жанр: Военная проза. Онлайн библиотека дает возможность прочитать весь текст и даже без регистрации и СМС подтверждения на нашем литературном портале bazaknig.info.
Довго мовчали смереки
Название: Довго мовчали смереки
Дата добавления: 16 январь 2020
Количество просмотров: 348
Читать онлайн

Довго мовчали смереки читать книгу онлайн

Довго мовчали смереки - читать бесплатно онлайн , автор Байда Тетяна

У повісті відображенні події з історії національно-визвольної боротьби українського народу протипольських, німецьких та московських окупантів на території Прикарпаття. Описані події грунтуютьсяна архівних матеріалах, публікаціях у пресі, спогадах очевидців і учасників тих подій. Книга адресована широкому колу читачів.

Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала

1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 48 ВПЕРЕД
Перейти на страницу:

В бункері запала глибока тиша. Чутно було, як в ущелині шумлять дерева під вітром. Почали розходитися по своїх місцях.

- Славку, я на тебе чекала, хотіла порадитись. У Вірочки - важка форма рахіту. Можемо втратити дитину. Якби ж то віддати її комусь гідному на виховання хоч би на якийсь час! Іншого виходу я не бачу.

- Згоден. Але кому? Вези в Суботів до Мирослави.

- Ні, то далеко. Я хочу час від часу її видіти. Інакше не зможу жити. Певно, в Липу...

- Я не раджу, - вмішався "Тимко" в розмову. - Розвідка донесла, що в Липі діє відділок НКВД, є півтора десятка стрибків.* Добре, що минулого разу мені пощастило. Куля не зачепила кістки, і я потрапив на лікування в надійні руки "Докторки".

- Тоді куди ж?

- Може, в Мізунь?

Наступної ночі в Мізунь направили "Богдана". Пройшов день, пройшла й ніч. В криївці почали тривожитись. "Роберт" ходив з кутка в куток похмурий, як гроза.

- А якщо хлопець не повернеться? Ярославе, серце віщує, що він не повернеться, - сумно промовила "Таня".

- Не каркай! - спалахнув незвично. - Твоя справа - скорше піднятися на ноги!

"Таня" з докором подивилася на чоловіка. Він рідко так нервував. Справа в тім, що з учорашнього дня в неї заболіло горло, підвищилась температура. Певно, що ангіна. Зранку пробувала вставати, але в очах потемніло, на чолі виступив холодний піт, грудям не вистачало повітря. Лягла знову. Навіть думати не мала сили.

Заплакала Вірочка.

- Дівчинка їсти хоче, а молока нема, - сказала винуватим голосом. - Нажуй їй бульби і дай чаю з рум'янку. Я б сама, та боюся мікроби передати ...

- Дитині молока треба! - відповів сердито, але налив у пляшечку відвару, поставив у теплу воду, щоб підігрівся.

Дружина промовчала. Вона знала, які непомірні турботи обсіли його голову, і що в такі хвилини чоловіка краще не зачіпати.

Він пом'яв у мисочці варену картоплину з бринзою, почав годувати доньку. Заплямкав маленький ротик, дитя замовкло.

- Видиш, яке воно голодне! Плаче й плаче. Мені її так жаль, 'Танечко", що я б крові зі свого серця наточив, життя б не пожалів, аби вона росла щаслива. Моя маленька розумниця! - він ніжно поцілував русяву голівку. - Могли б ми втішатися діточками в інші часи, якби не було на нашій землі проклятих москалів!

Підійшов до дружини, поправив подушку, напоїв чаєм, тихо сказав:

- Прости, люба, Я був несправедливим до тебе. Безвихідних обставин не буває. Будемо всі разом шукати виходу, аби тільки "Богдан" повернувся.

Минули ще один день і ще одна ніч. Тепер уже всі думли, що охоронець не повернеться.

- Потрапив у засідку. Вбили хлопця. А якщо не вбили? Якщо взяли живим? Значить, незабаром прийдуть за нами. Ті ковалі з Че-Ка вміють і крицю гнути.

"Таня" каралась: "Загинув через мене! Так, через мене..."

- Що будемо робити, командире?

Друзі дивилися йому в очі з надією. Знали, що ватажок має вольову вдачу, залізну витримку, що не розгубиться в найскладніших ситуаціях. Смерті не боялись, а потрапити в руки катам ніхто не хотів.

- Я наказую всім замовкнути і заспокоїтись! "Богдан" повернеться.

* * *

У Мізунь "Богдан" дістався опівночі. В крайній хаті гостинні господарі нагодували його і розповіли, що в понеділок зранку енкаведисти зганяли людей до сільради, щоб встановити особу вбитого повстанця.

- Його поранили, після чого він сам підірвався на гранаті, щоб не взяли живим. Впізнати хлопця було неможливо. Видно тільки, що молодий і чорнявий. Їдні кажуть, що це розвідник з куреня "Чорноти", інші, що зв'язковий з Розтічки. Та ми нічого певного не знаємо, бо нікуди не ходимо, хіба що в стайню та до кирниці. А на другий день його тіло кудись поділи...

- Коли його вбили?

- Дві доби минуло. Йшов у наше село городами і потрапив у засідку.

- Відки ж ті зміюки знали про него?

- То Гнат Чебець! Чужий він. Пристав у війну до нашої односельчанки. Коли прийшли совіти, колгоспним бригадиром став, сина свого звідкись привіз і в стрибки його записав. Недавно весілля справив, оженив того сина. Понаїздило гостей з самого Станіславова, начальство якесь з охороною, багато стрибків було. Вони й ночували тут.

- Той Чебець - то пес шолудивий, остання паскуда! Ще торік здойняв зброю з убитого повстанця і здав у НКВД. Скільки він лиха ...

- Де він живе?

Йому докладно розказали, як дістатися до оселі колгоспного бригадира, і він пішов. Полум'ям палала лють у грудях, свербіли руки, напрошуючись до помсти.

"Підійду до хати і кину в'язанку гранат у вікно," - стукала в скроні зловісна думка.

Замість гранат "Богдан" намацав у кишені порожні пляшки, які "Таня" дала на молоко, і відразу охолов.

"Доведеться відкласти розправу на потім. Не за цим прийшов. Але я запам'ятаю і цю хату, і це огидне прізвище - Чебець. Обов'язково поквитаюсь, не був би я "Богданом".

Повертатися до тих гадзів, які щедро його нагодували, було незручно, тому він вирішив відшукати місцеву зв'язкову "Параню". На щастя, вона була дома.

- В Мізуні є три дитини до одного року: в Стефки Яцукової хлопчик уже ходити пнеться, в Марійки Павлишинки також, хлопчик місяців зо три має, а Нуська Сімків дівчинку недавно вродила. А пощо вам це знати?

Він не мав права відкрити таємницю повстанської дитини навіть цій перевіреній зв'язковій, тому збрехав:

- Тут така справа ... Відшукує мій приятель своїх близьких родичів, а в них недавно дитя народилося.

- Прізвище не казав?

- Ви його самі щойно назвали.

Надійшла пора повертатись, але він пообіцяв принести молока, сала, картоплі, свіжого хліба.

- Мені потрібен час, аби це все зібрати. Мусите пересидіти день в пивниці чи на стриху.* - порадила "Параня".

Він залишився. Розтягнувся на сухій конюшині, жував соковиті яблука і насолоджувався запахами ранньої осені. А наступного дня в селі була облава. Чекісти таки дізналися, що вбитий напередодні повстанець мав посевдо "Гайворон", був родом з Мізуня, і хоч його родину давно вивезли до Сибіру, він часто навідувався до стрийни Теклі. Клятий Чебець вистежив хлопця і продав чсрвонопогонникам.

Перелякана зв'язкова розбудила "Богдана" на світанку:

- Тут ненадійна схованка, друже. На стриху завжди шукають ... Куди ж вас подіти?

Часу на роздумування не було, і кмітлива дівчина повела повстанця в стайню, поклала його в ясла і накрила сіном, А щоб кобила сіна не їла, прив'язала її до стіни. Хитрість вдалася. Багнетами і спеціальними шомполами протикали чекісти землю, копирсали гній, а ясла перевірити не здогадались. Зате і "Параня", і "Богдан" наїлися того дня страху, що й не розказати.

Пройшла облава і червонопогонники від'їхали в Болехів. У нічній темряві повстанець попрямував до хати колгоспного бригадира.

- Настав час розплати, підлий яничаре! - промовив уголос, не в силах стримати пекучого бажання помститись. - За оунівськими законами потрібно було б спочатку допитати й засудити його, а потім знищити. Але я буду на цей раз і суддею, і катом. Най Бог простить!

Поставив мішок з харчами під плотом, вибив шибу в причілковому вікні і перестріляв з пістолета всю сім'ю Гната Чебеця. Потім закинув мішок на плечі і неквапно попрямував до лісу.

* * *

- Найбільше підходить тота Павлишинка. У неї тримісячний хлопчик, а наша Вірочка якраз на таку виглядає, - вирішила 'Таня", вислухавши розповідь "Богдана".

- Цю жінку потрібно добре перевірити і попередньо з нею домовитись, - задумливо сказав "Роберт", з жалем поглядаючи на дочку. - Будь-кому довірятись не можна.

- Нема коли вести переговори. Я сама віднесу дитину. Скажу, що нагуляла. Не викине ж вона її з хати. Добрим, лагідним словом звернуся, попрошу християнського милосердя. Я ж тимчасово… Мати матір зрозуміє... Вона й не здогадається…

1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 48 ВПЕРЕД
Перейти на страницу:
Комментариев (0)
название