Дьондюранг
Дьондюранг читать книгу онлайн
Науково-фантастичні оповідання і повісті про життя майбутніх поколінь людей на штучних планетах, земні і космічні проблеми людства.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
— Перша дія п’єси нагадала мені Інкану, — сторожко усміхнувся Тихін Раст. — Автор п’єси, певно, чув про ту історію зі смертю великого Бера…
— Вона лягла в основу твору, — похмуро мовив Дьондюранг.
— Історія смерті Ніколіана Бера дуже загадкова, — сказав Раст. Було помітно, що він боїться продовжувати розмову, але бажання переконатися в правильності своїх підозр брало гору. — Подейкували в нас на Інкані, що його вбив біокібер. Дьондюранг. Та це загалом плітки, бо в документах значиться; той біокібер загинув серед коацерватних боліт дикої планети Ір, виконуючи завдання Центру.
— Так. Його вбив науковий консультант, біокібер Дьондюранг.
Професор зблід. А Дьондюранг подумав, що ще не пізно все залагодити, ще можна так закрутити Растові голову, що він до кінця життя не розгадає загадки. Бо ж він — людина, він ні в чому не переконаний абсолютно. Його можна змусити завагатися в істинності будь-якого твердження. Ще можна все звести на жарт: та доведеться знову брехати. А то так тяжко дається. Після підробки документів про загибель на планеті Ір він думав, що вийде з ладу, але якось оклигав. Брехати — . це дуже важко.
— Вісім років тому ви були професором лабораторії серцевих досліджень. А хто ви зараз?
— Я очолив Центр проблем довголіття.
— Ви продовжуєте експеримент “Вічне серце”? — з неприхованою іронією запитав Дьондюранг.
— Ні, — витиснув із себе Раст. — Але скажіть… Як трапилось, що ви… З програми, яка була в сейфі Дьондюранга, ми дізналися, що донором мав бути сам Ніколіан Бер. Він наказував узяти його серце для експерименту… І раптом той трагічний, такий несподіваний кінець, фінал…
Цього разу був вражений Дьондюранг. Він подивився в очі Тихона Раста, аби переконатися, що той каже правду.
— Чому він не сказав мені всього? Чому він тільки давав накази? Я знав, що для експерименту потрібне живе серце. А Бер лиш сердито кинув: “Виконаєш програму, яка лежить у сейфі. І не відволікай базіканням. Мені набридли твої сопливі запитання!”
Раст спробував усміхнутися.
— Це логічно… Ніколіан Бер не думав, що з вами треба… Що ви можете…
— Як вам моє “Коріння болю”? — раптом запитав Дьондюранг, витягаючи з петельки живу троянду і кладучи її на стіл.
— Мені дуже сподобалось…
Дьондюранг бачив: професор вже не радий, що почав цю розмову. Він непереборно хоче втекти.
Коли пролунав дзвінок, кличучи глядачів до зали, Раст швидко підвівся.
— Було дуже приємно зустрітися… Ніколи б не подумав, що це можливо… Було дуже приємно…
Непевною ходою квапливо пішов до зали. Дьондюранг залишився нерухомо сидіти.
Підбігла збуджена Дьондюраза.
— Ходімо. Я попросила дівчат, вони мене замінять. Це так казково, що ми зустрілися. Ти ще не все розповів мені.
Вийшли надвір, прочинивши важкі театральні двері. Ішов весняний дощ. Магістраллю проїхав швидкий гелікотрем, обляпавши Дьондюранга, але він не зреагував на те. Він ішов замислившись, дивився на мокрий, блискучий при світлі нічний тротуар. Раптом він зупинився в неприродній позі, немов закам’янів, потім знову рушив далі.
— Розрядилися акумулятори центрального інтегратора, — сказав, не повертаючись. — Знову циркуляторний застій в церебеляторі. Вибач, Дьондюразо, але я… Я більше не можу жити… Пробач. — Він зайшов до кабіни відеона на вулиці і набрав якийсь номер. — Будь ласка, вишліть машину до будинку чотириста сімдесят сім по вулиці Дебі. Дякую. Так, я зустріну.
— Яку машину ти викликав? Яку машину? Я тут недалеко живу. Ходімо зі мною, посидимо, поговоримо… Це так казково, що ми зустрілися… Яку машину ти викликав, Дьондюрангу?
— Міжпланетного… Вибач, я більше не можу жити… Виявляється, я все життя помилявся. Все життя помилявся…
І він розповів про зустріч з Тихоном Растом і закінчення історії смерті Ніколіана Бера. Дьондюраза зітхнула:
— Але навіщо ти викликав міжпланетного?
— Я повернуся… Я мушу повернутися на комбінат… Я під’їду до нього тією зеленою вуличкою, яку ти так любиш, потім я знайду своє місце в архівному, ляжу і клацну тумблером. Мій блок пам’яті проаналізують. І ті, кого створять після мене, розумітимуть більше. Я вірю в це, я так хочу.
Краплі дощу стікали по обличчю Дьондюрази, ніби сльози.
— Не хочу тебе залишати! Не хочу, щоб ти мене залишав… — вона розплакалась голосно, вже не стримуючи себе.
— Міжпланетного викликали? — почувся голос за спиною.
Довгий час вони летіли мовчки. Водій міжпланетного час від часу позіхав, поглядаючи на показання приладів.
Біокібер Дьондюранг кілька хвилин тому втратив відчуття внутрішньої рівноваги. Він дивився на похмурого водія, на посічене зорями тло за ілюмінатором, намагався ні про що не думати, шукав забуття. Але марно.
І раптом приємна млість розлилась тілом. То центральний аналізатор народив думку. Дьондюранг в ту ж мить збагнув, що йому потрібно змінити попередню програму, що він не повинен повертатися на Інкану, на комбінат, де був створений, не повинен лягати на поличку архівного номера. Він мусить існувати далі. Відчував, що пройде мить, і він накаже водієві змінити курс. Але ще не знав, як саме його треба змінювати. Його здивувало це, навіть обурило: де здоровий глузд? Чого він прагне? Він — старий біокібер, який вже скоро не зможе сам собі дати ради. Демонтаж на комбінаті — найрозумніше. Але відчував, що на комбінат він скоро не повернеться.
Почувався кепсько. А коли подумав, що, можливо, всі його сумніви також запрограмовані колись на комбінаті, йому стало зовсім зле. Може, йому тільки видається, ніби він діє самостійно, аналізує, мислить, узагальнює, виробляє програму дій, а насправді — то лише власні варіанти первісної системи, первісної програми?
— Землянин? — спроквола запитав водій.
— Ні. Я народився на Інкані, але довгий час жив на Землі.
— Повертаєтесь з відрядження?
— Ні.
Водій ще раз позіхнув.
— Та молоденька красуня, що вас проводжала, так гірко плакала…
— То моя сестра…
— Красива сестра, — солодко усміхнувся водій. — Чим ви її так засмутили?
— Вона не хотіла, щоб я повертався на Інкану.
Водій примружив очі і став схожим на хитрого звірка.
— Коли сестра так плаче за…
А Дьондюранг раптом знову відчув, як приємна млість розлилася тілом — то остаточне рішення сформувалось у вигляді матеріального заряду на бета-кламах центрального аналізатора. Перебивши водія, він запитав:
— Знаєте астероїд Блакитних Сталактитів?
Водія не здивувала така різка переміна теми. Йому було байдуже, про що говорити. Аби відгонило сон.
— Це той будівельний мотлох, що не використали при синтезі Фіївського заповідника на Інкані?
— Такий красивий астероїд називаєте мотлохом? Візьміть курс на нього.
— Не маю часу для розважальних польотів.
— Я вийду на цьому астероїді. Водій подивився зверхньо:
— На цьому шматку невикористаної екзотики немає не лише людей, а й путньої атмосфери.
— Знаю.
— Облиште жарти.
— Беріть курс на астероїд. Все інше вас не обходить.
— Я там ніколи не був. Це для мене нова траса.
Дьондюранг подивився на екран монітора.
— З чотирнадцятого квадра, де ми зараз знаходимось, треба перевести сьомого на режим дев’ятого, а третього поставити на дубль дванадцятого. І все.
— Ви знаєтесь на системі стандартних траєкторій? — не приховував свого здивування водій.
— Чому б і ні? Коли я працював у Бера, мені часто доводилось самому літати.
— Ви працювали в самого Бера?
— Так.
— В Центрі проблем довголіття?
— Так.
Водій дістав чергову сигарету, жадібно закурив, уважно подивився на свого пасажира. Дьондюранг відвів погляд. Потім заплющив очі, блаженно слухав натруджене воркотіння мотора, увімкнув кишенькового магнітофона, і кабіну виповнила музика його улюбленого Лактаріуса.
— Скажіть, а правда, що його вбив кібер? — штовхнув Дьондюранга ліктем водій.