Веровещица
Веровещица читать книгу онлайн
Всичко се беше объркало ужасно.
Набързо скроените планове на Сафия фон Хастрел за обира се проваляха стремглаво един след друг.
Първо, черната карета с лъскавия златист флаг не беше целта, която Сафи и Изьолт дебнеха. Още по-лошо, че проклетото возило бе съпровождано от осем реда градски стражари, присвили клепачи под напора на обедното слънце.
Второ, Сафи и Изьолт не разполагаха с абсолютно никакъв път за бягство. Единственият начин да стигнат до град Веняса от голата варовикова скала, на която се бяха покачили, беше прашният път под тях. Сивата скална грамада се извисяваше над пътя, а той на свой ред се извисяваше над необятното тюркоазено море. И нищо друго. Седемдесет стъпки отвесна скала, блъскана от мощни вълни и още по-мощни ветрове.
И трето - което беше същинският ритник в бъбреците, - в мига, в който стражарите стъпеха върху заровения капан на момичетата и гърнетата с барут отдолу избухнеха... Ами, след това нямаше начин да не претършуват всяка педя от скалата.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
- Пригответе приливите! - гръмна гласът му и стихията в него излезе навън и въздухът около него забушува.
- Пазете се!
Огромният заряд на магическата сила се изля от тялото му. Над кораба се изви горещ, сух вятър. И опъна платната.
В същия миг водите на приливовещите заблъскаха по ватерлинията на „Жана“ и корабът се понесе напред. Коленете на Мерик потрепериха и той удивено си спомни колко по-гладко тръгваше корабът, когато нещата бяха под контрола на Кълен.
Мерик се остави на ритъма на песента и на ударите на ветробарабана. Силата вибрираше в тялото му, учудващо гладко... необичайно необятна. Както никога досега, той имаше чувството, че има повече магия, отколкото му беше нужна, и докато приливовещите пееха тихичко, ветровете му изпъваха платната на „Жана“. Скоро и неговият глас се включи в песента.
Скоро песента свърши, но Райбър продължи да думка по барабана и изви глас: „Девиците на север от Ловац!“. Това беше любимата ѝ песен, тъй като самата тя беше девица северно от Ловац.
Четири такта по-късно хорът на моряците отново запя. „Жана“ продължи по пътя си, порейки вълните като игла в платното, без да губи дребния силует на Кълен от поглед.
Докато той престана да бъде малък... зададе се насреща им с такава скорост, че Мерик реши, че ще се сблъскат.
Кълен забави, забави, а после се прекатури по палубата, пръсвайки моряците на пътя си.
- Не е далмотски кораб! - изрева и се надигна на крака, след което се спусна към руля, до Мерик, с ярко зачервено лице. - Вивия вече е нападнала, но онова изобщо не е далмотски търговски кораб.
Мерик премигна глупаво при тези думи. Кълен говореше несвързано - бръщолевене, родено от нахлулата в мозъка му кръв.
- Не е търговски кораб?
- Не - отговори Кълен задъхано. - Марстошки боен галеон, който носи оръжие и огневещи.
Сафи се взря през люка в лавандуловото небе и кроткото море. След като Иврен нахлу в каютата, ръмжейки нещо за „кучката Вивия“, тя опъна веригите и насочи вниманието си от другата страна на стъклото. Релефът променяше формата си пред очите ѝ... вероятно се променяха и враговете ѝ. Мерик беше споменал сражение, а тя предполагаше, че се бяха насочили право към него.
През цялото време Иврен не спря да крачи наоколо... тревогата ѝ не беше насочена към някого конкретно, но крачките ѝ съвпадаха с такта на барабана. Изьолт просто продължаваше да спи.
Накрая бдителността на Сафи беше възнаградена: на хоризонта изплуваха няколко неясни черни точки, които постепенно добиха формата на нубревненски боен кораб като този на Мерик и на втори, чийто корпус беше толкова тъмен, че изглеждаше почти черен.
Тя дръпна веригите и изви ръце назад, за да се приближи възможно най-много до стъклото и да огледа добре черния кораб. Три мачти - пречупени наполовина. Флаг, веещ се над фалшборда.
Тя затаи дъх. Нямаше как да сбърка златния полумесец на флага. Символът на империята Марсток; зеленият фон пък издаваше, че това е флагът на марстошката флота.
- Прилепски говна - отрони Сафи.
- Вивия мисли ли, че от Далмотия няма да последва отмъщение? - обади се Иврен, без да се обръща конкретно към някого. - Пиратството не остава незабелязано - особено от морска империя.
- Съмнявам се Далмотия да отмъсти - рече Сафи.
Монахинята застина посред крачка, а тя посочи през люка, подрънквайки с вериги.
- Корабът, който е нападнала, е от флотата на Марсток.
- Кладенците да ни пазят - възкликна монахинята, после се хвърли към стъклото с пребледняло лице. - Какво стори, Вивия!
Сафи залепи лице на стъклото до нея. Нубревненските моряци водеха през трапа мъже в зелени марстошки униформи, с вързани китки. Бяха достатъчно близо и по доста от ръцете личаха ясно плътни триъгълници.
Вещерски знаци. Огневещерски знаци.
- Защо огневещите не се съпротивляват?
Тя никога не би се отказала от магията си, ако можеше да спаси себе си и приятелите си. Тя взе да тропа с крак, а в ума ѝ се завъртяха още въпроси.
- И защо ги изкарват от кораба им?
- Предполагам - поде Иврен и отново подхвана трескавото обикаляне, - че Вивия възнамерява да завладее марстошкия съд и всичко на борда му, след което да изостави собствения си кораб. Спогодбата не ѝ позволява да убие марсточаните начаса.
Сафи кимна бавно и се замисли за сложния план на чичо ѝ Ерон да предотврати Великата война. Това ли бяха действията, които можеха да разтурят Спогодбата преждевременно? Това ли се надяваше да успее да предотврати той?
Нямаше представа, нямаше и откъде да разбере, затова отново насочи вниманието си към марсточаните, които се тътрузеха към кораба на Вивия. Огневещите не бяха толкова много, но бяха достатъчно, за да отбият с лекота атаката на екипажа на принцесата.
Всъщност един брадат мъж изглеждаше толкова свиреп, че като нищо можеше сам да спаси целия си кораб. Той ръмжеше и се троскаше на всеки нубревненец, който го бутнеше по трапа. Внезапно Сафи съзря триъгълния му вещерски знак - в средата имаше празен кръг.
- Имат огневещерски лечител - рече тя, прегракнала от изненада.
- Може би - промърмори Иврен.
- Не може би - настоя тя. - Виждам знака на ръката му. Току-що мина по трапа на другия кораб.
Иврен се обърна към нея ококорена.
- Сигурна ли си?
- Аха.
Сафи се отдръпна от люка и веригите се отпуснаха. Внезапно прозря как трябваше да постъпи. Планът се нареди в главата ѝ. Знаеше откъде да мине в трюма, как да се промъкне горе и от кои моряци да се държи настрана.
- Можем да стигнем до огневещия - рече тя. - Докато другите са заети, може да го доведа тук.
- Не - Иврен сви устни в мрачна физиономия. - Недопустимо е да качим вражески моряк на този кораб. Това е прекалено - дори за мен. Но можем да обърнем плана ти наопаки и да отведем Изьолт до него.
Тя извади от наметалото си ключ и го вдигна.
- Откъде го взехте? - опули се Сафи.
- Откраднах го от Мерик - рече монахинята със суха усмивка и се изправи на крака. - Свали оковите и събуди Изьолт. Докато се уверя, че хоризонтът е чист, трябва да я изправиш на крака. Ще имаме само един шанс да направим това.
Сафи кимна и стегна рамене. И крака. Най-сетне беше време за действие - и още по-добре, беше свързано с бягане. Точно каквото знаеше да прави отлично.
В дъното на съзнанието ѝ обаче се завъртя неудобна, упорита мисъл: Мерик щеше да побеснее. В крайна сметка излагаше договора му на риск, а вече я беше оковал именно поради това.
Резултатът обаче си заслужаваше... Изьолт си заслужаваше.
Затова тя си пое дъх окуражително и грабна ключа от ръката на Иврен. После, щом монахинята напусна каютата, пъхна ключа в ключалката. Оковите се отвориха със задоволително изщракване.
Мерик прелетя на марстошката бойна галера с такава бързина, че стомахът му изостана. Кълен се носеше до него, почти невидим в бесните вихри на ветровете им. Дори през вихрушката обаче той успяваше да различи Вивия.
С набито тяло и тъмна коса като неговата, тя стоеше до трапа, свързващ марстошката галера с нейния кораб, и ревеше заповеди. Нубревненските моряци превеждаха пленените марсточани от другата страна, след което ги караха да сядат в редици на главната палуба.