ТАРС уповноважений заявити
ТАРС уповноважений заявити читать книгу онлайн
У книзі «ТАРС уповноважений заявити…» автор розповідає про те, як радянською контррозвідкою було зірвано одну з найпідступніших операцій ЦРУ, спрямовану проти інтересів державної безпеки СРСР, а також проти однієї з молодих держав, де переміг національно-визвольний рух.
Имя лауреата Государственной премии РСФСР Юлиана Семенова известно не только читателям нашей страны.
Широкую популярность принесли автору серия романов «Альтернатива», героем которых является Максим Исаев — Штирлиц, роман-хроника о жизни выдающегося коммуниста-ленинца Ф. Э. Дзержинского «Горение», повести «Майор Вихрь», «Пароль не нужен», а также книги публицистики «Вьетнамский дневник», «Маршрут: СП — Борнео», «На козле за волком», «Каприччиозо по-сицилийски» и др.
Новая книга «ТАСС уполномочен заявить…» — это волнующий рассказ о мужество и мудрости советских контрразведчиков, которые, защищая мир и тишину на планете, разоблачили коварную операцию ЦРУ, направленную как против государственной безопасности СССР, так и против молодого государства на Африканском континенте, где победило национально-освободительное движение.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
— Вип'ємо кави, — запропонував Славін, — а обідати поїдемо кудись на свіже повітря, гаразд?
— Ні, справді, ви знали цього Белью, він ваш шпигун, Іване?
— Пол, у нас нема потреби тримати тут шпигуна, слово честі. Ми відверто сказали, якщо в Нагонію почнуть вторгатися, ми будемо допомагати Грісо всіма засобами, які маємо в своєму розпорядженні. Карти відкриті, таємниць нема; взагалі тепер у світі мало таємниць, все можна вичислити, тільки треба поміркувати добряче.
— У такому разі, вичисліть мого президента. Його курс.
— А ви маєте свою власну думку про нього?
— Маю. Він надто щирий, а ця риса згубна для лідера, який мусить бути гнучким, Іване.
— Коли так, то я можу спати спокійно. Але, по-моєму, все йде інакше. Ваш воєнний бізнес дає на передвиборну кампанію немало грошей, а він престижна людина і тому зобов'язаний розрахуватися з кредиторами. Як? Тільки воєнна промисловість може зразу принести віддачу: штовхни у виробництво нейтронну бомбу — ось тобі десять мільярдів реалізовано, ось тобі борг погашено. Та не дали йому запустити в серію нейтронну бомбу — дуже небезпечно, розсудливі американські політики — проти; вони, як і ми, розуміють, що наші народи, хоч як їм перешкоджають, все одно дружитимуть — це реальна історична перспектива, ми в неї віримо. Коли не вийшло з бомбою, ваш шеф спробував удатися до мирних галузей промисловості, щоб одержати гроші від них і повернути борг воєнно-промисловому комплексу, і — таким чином — зберегти хорошу міну при поганій грі. І він погодився на мирні переговори. Але його, як ми знаємо, не в усьому підтримує конгрес. І він опинився між двох вогнів. А вибір робити треба, життя примусить, самі ж американці вимагатимуть цього.
Схоже на це, але правда все-таки моя, а не ваша, тому що можна було б знайти третій шлях, хитромудрий, а він цього не може собі дозволити…
Негр, який наливав каву в картонні стаканчики, сказав Полу:
— А я вас бачив сьогодні, сер.
— А я тебе не бачив.
— І ви мене бачили, сер. Ви виходили з квартири, де вбили Івана.
— Кого?! — Пол здивувався. — Якого Івана?!
— Белью. Його справжнє ім'я Іван, він змушений був називатися Айвеном. Він же росіянин.
— Я теж росіянин, — сказав Славін.
— О, пробачте, сер, я ніяк не міг подумати, що ви росіянин, я думав, ви англієць…
Славін вийняв пачку «Яви», взяв сигарету, але прикурювати не став — він взагалі не курив, інколи смоктав сигарету, та й то зрідка.
— Послухайте, а чому він тут жив? Звідки росіянин у Луїсбурзі? Він нічого вам не розповідав про це?
— Ні. Він тільки співав, коли був дуже п'яний.
— Він завжди багато пив?
— Ні… Він страшенно став напиватися, коли сюди почали заходити російські кораблі. Ваші матроси часто п'ють у мене пиво. Белью завжди сидів он у тому темному кутку й дивився на них, а після того як вони йшли звідси, починав пити, а вже потім співав свої пісні. Але його не били, ні, йому дозволяли співати, його виганяли лише тоді, коли він блював…
— Йому дозволяли співати, — повторив Пол Дік, — це дуже гуманно, що йому дозволяли співати, це вам запишуть на небесах. Дайте-но мені віскі з льодом.
— У нас іспанське віскі, сер, віскі «Дік», ваші люди не п'ють його.
— Мої люди — кретини, навіщо звертати на них увагу. Ви їм не кажіть, що це «Дік», наливайте сміливо й ставте під ніс, тільки стукайте денцем склянки так, щоб трохи віскі виплеснулось.
— Спасибі за пораду, сер, я спробую. Може, хочете зіграти в більярд? У нас непоганий стіл, та й кулі важкі.
— Скажіть, — спитав Славін, — хоч раз цей самий Белью співав при російських матросах?
— Так, одного разу співав, сер, і дуже плакав, коли співав, і вони подарували йому поштові листівки…
— Коли це було?
— По-моєму, в грудні, сер, але точно не пригадую. Я тільки пам'ятаю, що він потім ходив якийсь переляканий, ніби чогось щодня ждав.
Славін поклав перед барменом листівки:
— Візьміть на згадку, тільки не дозволяйте, щоб вас убивали із снайперської рушниці.
— Спасибі за подарунок, сер, але я краще відмовлюсь від нього — тепер поліція допитує всіх, хто знав Белью, а поштових службовців відвезли у відділ з усіма їхніми книгами, перевіряють листи й телеграми. Всяк може бути, сер, тож дякую вам, адже нас привчили боятися своєї тіні…
«У грудні сюди прибули перші кораблі. І наш Іван уперше побачив справжніх росіян. І написав нам листа. І довго не зважувався відіслати. Все просто й точно. А потім, мабуть, поліцейські сказали про безпалого коло нашого посольства. Глебб його вичислив, як і я, і знищив. А тепер лише він один, Джон Глебб, може ткнути пальцем у фотографію того чоловіка, якого вербував».
… Коли Славін зупинив «фіат» коло маленького полінезійського ресторанчика — столики винесли на берег, під широкими плетеними зонтами тінь, — Пол Дік вивалився перший, зразу ж вкрившись потом.
— Зачекайте, — сказав Славін, — оберніться й полюбуйтесь на «Мерседес», який мене пасе. І запам'ятайте номер — він унікальний, такого немає в каталогах тутешньої автоінспекції.
— Годі, Віт, — Пол Дік назвав нарешті Славіна на ім'я. — Не можна бути таким недовірливим.
— До міста нас поведе голубий «форд», і я раджу вам зі мною не сперечатися, бо ставка буде вдвічі більша за ту, яку я виграв сьогодні вранці.
— Виходить, і Глебб — звідти? — зітхнув Пол.
— Я вам це сказав?
— Не думайте, що я старий ідіот, гаразд?
Константинов
Генерал Федоров передав папку з документами Константинову [4]. Той уважно переглянув колонки цифр і сказав замислено:
— У нас теж нема нічого нового. Нічого цікавого, хіба що Вінтер несподівано вирішила поїхати на тиждень у Піцунду…
— Відпустка?
— Ні. За власний рахунок.
— Це у них в інституті практикується?
— З'ясуємо.
— Можна зразу?
— Якщо дозволите подзвонити Проскуріну.
— Мені можна? — всміхнувся Петро Георгійович. — Чи він виконує накази тільки безпосереднього керівника?
Через десять хвилин Проскурін доповів, що в тому інституті, де працює Вінтер, старшим науковим співробітникам часто дають відпустки за власний рахунок. Повідомив він також, що Шаргін вилетів сьогодні до Одеси, але не відпочивати, а його відрядило об'єднання, щоб на місці перевірив, як завантажують судна, котрі йдуть до Нагонії.
— Ну що ж, — сказав Федоров. — Підведемо підсумки. Перше: Парамонов відпав, він — чистий.
— Я називав би його номером «два», Петре Георгійовичу. Номером «один» я все ж позначив би Івана Бєлова, цього самого Айвена Белью. Новоросійське управління опитало моряків — у грудні на Луїсбург часто ходили судна з Новоросійська, — пояснив Константинов, — двоє з тих, кого опитали, були в «макдоналдсі» в грудні і пам'ятають Белью — він співав їм «Рушничок» і «Полюшко-поле». Він питав, чи можна підпливти до пароплава й залізти по шторм-трапу, а там, казав, «мені все одно, хай судять і садять».
— Скільки йому було років у час війни?
— Вісімнадцять. Пішов з німцями. Славін повідомляє — «хрещений».
— Отже, агент працює в Москві — всі наші сподівання на провокацію, на передачі в порожнечу відкидаються остаточно?
— На жаль.
— Шаргін чи Вінтер?
— Всі інші якось не вкладаються в схему підозри.
— А скільки цих інших?
— Усі, хто зв'язаний з вузлом Нагонії. Шість чоловік.
— І ви хочете просити санкцію на їх перевірку?
— У мене нема підстав просити такої санкції. Ви перший мене не зрозумієте.
— Яке чудове єзуїтство закладене в формулюванні — «нас не зрозуміють», правда?
— І все ж я просив би вас санкціонувати роботу по Вінтер і Шаргіну. Що стосується Зотова, то наш Славін мав сьогодні надіслати телеграму, я ждатиму, гадаю, до півночі надійде.
— Ждіть дома.