"Веста" не знаe пощади
"Веста" не знаe пощади читать книгу онлайн
У пригодницькій повісті “Веста” не знає пощади” відомий польський письменник Микола Козакевич викривав підступні дії ворогів нової Польщі, які намагаються підірвати економіку країни.
Добре замаскована банда старається вивезти за кордон якнайбільше коштовностей.
Таємничий жорстокий ворог нещадно розправляється з усіма, хто може навести на слід злочинців. Молоді працівники міліції, яким доводиться стикатися з багатьма несподіванками, натрапляють на цей слід, долаючи перешкоди, розплутують його і викривають банду.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
— Ну, то, я бачу, ти матимеш досить роботи, перш ніж знайдеш відповідь на всі ці питання.
— Стільки роботи для однієї людини, — стурбовано похитала головою Марія.
Капітан засміявся і випростався — від багатогодинного корпіння над паперами Рема у нього боліла спина.
— Невже ви думаєте, що я сам розв’язуватиму цю головоломку?! Кажу ж вам — я не герой з вашого фільму, а міліціонер, за покликанням. А справжній міліціонер завжди діє не сам, а з цілим апаратом, зрозуміло?
Дружина капітана подумала, що для неї ця поправка нічого не змінить. Але про свої думки Марія не сказала ні слова. Досвід навчив її, що про ці справи з Романом краще не розмовляти.
Професор Верхар почав мішати ложечкою захололу каву. Годинник пробив північ.
РОЗДІЛ III
1
На другий день Завірюха зайшов до оперативного відділу. Поручик Казімеж Комісяк — худий хворобливий чоловік в окулярах — кисло привітався. За сусіднім письмовим столом працював молодий сержант, якого Завірюха не знав.
— Слухай, Казеку, — почав капітан без ніякого вступу, — ти, напевно, знаєш усіх варшавських бандитів. Скажи мені, цей опис нікого тобі не нагадує?
Завірюха прочитав з блокнота прикмети незнайомого маляра, про якого розповідала Вероніка Галка. Поручик Комісяк слухав байдуже, заплющивши очі.
— А що він зробив?
— Видурив гроші у однієї жінки, обіцяючи їй пофарбувати квартиру.
Комісяк зневажливо надув губи:
— Знаєш, таких “бандитів” у Варшаві багато, хто їх там усіх запам’ятає.
— Його, крім того, підозрівають ще в участі у вбивстві, — додав, трошки запинаючись, Завірюха.
— О, це зовсім інша справа. Таких значно менше. Отже, низький, чорнявий, років тридцять—тридцять п’ять? Гаразд, я підготую тобі список старих рецидивістів, портрети яких відповідають цьому описові, — буркнув Комісяк і, вийнявши з шухляди маленький флакончик, витрусив на долоню білу таблетку, ковтнув її, запиваючи водою. — Шлунок мучить, — сказав, ніби виправдуючись. — Без операції, мабуть, не обійдеться.
— Товаришу поручик, — несміливо обізвався молодий сержант, який досі мовчав, — може, я зроблю ці списки?
Комісяк насупився.
— Робіть те, що вам накажуть, сержанте Недєльський.
Юнак почервонів. Завірюха піймав його погляд, сповнений протесту і прихованого роздратування. Не розуміючи, в чому справа, капітан глянув на Комісяка. Той понишпорив у шухляді письмового стола, дістав якийсь папірець і подав його сержантові.
— Ось вам номер машини — Х–24–200. Встановіть, чия вона, в якому гаражі стоїть. Це завдання якраз відповідає вашим знанням і міліцейському досвіду. — Голос поручика був ущипливий і трохи зневажливий.
Недєльський мовчки взяв аркуш, злегенька вклонився, на що Комісяк зовсім не відповів, і вийшов з кімнати.
— Якийсь новий?
— Так, пройшов курс криміналістики в Лодзі, — знехотя відповів поручик. — Місяць тому закінчив школу, а думає, що вже мудрий, як Соломон.
— На перший погляд, він справляє непогане враження, — зауважив Завірюха, якому сподобався інтелігентний вираз обличчя молодого сержанта.
— Що ж, хлопець закінчив вищу школу, магістр юстиції. Бач, яка риба йде до нас тепер. Це ті, що за кілька років випиратимуть нас на пенсію, хоч людина, може, тринадцять років просиділа в міліції, тринадцять найважчих років. Я тут здоров’я втратив, — скривився від нового приступу хвороби. — А тепер, брат, доводиться годувати свого могильника. Хіба це моя вина, що в той час, коли інші здобували атестати зрілості, я ганявся з автоматом за бандами?
Капітанові не хотілося підтримувати цієї розмови, і, щоб одвернути увагу Комісяка від особи сержанта-магістра, він запитав, яку то машину шукають і чому.
— Це зв’язано з тими спостереженнями, що їх ми вели в установах громадського харчування. Сьогодні ввечері капрал Рембік помітив у барі одного піжона, який дав двісті злотих чайових. А ще цікавіше те, що піжон поїхав од бару власною машиною, разом з Чорною Ручкою — бандитом і волоцюгою, якого ми добре знаємо. Треба побачити, що воно за пташка…
Капітан Завірюха слухав це пояснення тільки з чемності, бо думки його повернулися до “Вести”, до справ, які чекали на нього.
2
У житті навіть сильної людини бувають такі хвилини, коли їй немилий світ, а все, що досі доводилося робити, здається, не має ніякого сенсу. Капітан Завірюха не був у цьому відношенні винятком. І в нього інколи бували такі хвилини. Цього разу такий настрій викликав букет тюльпанів, які секретарка поставила в його кабінеті. Квіти, мов прозорі келихи з барвистого воску, ясніли на письмовому столі, який звичайно розцвітав лише червоними та синіми печатками на службових паперах. І капітана огорнув меланхолійний настрій.
“Як добре було б з Марією і хлопцями виїхати за місто, помилуватися зеленню та блакиттю”, — сумно подумав він, крутячи в руках конверт з штампом інституту криміналістики. У двері хтось постукав. Капітан зітхнув. Треба відігнати мрії — у двері стукає дійсність. В даному разі “дійсність” була втілена в особі молодого сержанта, якого позавчора капітан бачив у Комісяка.
— Сержант Недєльський прибув за дорученням поручика Комісяка, — доповів той, стукнувши каблуками так, що капітан мимоволі усміхнувся: старі міліціонери рідко додержувались такої військової дисципліни. “Видно, що новачок”, — подумав Завірюха і ввічливо запросив Недєльського сісти.
— Ми працюватимемо разом, колего, — почав капітан з приємністю, спостерігаючи інтелігентне обличчя молодого сержанта. — Поручик Комісяк виділив вас допомагати мені в оперативній справі, якою я саме займаюсь. Ви задоволені?
— Дуже! — радісно спалахнув Недєльський. — Це буде моя перша справа! Ні, справа, звичайно, ваша, капітане, а моє перше справжнє завдання. Бо я вже боявся, що поручик Комісяк ніколи не випустить мене з своєї канцелярії…
Завірюха усміхнувся, але, звичайно, не сказав новачкові, що Комісяк тільки після довгих умовлянь погодився відпустити молодого сержанта.
— З чого почнемо? — нетерпляче запитав Недєльський, якому, видно, хотілося одразу, негайно ж почати “діяти”.
— Насамперед ознайомтеся з справою, а потім поговоримо про перші завдання.
Поки Недєльський вивчав справу “Веста”, капітан переглядав пошту. Поганий настрій поступово минав — можливо, на нього вплинули радість і завзяття, що їх наче випромінював цей юнак.
З інституту криміналістики повідомили, що експертиза підтвердила думку капітана про незвичайне положення, з якого повинна була стріляти людина, така на зріст, як Рем. Гаданий вбивця, якщо судити з лінії польоту кулі, становив приблизно 160–169 сантиметрів. Завірюха одразу ж подумав про маляра.
У другому конверті були дані про осіб, які оточували Рема. Капітан уважно прочитав їх, дещо занотував у своїй службовій записній книжці. Телефонограмою з Лодзі прибули потрібні відомості про сестру Вільгельміни Рем. Міліцейська машина, мов автомат, до якого вкинули монету, працювала вже кілька днів і ось тепер давала донесення, докладні інформації, без яких слідство не могло б посуватися вперед.
А це що за пакет, весь у печатках, з написом “Таємно”? Ага, це відомості про вбивства, вчинені з пістолем “Веста”. З цими матеріалами треба буде уважно розібратися після обіду.
У двері заглянула секретарка:
— Пане капітан, до вас хорунжий Барський…
— Нехай заходить, — швидко відповів Завірюха, відсуваючи купу листів на край столу. Сержант-магістр одірвався на мить від паперів і зацікавлено глянув на хорунжого, який саме заходив до кабінету.
Це був рудий, аж червоний, і трохи незграбний чоловік з обличчям, яке нічим не запам’ятовувалось. Але “вади” в зовнішності хорунжого компенсувалися його добрим слідчим “нюхом”. Саме тому Завірюха і залучив його до справи “Веста”.
— Ну, що там у готелі? — запитав капітан. Барський важко сів у крісло і почав обмахуватись полотняним капелюхом.