-->

Горянин. Води Господнiх русел

На нашем литературном портале можно бесплатно читать книгу Горянин. Води Господнiх русел, Дочинець Мирослав Іванович-- . Жанр: Современная проза. Онлайн библиотека дает возможность прочитать весь текст и даже без регистрации и СМС подтверждения на нашем литературном портале bazaknig.info.
Горянин. Води Господнiх русел
Название: Горянин. Води Господнiх русел
Дата добавления: 15 январь 2020
Количество просмотров: 258
Читать онлайн

Горянин. Води Господнiх русел читать книгу онлайн

Горянин. Води Господнiх русел - читать бесплатно онлайн , автор Дочинець Мирослав Іванович

Незбагненна історія про дивовижного чоловіка, який несподівано втрачає все і починає свою щоденну боротьбу за кожну п ’ядь родової землі, кожну крихту родового скарбу. Ця книга - про «стяжання духу», мудрість любові, про пам 'ять серця, силу терпіння і високість людської душі. І про те, що кожен наш день - це сходження до чогось і спуску нікуди...

А ще між рядками цього роману буяє джерельний нурт стихії Карпатського Світу.

Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала

1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 60 ВПЕРЕД
Перейти на страницу:

«Куди, нащо ти їдеш? - крикнула вона заправляючись. - Хто тебе жене, дурню?»

Йонко не знав, що сказати, але для себе знав напевно, що тепер, коли побачив Шпрінцу і такою, відкритою для нього, - він готовий їхати за тим вагоном на край світу. У мертвої баби на шиї був ще й ланцюжок із сердечком. Йонко виміняв його на хлібець. Долучив до нього свій і обв’язав їх дротиком, а маргарин надійно затоптав у м’якуш. Хотів на наступній зупинці передати Шпрінці. Але над ранок ешелон здригнувся і став. Скреготіло залізо, валували пси, гойкали щось по- німецьки. Відкрили двері, в очі,вдарило зелене світло і веселе привітання унтера.

«Що він сказав?» - зашепотіли ззаду.

«Ласкаво просимо під холодний душ», - пояснив учитель.

Це був Аушвіц. Хвіст поїзда з їх вагоном відчепили, а передні загриміли далі. Забираючи з собою Шпрінцу, його скарбець, його панів і його вчорашнє життя. Пішов у безвість з рясною родиною пульоокий Мошко, знатний торгаш Межигірської долини. Залишив Йонкові в спадок хіба улюблену приповістку: «Година платить, година тратить», яку той усе життя мірився розгадати.

Перед брамою їх вишикували лавою по п’ятеро, заграла музика. З ліхтарів і дротів на голови скапувала холодна роса. Либонь це були перші краплі обіцяного душу. Всі йшли з валізами й клунками, лише він один порожнем. За звичкою поривався комусь допомогти, але ті недовіряли свої речі потворному недоростку. Поклажу їх ретельно описували, щоб «не було недоречностей, коли незабаром вони забиратимуть її». Так само й одяг. «Не забудьте номер своєї шафки, щоб не переплутати із сусідами», - приязно радив есесівець. А обслуга при цьому реготала.

Ряди голих людей тяглися до стригачів. Жінки щулилися, затулялися руками. Хижими птицями сокотали машинки. їх не встигали гострити, волосся видиралося пасмами з голови, лобка, з-під пахв. Служники підбирали його кістлявими руками й пакували в міхи. Хтось прив’язував людям до зап’ясть картки з номером. Хтось гукав: «Просимо до купелю!» І люди гидливо влізали в бетонне корито з жовтою вонючою водою. Витиратися не було чим, хіба смугастою блузою, що відтепер була і їх білизною, і одягом, і пальтом.

Далі - черга до татуювальників. Ті зчитували їх картки, набирали голчасті номери, вмокали в чорнило і вганяли в руку. З цієї миті ти втрачав ім’я і ставав номером. Це був твій паспорт, твоє лице, твоя судьба. В Йонка не було картки. «Хто ти - жид, комуніст, партизан, утікач, злодій?» Хлопець заперечно хитав головою і сміявся. Він завжди сміявся. «Тоді їцо тут робиш, сучий виплодку?» Спочатку його копнули в пах, а коли скулився від болю, - чобіт з розмаху лупнув у зад. І полетів Йонко на добрі п’ять ступнів, риючи оголеним ротом землю нового домівства. Земля та мала присмак пересохлої дерев’яноїтрухи. Тоді ще Йонко не знав, що тим відгонить і попіл від людських кісток. Зате поруч смерділо по-іншому. До самого вікна барака громадилися трупи. їх очі кололи скляними уважними поглядами, а з деяких зморщених ротів витікала жовта водиця.

Ионко мусив схопитися, бо під’їхали вози. Доглядачі стали ногами зіштовхувати мерців. Вози були незвично широкі й міцні, на них можна напластати цілу гору. Та й трупи були легкі, як соняшникові стебла. Вози від’їхали, та на сірій стіні розчахнулися вікна і з них повалилися нові тіла. Настрашений Йонко кинувся тікати, не знаючи куди.

Він би зачепив дроти, якби якийсь копач не вдарив його древком лопати: «Хочеш здохнути враз, то кидайся на колючку голими грудьми. Бо інакше лише причмелить. Будеш скніти, доки не доб’ють».

У просторому, як село, таборі Йонкові довго не знаходилося місця. А головне - їди. Бо ніде не був приписаний. Птиця, що доброхіть залетіла в клітку. Щось підбирав і тим живився. Бувало, вистежував свіжого мерця і дещо знаходив у його кишенях. Спав, роздобувши діряву ковдру, по горищах низьких блоків. А вдень можна було загубитися в таборовій крутанині.

Його не викликали ні на ранковий, ні на вечірній апель, тому й снував туди-сюди сам по собі. Дрібний, верткий, побігущий, він випорскував там, де можна було чимось розживитися. Треба бути повсякчас у русі, ніби маєш якийсь заданий урок. І якщо ти поза блоками і не лізеш в зуби наглядачам, то нікому до тебе немає діла. Хоча ні, був один чолов’яга, що косував яструбиним оком на Йонка. Він мав хижо заломлений ніс і затяте поросле підборіддя. Старший над замітачами, кликався Бандьора. Раз, коли хлопець визбирував картопляні лушпайки, важкий черевик-дерев’яник здавив йому руку.

«Хочеш дочасно здохнути? - процідив крізь щербаті зуби Бандьора. - Нічого не підбирай із землі, ця проклята земля отруєна на лікоть углиб. І не мотлош трупів - щодругий із них тифозний... Ти, бачу, «цуганг», літаєш вільним духом. Твоє щастя, але поглядай, бо крила борзо обламають. Тут кожен має мати знак, інакше загримиш у штрафкомандо. Німаки люблять порядок. До дитячих блоків не прибивайся, там пуста пайка, і слабим дають смертельний укол у серце. В котельню теж не лізь, бо там можуть з’їсти. Спечуть і з’їдять, як барана. Можеш бігати собі й далі, та приший на груди вінкель. Тільки не жовтий жидівський, бо з ним допадеш найтяжчої праці, де не протягнеш і місяця. Ліпше приший собі чорний - цим позначають набрід із цілого світу. їх б’ють, але поки що не нищать».

«А у вас латка червона».

«Таку тобі не треба. З червоними звідси виходять лише димом. Хоча не відомо, скільки й тобі ше бігати з такою мармизою - рейхедойчі не люблять незугарне. А самі потвори з потвор. Та губи - пусте, добре що маєш ще цілі зуби, не вибиті, як у мене. На закуси», - чоловік простягнув окраєць.

Йонко відщипнув крихту і кинув під язик. Він не поспішав перемелювати хліб зубами, бо давно не мав у роті такої смакоти.

«Вуйку, тут можна вижити?»

«Там, де люди, все .можна. Чоловік не Бог, його можна обдурити, улестити, залякати, підкупити. Кожному своє, як кажуть тут. Коли затвердне серце, буде легше. Але затям собі дві речі. Де б ти не був, ти

дома. І немає більшого страху, ніж сам страх. А якщо з тобою Бог, то кого і що боятися?!» - грубо порубане морщинами і шрамами обличчя скривилося в подобу усмішки.

«Вуйку, чому ви дали мені хліб?» - не втримав подив Ионко.

«Дав то й дав, - відбуркнув той неохоче. - Нині я тобі дав, завтра ти мені, якщо матимеш. Але не чекай, щоб тебе живосилом запхали в ярмо, приставай сам до якогось діла. Робота хліб найде».

Ионко попросив собі віник. Підмітальники не надто голодували, в смітті завжди щось та знайдеться. В роздягальні, куди заводили новоприбулих, Ионко знайшов перстень із самоцвітом. «Потягне на п’ять пачок сигарет», - прицінився Бандьора. Ціле багатство! Сигарети мінялися на все. За дві давали голку, за гри - довгу нитку, за п’ять - четвертину буханки. Бандьора мав знайомого капо, якому довіряв обмін. А харчі ділив на всіх. Дещо передавали й жінкам, яких тримали на юшці з брукви. Хлопці прихитрялися просунути через дріт не лише їжу, але й погладити кволі жіночі груди. Табір убивав душу, але не молодість тіла.

Ионко запитав когось про Бандьору. «О, то клятий вояка. Бив і поляків, і німців, і руських. Бандерівська кість». Той перейшов не одну тюрму і не один табір. Чув людей на дух. Мав і тут ворогів, передусім польських шовіністів. Гатив їх камінними кулаками. Хоча серце мав лагідне. У вільну часину мугикав собі щось під колючками вусів: «Там татари полон женуть... Один полон з діточками, другий полон з жіночками, третій полон з дівочками...»

Якось їх погнали копати рів для водогону. На чотири метри глибини. Піщана земля осипалася. Ті, що приймали нагору пісок, зірвалися в яму в’єдно з насипом. З ними і Йонко. Та його лише причмелило, а Бандьору з іншими дев’ятьма небораками, що були насподі, прибило на смерть. До воза його тягли аж троє «музульманів». Так називали в Аушвіці старожилів, висхлих на тріску, з жовтою, як старий віск, шкірою. Мертвий Бандьора виглядав ще більш поважним, грізним. Може тому, що лише смерть тут ліпила на обличчя спокій. А спокій є вираженням сили.

1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 60 ВПЕРЕД
Перейти на страницу:
Комментариев (0)
название