Горянин. Води Господнiх русел
Горянин. Води Господнiх русел читать книгу онлайн
Незбагненна історія про дивовижного чоловіка, який несподівано втрачає все і починає свою щоденну боротьбу за кожну п ’ядь родової землі, кожну крихту родового скарбу. Ця книга - про «стяжання духу», мудрість любові, про пам 'ять серця, силу терпіння і високість людської душі. І про те, що кожен наш день - це сходження до чогось і спуску нікуди...
А ще між рядками цього роману буяє джерельний нурт стихії Карпатського Світу.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
Старому баглося напитися з Ріки. Чомусь гадалося, що лише ця вода наситить його жагу й підніме на ноги. Але він не доповз би до Ріки. Не мав сил ані на скупий порух. Зате думки, наче вивільнившись із зотлілих нашарувань віку, тепер піднімалися з призабутих глибин. Марив у спразі, і несподівано скресла в пам’яті дідова молитва до криниці: «Водо, наша опікунко, ти є біла, ти є чиста, ти є ціла, ти є свята, ти є жива, ти вода правдива».
Вночі його лихоманило. Вночі з вівканням, виттям і дикими окликами брали в оберт його царинку неспутані сили, бісилися водянці і нявки, оживала лісова немза, стогнали в бердах опирі, і сам Полісун рідкими гуками протинав хащі...
Пригнічений дух відступався, і тоді на старому зрубі, як на образі, проявлявся дідо Микула з проломленим носом і пересіченою рубцем бровою. І з-під солом’яних його вусів клубочилася відрадна бесіда: «Нічого не бійся, ти на примовленій, на одкупленій землі. Моя рука хоронить тебе й благословляє. Удався ти нам, онуче. Живи. Ти ще не вижитий».
«Як жити, діду?»
«Живи, як дихаєш. І нічого не бійся. Ще ся твоя співанка не скінчила».
«Повіште діду, чи я поборю Ріку?»
«Не поборюють те, що живить і напуває».
«Але я мушу зупинити її. Хоч би сам каменем ліг у її русло».
«Не може камінь зупинити Ріку».
«Але ж я не камінь, я чоловік!»
«Чоловік усе може».
«То я погамую її?»
«Погамуєш, потьку, погамуєш».
«Коли, діду?»
«Коли камінь Рікою попливе...» - і обрис діда розплився на стіні, гарячою оливою всотався в дерево.
Десь на п’ятий день старий підвівся, легкий і хисткий, як дим. З такою ж легкою і порожньою головою. Його пустош стояла викупана сонцем і прочищена, як скло, густими воздухами. Промені спивали свіжість землі. Світ не чаїв ніякої небезпеки. Спогади не вдиралися звично в душу, не ранили. За п’ять ступнів від порогу цвів білий зірчастий топтун. Чарочки квітів були приязно відкриті - на погідну днину.
«Агов, сестрички мої!» - поздоровкався старий і сам себе засоромився з несподіваної чулості. Це квіття пробивалося рідко - ноги, людські й кінські, затоптували його в зав’язі. Довго чекав топтун для себе влегшення, щоб гордо підняти над муравою різьблені білі голівки, причепурити спорожнілий двір. Старий обачно обійшов розцвічену латку, аби навіть тінь його не потривожила її.
Ріка, вагітна приливами зворових потічків, вже не шаліла, чинно гнала повеневу бистрінь. До старого Ріка ощирилася білим зубом уцілілого стовпа. Течія сердито шарпала корінь ще одної вивергнутої з берега модрини. Не вдержалося дерево у вимитій вирві, впало кроною на цвинтарний уділ. Гілля повалило три хрести - батьків, стрия Матія і тітки Гафії-шивкині.
Старий ще не мав сил опиратися духом. Зміряв оком широкий розлив і виповів коротко: «Нічого, Ріко. Впав я, впало дерево, впали хрести... Впадеш колись і ти». На довші просторікування не мав ні сил, ні часу. Та й кому їх слухати?
Проте він помилявся, його слухали. Старий відчув це сусідство шкірою. Збоку сидів і дивився темними сумними очима на Ріку пес. Був він грубий, кудлатий, окрас мав овечої шерсті і сам був вівчарської масті.
«Звідки ти і кого прийшов сюди пасти?» - запитав старий. Пес підняв на нього очі і мотнув головою в бік Свидовця. Там, де привільно вівчарським станам, де продувними полонинами в’єдно з небесними хмарами ходять хмари отар, де пси з людськими іменами стережуть молочну живноту від звіра, сказного ока і природних стихій. Либонь, там зародилася справедлива приповідка: «Завдячуючи псові триває світ». Бо як без пса, повсякчасного вартового, вберегти маржинку в горових бескеттях; як без нього, безмовного побратима, розділити самоту піврічного тривку в порожньому піднебессі?!
Пес підвівся, і старий побачив, що в нього немає лівої передньої лапи. Відкушена. «Бачу, ти чесний пес. Того, хто нападає, кусають за передню ногу, а втікача - за задню. Видати, ти добре служив, та своє відслужив. Як є, так є. Більше я тебе не буду ні про що розпитувати.
І обернувся до могил. - А ви зачекайте крихту часу, під модриновим віком вам буде притульно».
Старий ще не думав про іду, але гостя належало нагодувати. Поділив миску каші на двох, так і самому ліпше засмакувало. Тоді зібрався йти за пенсією. Пес перейшов Ріку з ним. Та старий його зупинив: «Ти за мною не в’яжися. Не струджуй пусто ніг, котрі ще лишилися. Хочеш - іди своєю дорогою, а хочеш - залишайся. Вартувати тут нема чого, живи собі так». Пес обернувся і поплигав кладкою назад. Старий боявся, аби з одною передньою той не зірвався в воду. Та даремно. Той перебіг легким скоком, сів і завмер. Сторож.
У селі старий забрав гроші і прикупив провізії. Брав більше - може, Пес лишиться. Він уже думав і про нього. І називав його просто Пес. Купував головно крупи, муку, смалець, олію, рибу тюльку. Все інше є в городі. А чого й немає, то не стільки їда, як дуригріш. До розмовин дорогою не ставав. Самому розказувати нема що, а слухати - шкода часу. Людська губа - від вуха до вуха.
Вернувся додому, а Пес на березі сидить каменем. Так, як залишив його зранку. Розв’язав старий петельки: «Ось наше їстиво. Звиняй, м’яса немає. М’ясо дороге». Перекусили і старий з дороги приліг. Гадав за часину переломити втому, а проспав у тлумі до білого рана. І снилися йому лови, шал гонитви в осінньому дубняку нижче Погара. Дерева стояли наче відлиті із заліза, а пале листя дзвеніло під ногами й ратицями, як бляха. Запах заскоченої дичини дразнив ніздрі. Схопився на ноги, струшуючи сон, і направду побачив на поріжку зайця з перекушеним карком. Пес дрімав поряд, поклавши морду на єдину лапу.
«Е-е-е, братику, треба ж було мені вчора обмовитися про м’ясо», - всміхнувся старий. Підвісив русака на шворці і вдатно оббілував його, як колись у лісах. Тоді порубав на шматки, посолив, обмастив потовченим часником і переклав кропивою. Най чекає вечора. А сам подався до Ріки. Куди ще йому йти? Ріка на півліктя впала за ніч. Уже оголився свіжий оповзень берега. Вода все ближче підбиралася до цвинтаря. Пес, як і він, уважно дивився на глинисті вимоїни.
«Ось так, цімборе, відкушують нам живе, - мовив старий. - Тобі лапу, а з-під мене - землю».
Пес згідливо приплющив повіки. Старий приніс сокиру і довго гострив її річковим плескачем. Аж поки камінець не нагрівся. Тоді кинув його в траву, на краєчок суходолу, і сказав до пса: «Що ж, нехай із нього почнеться наша кам’яна гребля». Він був мовчуном за натурою, та не настільки, щоб зрідка не обзиватися до живих створінь. Тепер мав до кого. А Пес знову мав кого слухати. Старий не знав його назвиська, а вигадувати своє не хотів. Бо яке він мав на це право? Пес хай буце Псом.
Розробляти повержену модрину старий почав із вершка. Для хрестів такої товщини достатньо. Та й не в товщині добрість дерева, а в його щільності, бо кожен рік додає стовбуру нове кільце твердості, «збиває» його. Така «густолітня» деревина росла на цих і^аносних грунтах, що за віки нашарувалися з намулу, листя і хвої. Розуміти дерево вчив його стрий Матій, котрий казав: «Дерева - се худоба Божа». Перший обновний хрест старий почав тесати для нього.
Стовпове тіло хреста він зробив із товстішим окоренком, який обсмолив у грані ватри. Смола, пущена модриною, закипіла на крицеву твердь. Це вже не дерево, а камінь у землі. Поперечні рамена з’єднав із стовпцем тісним зарізом. Просвердлив їх наскрізь і скріпив дерев’яним кілком. Не хотів давати цвяха, як і стрий Матій, котрий без них обходився. Казав, що дерево й залізо «кусаються». Дереву любий камінь, глина й солома. Те, що й людині притульне. Згори старий надколов торець і засилив у нього трісочку зі старого хреста, освяченого колись, як і годиться, й обкуреного кадилом. Тоді присів навколішки і тихо мовив: «Уклоняюся вам, стрию, в глибокій шанобі і честую вас новим деревом, яке саме до вас прихилилося. Спочивайте з ним купно, як і за життя вам велося».
Матій був великим дереводілом. І нахил той вився за ним змаленства. Чи й мав десять літ, коли батько взяв його з собою косити на вишні Уходи. На три днини вийшли, а сіль забули. Ні картоплину, ні цибулину не здобриш. А вертатися ліньки, намахавшись за день косою. Малий ті батькові гризоти бачив і щось заклопотано почав стругати з кори. Най бавиться дітвак!