Над всичко
Над всичко читать книгу онлайн
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
Ина млъкна и погледна изпитателно младежа. Той мълчеше замислен. И не изглеждаше никак учуден или поразен от това, което бе чул.
— И у нас е било така — отвърна той най-сетне. — Но започнаха да ни ограбват, да ни заробват, да ни убиват… Нима трябваше да стоим със скръстени ръце?… Нима не трябваше да се браним?
— Да, прав си — промълви тихо девойката.
— Навярно вие нямате врагове?
— Нали ти казах — по цялата земя всички хора са като братя.
— Ами тогава всичко е толкова просто… Защо трябва да убиват? Или да взимат в плен?… Това правят византийците, защото са мързеливи и алчни… И искат другите да работят за тях…
— У нас никой не работи за себе си… Всички работят за другите.
— Разбира се — потвърди Баян. — И аз ходя на лов за другите…
Ина се засмя.
— Вашият свят е бил много хубав — каза тя.
— Ако ни оставят на спокойствие, отново ще стане хубав. Ина, ние нямаме бог на войната.
— Но и Христос нямате…
— Христос? — той я погледна подигравателно. — И не ни трябва. Техният Христос е лъжлив, те самите не вярват в него… И не живеят според словата му… Те ни заразяват със своята лъжлива вяра, за да им бъде по-лесно… Да не им се противим, когато ни нападат със своите страшни оръжия…
Девойката замълча.
— Ти умееш да мислиш добре — заключи най-сетне тя. — Макар че никой не те е учил…
— Учил ме е моят баща — каза Баян и за пръв път в гласа му прозвуча нещо като гордост. — Моят баща е много мъдър… И затова е княз… Вие имате ли князе?
— Ние имаме само мъдреци…
— За нас то е едно и също…
— Много хубаво, че е така. Вие сте добър народ, жалко, че и другите народи не са били като вашите.
— Ина, във вашето време всички хора ли са красиви?
— Да, Баян.
— И всички жени ли са хубави като тебе?
— Не, другите са много, много по-хубави.
— Това не е вярно! — възрази Баян решително. — Не може да има по-хубава от тебе, Ина… В никоя страна и в никое време.
— Наистина си много любезен — подхвърли тя шеговито.
— Но щом е толкова хубаво при вас, ти защо дойде тука?
— Нали ти казах — за приказките…
— Само за приказките?
— Това малко ли е?
Баян се замисли.
— Не искам вашето време да бъде хубаво — каза той. — Искам да бъде лошо и грозно.
— Защо?
— Защото тогава ти ще останеш при мен…
Лицето на девойката внезапно помръкна. Без да каже нито дума, тя излезе навън и седна край прага. Никак не се чувствуваше добре в тоя миг, искаше й се да заплаче. След малко и Баян седна до нея. Мълчеше неловко, чувствуваше смътно, че нещо е сбъркал. Но какво? Нима човек няма право да каже това, което мисли? Той я поглеждаше от време на време с крайчеца на окото си — никога не бе я виждал така потисната и тъжна. И внезапно лицето й просия:
— Баян, какво свети там?
Баян се взря в посоката, която сочеше малкото деликатно пръстче.
— Светулка!
— А, нима това е светулка? — възкликна тя и продължи да гледа очарована. — Ама наистина е много хубава.
— Вие нямате ли светулки?
— Нямаме.
— Защо?
— Не мога да ти кажа… Но явно — нещо сме сбъркали. Ето още една — посочи тя с пръст.
Гледаше ги очарована как от време на време извират из мрака и отново изчезват с леки сини трепкания.
— Ина, искаш ли да ти разкажа една приказка? Отново някаква непонятна мъка нахлу в сърцето й.
— Не, Баян.
— Защо?
— Не знам…
Но знаеше. Страхуваше се тая вечер и от приказките му, и от гласа му, и от светулките — от целия тоя непонятен и суров свят, пълен и с красота, и с жестокост.
— По-добре да спим — добави тя меко. — Утре ще ми разкажеш…
Наистина девойката заспа веднага, упоена от чистия въздух, затрупана от острите впечатления на деня. Но се събуди още при първите зари на утрото с някакъв неясен смут в сърцето си. Отначало не мислеше нищо, страхуваше се да мисли. Лежеше с отворени очи и гледаше опушения таван на хижата. После изведнъж си припомни сърничката в малиновите храсти, изостреното лице на Баян зад тетивата. В очите му в тоя миг имаше смърт и жестокост. Тя смътно усещаше, че се плаши от него. Но това не беше най-лошото. Имаше още нещо, което не можеше да осъзнае. За пръв път го усети, когато я взе на ръце, за да я пренесе през реката. Някакво вътрешно потреперване, искра на отблъскване, на отвращение може би. Докосване, което й бе нетърпимо. Тя не разбираше на какво се дължеше. Нима вековете могат да направят хората толкова чужди един от друг? Тогава за какво ще събира техните приказки?
Страхуваше се от очите му. Страхуваше се не от жестоките очи, страхуваше се от нежните. Като че ли след всеки изминал час те ставаха все по-нежни и по-търпеливи. Имаше ли право? Нямаше, разбира се. Може би доста лекомислено се бе втурнала в неговия толкова млад и невинен свят. В нейния собствен свят разумът можеше да овладее всичко, да направлява всичко. За това се бяха погрижили вековете. Гвардия от великолепни психолози бяха изработили великолепни таблици с коефициенти за полезност и необходимост, за отклонения и задължителност. Тоя човек с нежни и жестоки очи още не разбираше и не владееше себе си. Така мислеше тя. Вихрите на чувствата го носеха като облак по древното синьо небе, разкъсваха го, струпваха го на тъмни купове, бляскаха неочаквани мълнии, падаха дъждове — и поройни, и светли. Не осъзнаваше себе си, не можеше да ръководи своята тъмна душа.
Така мислеше тя — тъмната, необузданата, необяснимата. И точно в тоя миг чу неговите леки стъпки около хижата. После Баян отвори безшумно вратата и влезе вътре.
Ина уплашено затвори очи. Но не издържа и погледна през клепачите си. Не знаеше, че е способна на такава мъничка подлост. Великолепните психолози никак не бяха запознати с поведение от такъв вид. И нищо подобно не бяха предвидили в своите таблици.
С леки, съвсем безшумни стъпки Баян се упъти към един от ъглите. Там бяха подредени неговите копия. Той избра най-късото, опита с пръст металното острие. След това погледна за миг към леглото й и със същите безшумни стъпки се отправи към вратата.
Ина изтръпна. Някакъв непонятен, необуздан страх нахлу в сърцето й.
— Баян! — извика тя уплашено.
Баян се спря и бавно се обърна. Макар че беше толкова тъмно в хижата, тя трепна от блясъка на погледа му. Той мълчеше и гледаше към нея, неподвижен като статуя.
— Къде отиваш?
— На капаните… Ще се върна след малко…
— Защо отиваш толкова рано?
— Искам да срещна вълка — отвърна той просто.
— Какъв вълк?… Ах, да!… Баян, това… опасно ли е?
— Какво значи опасно?
— Ами тази дума е славянска… Как не знаеш — опасно?
— Не знам.
Обърна се и отново тръгна към изхода. Вратата зад него хлопна, стъпките му се отдалечиха. И отново в сърцето й нахлу необяснимият страх. Тя скочи бързо, нахлузи обувките си и изтича след него. Навън едва светлееше утрото, въздухът бе гъст, хладен и неподвижен като вода. На края на поляната като свещи горяха тънките връхчета на двете борики. Но под клоните беше още тъмно, папратите изглеждаха почти черни. Баян никакъв не се виждаше. Тя хукна по слабо утъпканата пътека и скоро го настигна. Баян чу стъпките й, спря и отново се обърна. Светлите му очи сега изглеждаха съвсем тъмни.
— Трябва да се върнеш, Ина…
Гласът му беше много строг и властен. И малко враждебен може би. Никога досега не бе чувала такъв глас.
— Моля ти се, Баян! — възкликна тя безпомощно.
— Казах ти — не е работа за жени!… Зъбите на вълка са остри…
— Искам да дойда с теб.
— Не може… Върни се, ще си дойда след малко.
— А ако не дойдеш?
Суровият блясък на очите му се стопи само за миг. Някъде из дълбините им бликна обич и нежност. Тя трепна и замръзна на мястото си. Може би това беше още по-лошо. И изобщо имаше ли право да се намесва между живота и смъртта? Нямаше никакво право. Когато го погледна, очите му отново бяха станали тъмни като нощта.
— В моя дом аз заповядвам! — каза той сухо. — Хайде, върни се!…