Операцiя-вiдповiдь
Операцiя-вiдповiдь читать книгу онлайн
В. І. Ардаматський (1911) відомий молодим читачам своїми творами «Вони живуть на землі», «В польоті!», «Небезпечний маршрут», «Я 11–17…» та ін.
В пригодницькій повісті «Операція-відповідь» письменник розповідає про героїчну роботу радянських розвідників.
Події повісті розгортаються в післявоєнному Берліні. Західноберлінське радіо сповістило про втечу молодого радянського офіцера в Західний сектор Берліна. Як згодом з’ясувалося, радянський офіцер насправді був підступно викрадений американською розвідкою. Встановивши цей факт, радянська контррозвідка підготувала операцію-відповідь. Починаються небезпечні пригоди основного виконавця операції та його помічників.
Твір викриває підлі дії американських імперіалістів.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
На четвертий день уранці Посельська прийшла в комендатуру, сподіваючись знайти там офіцера, який прийняв її після переходу зонального кордону. Чи не допоможе він їй зв’язатися з Хауссоном?
Наташі пощастило. Коли вона підійшла до комендатури, біля під’їзду зупинилась машина, і з неї вийшов саме цей офіцер. Наташа кинулась до нього.
— Здрастуйте!
— Здрастуйте! — повільно відповів офіцер, здивовано глянувши на Посельську.
— Ви пригадуєте мене?
— Пробачте, ні. — Офіцер козирнув і взявся за ручку дверей.
— Я — Лорх. Анна Лорх. Наречена…
Офіцер знизав плечима і швидко зник за дверима.
Наташа зайшла в комендатуру і звернулась до чиновника, що колись замовив їй номер у готелі. Цей згадав дівчину.
— Ви ще не влаштувались на роботу? — запитав він. — Зачекайте, я зараз.
Чиновник вийшов. Хвилин через п’ять він повернувся, але це вже був зовсім інший чоловік, Не дивлячись на Посельську, чиновник сказав:
— Комендатура влаштуванням на роботу не займається. Для цього є бюро найму. До побачення…
Все стало зрозуміло: її просто хочуть позбутися, вона їм більше не потрібна.
Наташа повернулась у готель. Тільки ввійшла в номер, задзвонив телефон. Портьє повідомив, що якийсь кореспондент добивається зустрічі з нею. Чи можна йому зайти?
— Можна… — Наташа поклала трубку. «Подивимось, що це за кореспондент».
Стук у двері. Не встигла Наташа відповісти, двері відчинилися, і в кімнату ввійшов Ричагов.
— Здрастуйте, фрейлейн! Не відмовте в люб’язності відповісти на кілька запитань.
— Будь ласка. Сідайте.
Ричагов вийняв блокнот і почав запитувати. Наташа відповідала. Він записував. Потім підвівся, подякував за інтерв’ю і пішов. На столі лишилась записка.
«Сьогодні ж їдьте в Мюнхен. З’явитесь Гамбургерштрасе, 5, квартира 4. Там живе ваша двоюрідна сестра Амалія Штерн. Вона допоможе вам підшукати роботу. Все йде добре. Записку негайно знищіть»
40
Суботін одразу ж встановив, що за ним пильно стежать. Почалося з того, що в Мюнхені його поселили не в готелі, а на квартирі, яку заздалегідь підготували; в ній була навіть економка. Він добре бачив, що кожний його крок реєструється.
«Ну що ж, стежте, добродії!» Суботін обрав досить безтурботний спосіб життя: вставав пізно, гуляв по місту, відвідував музеї, майже кожен вечір бував у кіно чи в театрі. Куди б він не йшов, за ним, наче тінь, плентався сищик…
Минув тиждень. І ось вранці його розбудила економка. Цього раніше ніколи не було. Жінка сказала, що приходив посильний і приніс листа, якого просив негайно йому вручити.
«Шановний пане Скворцов, прошу вас сьогодні о дванадцятій годині дня зайти за адресою Гартенштрасе, 31, квартира 7, для розмови про влаштування вас на роботу». Підпис нерозбірливий.
Рівно о дванадцятій Суботін стояв перед дверима сьомої квартири. На нього тут вже чекали: тільки він простягнув руку до дзвінка, як двері відчинилися, і Суботін побачив майора Хауссона.
— Проходьте, пане Скворцов.
Вони ввійшли у велику, зі смаком обставлену квартиру, Через анфіладу кімнат Хауссон провів його в маленький кабінет, єдине вікно якого виходило в сад — голий, осінній, сумний. У кабінеті було сиро, тхнуло цвіллю. Взагалі ця квартира, хоч і добре обставлена, справляла враження нежилої.
Хауссон сів у крісло, Суботін — на диван.
— Як живете, пане Скворцов?
— Нудно… Де Анна Лорх?
Хауссон посміхнувся.
— Не знаю. Я не агент шлюбної контори. Дивно, що вам нудно. По-моєму, ви живете тут, як американський турист.
— От через те й нудно! — сердито сказав Суботін. — Я без роботи жити не можу. Особливо після всього того, що сталося в Берліні.
Хауссон зморщився.
— Але краще вже бути без роботи, ніж така робота, яку ви провели там…
— Це правда… — Суботін зітхнув. — Але він обманув не тільки мене, а й вас.
— Хай вам чорт, він же росіянин! — обурився Хауссон. — І ви повинні були раніше за мене помітити, куди він дивиться.
Суботін знизав плечима.
— Великий хитруй історії Талейран сказав якось Наполеону: «Ваша величність, я ніколи не зможу обманути вашого довір’я, крім того випадку, коли я схочу це зробити».
Хауссон помовчав і вже спокійно закінчив:
— Працюватимете зі мною. Приготуйте свої речі. Завтра десь о дев’ятій годині ранку по вас заїде машина. Вас відвезуть до місця нової роботи. Про Анну Лорх забудьте. До цього питання ми більше не повернемося.
— Можна узнати, що за робота і де? — по-діловому спитав Суботін.
— Про все дізнаєтесь завтра, — Хауссон підвівся, даючи цим зрозуміти, що розмову закінчено.
Суботін теж встав і, запобігливо зазираючи в очі Хауссону, переможно сказав:
— Я вдячний вам, майоре, за те, що ви не втратили довір’я до мене! Чесне слово офіцера — я виправдаю!..
Кілька годин Суботін блукав по місту, обмірковуючи зустріч з Хауссоном. Він добре розумів, що сприймати все сказане майором як щиру правду рисковано. Може, його просто хочуть ізолювати. А може, і вивезти з Німеччини. Але одна обставина заспокоювала Суботіна: чомусь сьогодні не було за спиною сищика. його не було вже вранці, коли Суботін вийшов з дому, не було й тепер. А може, сищик такий досвідчений, що Суботін просто не помічає його?.. Це треба перевірити.
Суботін попрямував до бульвару — він ще раніше вважав, що це зручне місце для виявлення сищика, і особливо тепер, пізньою холодною осінню, коли навколо ні душі.
Суботін перетнув бульвар по діагоналі.
Сищик повинен був або йти за ним і обов’язково виявити себе, або обійти усю площу, сподіваючись зустріти Суботіна біля виходу… Ні, через бульвар за ним ніхто не йшов. Нікого не було видно і на площі.
Біля самого виходу Суботін повернув назад, а в центрі бульвару, коло фонтана, сів на лаву. Ні-ні, за ним ніхто не стежив. Очевидно, вони впевнились, що його мюнхенське життя бездоганне. Але що з Наташею Посельською? Суботін підставив обличчя під колючу паморозь, що сипалася з сірого неба, і задумався…
Найімовірніше, Наташу просто викинули з гри. Справді, навіщо вона їм? Коли розробляли план, такий варіант щодо Посельської брався до уваги. Ще тоді було домовлено, що Наташа лишиться в Західній Німеччині і, не криючись, легально влаштується тут жити на загальних правах для німців, які втекли із Сходу. Якщо Хауссон справді тільки викинув Посельську з гри, особливо турбуватися про її долю нічого. Адже Ричагов у Берліні, він не дрімає. Але яку роботу придумав Хауссон для нього? Куди його завтра повезуть?
Тут, у Мюнхені, був один таємний телефонний номер. Та скористатися ним Суботін міг тільки в крайньому разі. Чи є зараз в цьому потреба? Ні, ні і ще раз ні. Подзвонивши, Суботін може сказати тільки одне: його відвозять невідомо куди і невідомо навіщо. В такому повідомленні майже нічого, крім тривоги за свою долю, не буде… Отже, це ще не той випадок, щоб скористатись таємним телефоном. Суботіну лишалося тільки непохитно вірити, що товариші теж діють і завжди про нього пам’ятають. Це стосується, зокрема, і людини, якій він мав подзвонити і про яку знав лише те, що її пароль «Брати Райт»…
Так, капітан не помилявся. Ця людина вже знала, що Суботін перебуває у Мюнхені, знала, де він живе, знала навіть, як він проводить свій час. Весь тиждень її агенти намагалися встановити з Суботіним зв’язок, але цього не пощастило зробити, бо за кожним його кроком стежили.
…Суботін уже збирався йти додому, але в цю мить побачив жінку, яка не поспішаючи йшла бульваром. Вирішив почекати, поки вона пройде. Може, це і є сищик, якому набридло чекати, і він вирішив глянути, чим займається його об’єкт?..
Жінка наближалась, не зводячи з Суботіна погляду. Він теж глянув на неї, здивовано піднявши брови. Жінка пройшла мимо, і Суботін почув, як вона, не зупиняючись, чітко вимовила:
— Брати Райт. Негайно купіть газету в кіоску біля готелю «Глорія».