Iнтелigент
Iнтелigент читать книгу онлайн
«Інтеліґент» – сатиричний роман, стилізований під опис ігрового кінофільму – вперше був надрукований у харківському часописі «Нова ґенерація» №№ 1-3 (1927) 1-8 (1928). Автором зазначений Левон Лайн. У 1929 році роман був виданий окремою книгою у харківському ж видавництві «Пролетарій», і на обкладинці було надруковане вже справжнє ім’я автора – Леонід Скрипник. На жаль, через декілька днів після виходу книги автор помер.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
Начальники обмінялися якимись зауваженнями. Інтеліґент бадьоро підвів голову й говорить:
«Раціоналізація!..»
Говорить…
«Нормалізація!..»
Говорить…
«Стандартизація!..»
Говорить…
«Тейлоризація!..»
Говорить…
«Фордизація!..»
Говорить…
«Утилізація!..»
Говорить…
Інтеліґент знову поглядає в бік начальства.
Начальство слухає. Добре одягнений цілком задоволений. У неголеного – обличчя скептичне. З сумнівом хитнув головою на якесь зауваження добре одягненого… Нахилився до нього, говорить:
«Бюрократизація»?..
Це, товариші, прикрий приклад пережитків жахаєвщини і спецожерства. Воно, може, і зрозуміло щодо товариша керівничого, який, очевидно, далеко стоїть своїм інтелектуальним розвитком від свого керсправа або мого героя, – але ж це не втішає…
Керсправ категорично проти твердження начальства… Інтеліґент бадьоро і навіть з патосом закінчує. Сідає на місце з виразною самоповагою…
Приємно констатувати, що інтелектуальний вплив переміг некультурні сумніви начальства. Слава Господеві, – скаже багато інтеліґентних людей, і слава Господеві, сорок раз сказали б вони, коли б цей вплив переміг і по всіх установах… Я б приєднався до них з щирою душею, але, на жаль, не вірю в Бога…
«Висуванець»
Таблиця на дверях:
Кер. Бюро раціоналізації, стандартизації, нормалізації, тейлоризаціі, фордизації, утилізації і т. ін
Трохи нижче:
Без докладу не заходити
На другій половині дверей:
Роспис прийому
Під цим заголовком великий аркуш паперу, розподілений на силу клітинок.
Інтеліґент у своєму кабінеті за столом. Подивився на годинник, потім з задоволенням оглянув кімнату.
Всі стіни кімнати, зверху донизу, обвішані таблицями, діаграмами, графіками…
Ви одразу відчуваєте, що опинилися в мозку чудово організованого організму (вибачте за тавтологію). Коли ж ви навіть не досить чулі й не відчуваєте цього, то режисер зараз дасть вам можливість побачити це на власні очі… А коли ви чулі, – це не значить, що ви мусите перестати дивитися, – дивіться і насолоджуйтеся доказами, своєї чулости – Словом, все, що буде далі, цікаве для всіх.
Інтеліґент глянув ще раз на годинник, потім знайшов потрібну клітинку на таблиці близько столу. Не відриваючися від секундної стрілки, поволі підводить руку й намацує кнопку дзвінка.
На годиннику 10 год. 11 хв. Секундна стрілка наближається до 60. Дійшла.
Інтеліґент натиснув на кнопку. Нетерпляче дивиться на двері.
В другій кімнаті секретар Інтеліґента хапає папку, прожогом кидається до дверей кабінету.
Інтеліґент нетерпляче дивиться то на двері, то на годинника.
Організатор-раціоналізатор і т ін. повинен насамперед твердо пам’ятати, що час – це не тільки гроші, що час – це все. «Потеря времени смерти подобна», сказав Петро І, що був теж не поганий організатор, раціоналізатор і т ін, а коли й не був, то лише тому, що в ті часи цих слів не існувало. Тепер, як видно з наведеного, ці слова є… Отже, зрозуміло, що мій герой дивиться сам на секундну стрілку. «Все відносне», сказав Айнштайн. Швидкість руху вимірюється простором і часом. Так і робить мій герой, і маємо ось що:
Двері відчиняються неймовірно повільно. Секретар всовується в кімнату надзвичайно поволі…
Погляд Інтеліґента фіксовано на секретарі. В погляді – обурення…
Яке знайоме це обурення кожному піонерові, кожному творцеві нових цінностей, кожному будівникові нових шляхів! Прекрасне обурення вождя, що бореться з інертністю людства чи його частини, яка перебуває в його розпорядженні! Копи серед вас, мої читачі, є провідники людства, вони зрозуміють мого героя.
Жахлива, безпросвітна інертність!.. Дивіться і обурюйтеся!
Секретар не йде, а пливе до столу неймовірно повільно. Доплив, врешті.
Інтеліґент мовчки показує на годинника, виразно дивиться на секретаря півсекунди і береться до роботи…
Яка різниця між людством і вождем! Дивіться і захоплюйтеся!..
Секретар одною рукою подає, другою забирає папірці. Інтеліґент одною рукою бере папірці, перечитує їх, у цей самий момент другою рукою пише резолюції. Середня виробнича норма – 100 папірців на хвилину. Папка папірців швидко розтанула.
Це чудова відповідь на наш острах перед папірцем, як перед символом тяганини. Нічого подібного! Жадної тяганини! – Раціоналізація, стандартизація і т. ін., – і досить! – Типові резолюції (стандарти), що охоплюють всі випадки життя (і в усякім разі, – що головне, – листування). Напр.: «до відома», «на погодження з тим то», «на висновок туди то», «вимагати пояснень» (або доповнень), «до керівництва», «на розпорядження того то», і ще кілька таких. І жадного бюрократизму, жадної тяганини, машина працює, як машина! – А велика кількість папірців інтенсифікуватиме нашу паперову промисловість, а через неї – промисловість целюльозну, а через неї – сприятиме розробкам лісів і утилізації наших природних багатств, зменшуватиме безробіття і т. д., і т. д.
Над цим варт подумати. Думати взагалі варт…
Інтеліґент випростовується задоволений. Навчальним тоном щось сказав секретареві. Секретар з пошаною вклоняється і робить захоплене обличчя.
Сподіваюся, що і ви це зробите…
Інтеліґент, очевидно, задоволений з усього на світі. Ліниво потягнувся, глянув («від нічого робити») на годинник і на розпис, потім почав розглядати свої руки. Подивився, витяг з кишені ножичка і почав робити манікюр…
Інтеліґент уважно й пильно опрацьовує нігті…
Хороша ілюстрація до формули: хороший адміністратор – це той, що врешті себе самого робить непотрібним для справи…
Здебільшого істини посідають властивість зворотности: непотрібний адміністратор – хороший. По теорії можливостей – це факт. – Отже, як бачите, мій дорогий герой майже з самого початку своєї діяльности спромігся зробити себе самого зовсім майже непотрібним…
Екран темніє…
Коли ви чулі і т. ін., ви відчуєте, що в цій темряві щось є… В кожній темряві щось є. Іноді, правда, не буває нічого… В усякім разі, що саме тут є – невідомо. Тому дивіться, бо в кіні лише після останнього затемнення немає на що дивитися, крім напису «кінець». В цім розумінні життя бідніше за кіно. Після останнього затемнення в ньому навіть напису жадного не побачиш…
Хай живе режим економії та раціоналізація!
Начальник у своєму кабінеті читає якогось папірця. Сердиться. Рука сердито пише в верхньому правому кутку: «срочно!!!» Підкреслює двічі дуже грубо. Перо бризкає й дере папір. Начальник хоче підписати папірця – перо не пише,
Начальник подивився на перо, сердито кинув його в бік. Шукає на столі іншу ручку – не знаходить. Дзвонить…
Як бачите, трапився випадок цілком непередбачений, що його треба кваліфікувати як катастрофічне, в порядкові форс-мажору, знищення частини інвентаря (пера), розрахованого, згідно з певними теоретично-практичними даними, на певний час роботи, – досрочно. Але навіть і такий випадок не припинить стрункий та могутній механізм, що його автора являє мій герой. З чіткости та закінчености цього бездоганного механізму – милуйтеся навчаючися!
До кабінету начальника вбігає кур’єр. Одержав наказ, зник.
Кур’єр підбігає до ближчого службовця. Той показує йому одну ручку, що сам нею пише…
Режим економії… Найдорожча річ – дрібниці, як відомо. Радянська копійка радянський карбованець береже.
Кур’єр підбігає до службовця, у якого над столом таблиця: «Діловод». Повторюється попередня сцена.
Кур’єр підбігає до службовця з написом: «Секретар». Секретар діловито обертається назад до стінки, на якій висить здорова таблиця під заголовком: «Розподіл обов’язків між службовцями».
Секретар шукає відповідний рядок. Знайшов: Облік та розподіл канцелярського приладдя. Йде пальцем по рядку і доходить до розв’язання питання: Завканц.