Помститися iмператору
Помститися iмператору читать книгу онлайн
Невблаганна доля розчавила щасливе життя Степана Раковича – колишнього сердюка гетьмана Мазепи. Здавалось, вихід єдиний: накласти на себе руки… Та в мить найбільшого відчаю прийшло розуміння: спокій прийде, лише коли він помститься не окремим дрібним ворогам, а… найсильнішій людині в Російській імперії – самому Петру Великому! Але як вигнанцю дістатись до нього, як здійснити карколомний задум?..
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
Але то не головне. Однією з країн, що так і не побажали допомогти моїй землі вибороти волю, є Франція. Ти пам'ятаєш, що сталося з тамтешньою королівською династією?
– Так… – Пауль здригнувся.
– Отже, тепер до влади у Франції прийшов Наполеон Бонапарт, який невдовзі стисне в кулаці горлянку всієї Європи. Насамкінець він вдарить по країні, що загарбала мою рідну землю. І тоді, можливо, саме Бонапарт визволить її… [40]
– Ваша милість впевнені в тому?
– Впевненість у словах правителів – це все одно, що впевненість у незмінності вранішнього вітерця. Отак, юний мій друже! Хоча…
Великий Магістр розстебнув верхні ґудзики сорочки, витягнув звідти на мить вкритий масонською символікою перстень на тонесенькому золотому ланцюжку, потім сховав персня й мовив:
– Хоча я зробив усе від мене залежне, щоби поставити нового правителя Франції під контроль нашої ложі. Якщо ж він відмовиться звільняти мою землю, то всі сили Небесні повстануть проти нього, – і тоді я не позаздрю його долі…
Після цих слів Великого Магістра у кімнаті надовго запанувала тиша. Та виявилось, що Пауль усе ще не вгамував своєї цікавості:
– Ваша милосте…
– Що, мій друже?
– Ваша милосте, а все-таки… Скажіть, з якої землі родом Ваша милість? Хто Ваша милість насправді? Ну, все-таки…
Великий Магістр лише розсміявся.
– Ну, чом ви ніяк не хочете сказати того? Навіщо ви двічі розповсюджували хибні чутки про свою смерть, коли ви й досі живі?!
– Юний мій друже! Ти ж і сам добре знаєш відповідь.
– Але ж…
– Я – Великий Магістр таємної масонської ложі. Я – принц Ракоці, один із синів Ференца Другого Ракоці, володаря угорського та графині Текелі. Я – граф Сен-Жермен, володар маєтку в італійському Тіролі. Я – син голландського або португальського єврея-торговця. І насамкінець я – Вічний Жид, апостол-зрадник Юда Іскаріот. От хто я такий. Що ж до різних дат смерті… В моїй особі суміщаються одразу декілька персон – отже, мені конче потрібно померти мінімум тричі! Дві смерті були уявними, третя стане справжньою – отак-от, друже.
– Але ж сумістити все це докупи просто неможливо…
– Вірно, друже, цілком слушне зауваження.
– А отже…
– А отже, я не є ніким зі згаданих персон.
– Але ж Ваша милість зараз тут, переді мною, у цій кімнаті…
– Тут я – жива людина, а не мої імена й титули!
Знов помовчали, тоді Пауль зробив останню спробу:
– А може…
– Ні. Я не виконав свою місію до кінця, оскільки рідна моя земля лишилася в рабстві, з якого звільниться невідомо коли. Тому я, Великий Магістр масонської ложі, принц Ракоці, граф Сен-Жермен, син торговця-єврея і Вічний Жид, хочу піти у небуття таким і тим, яким і ким є зараз. Натомість моє справжнє ім'я нехай помре разом зі мною. Я так бажаю, мій юний друже! – І після невеличкої паузи граф суворо повторив ще раз: – Нехай таємниця мого імені й походження лишиться нерозкритою. Я так бажаю…
Розчарований Пауль зрозумів: цього рішення вже не змінити… А Великий Магістр, принц, граф, купецький син і апостол, сидів у своєму кріслі, дивився прямо у вічі спантеличеному учневі… й мовчки всміхався. Було очевидно, що він насолоджується нерозгаданою загадкою, яку лишав по собі. Лишав назавжди.
30.08.2004—27.06.2005рр., Київ
Додаток
Хронологічна таблиця до роману «Помститися імператору»
27.12.1595
Народився Богдан (Зіновій-Абданк) Хмельницький.
05.09.1638
Народився майбутній французький король Луї XIV.
20.03.1640
Народився Ян (Іван) Мазепа.
25.01.1648
Починається козацьке повстання під проводом Богдана Хмельницького.
08.01.1654
Переяславська рада: Україна укладає договір з Московією.
27.07.1657
Помирає Богдан Хмельницький.
27.08.1666
Народився російський цар Іоанн V Олексійович.
11.10.1672
Народився Пилип Орлик.
30.05.1672
Народився російський імператор Петро І Великий.
27.03.1676
Народився Ференц II Ракоці.
17.06.1682
У Стокгольмі, в сім'ї короля Карла XI та Ульріки-Елеонори, принцеси Датської, народився майбутній шведський король Карл XII.
25.06.1682
Іоанн V та Петро І урочисто вінчаються на царство Російське – виникає дуумвірат.
09.01.1684
Іоанн V одружуєтья з Прасковією Федорівною Салтиковою.
05.04.1684
У Ліфляндії в селянській родині народжується Марта Скавронська – майбутня російська імператриця Катерина І.
25.07(04.08)1687
Іван Мазепа стає гетьманом.
1690
У прилуцького сотника Раковина народжується син Степан Раковин – центральний герой роману. [41]
28.01.1693
У царя Іоанна Олексійовича та Прасковії Федорівни народилася середня дочка Анна – майбутня російська імператриця Анна Іоаннівна.
1700
Помирає Павло Герцик – полтавський полковник, вихрест з євреїв, дід Григорія Орлика через дочку Ганну; син Павла Герцика Григорій (брат Ганни, дядько Григорія Орлика – майбутнього польного маршала Григора Орлі) був козацьким полковником в Івана Мазепи та супроводжував його у вигнанні. Павло Герцик мав також іще двох синів – Івана та Опанаса.
1700
Починається Північна війна (Швеція проти Північного союзу – Росії, Саксонії, Польщі, Данії).
1700
Пилип Орлик стає старшим канцеляристом генеральної військової канцелярії.
05.11.1702
У Батурині народився Григорій Орлик, майбутній дипломат і найталановитіший шпигун XVIII ст. у Європі – син Пилипа Орлика і Ганни Герцик; його хрещеними батьками були Іван Мазепа та Любов Кочубеївна – дружина генерального писаря Василя Кочубея.
1703
У майбутнього польського короля Станіслава Лещинського народилася дочка Марія Аделаїда, принцеса Савойська – майбутня французька королева, дружина короля Луї XV.
1703
Починається повстання під проводом Ференца II Ракоці.
1704
Ференц II Ракоці обирається князем Трансільванії.
1704
За ініціативою Карла XII у Варшаві збирається сейм, що усуває короля Августа II Сильного (водночас він є також курфюрстом Саксонії) й замість нього обирає королем Польщі Станіслава І (Лещинського). Надалі Август II та Станіслав І по черзі займають польський трон залежно від того, хто бере гору у Північній війні.
1705-1706
Відбуваються таємні переговори між Іваном Мазепою та Карлом XII.
1706
Пилип Орлик стає генеральним писарем Війська Запорозького.
1707
Ференц II Ракоці стає на чолі Угорської держави.
– I. 1707
Початок сюжету: Степан Раковин прибуває додому після навчання у Києво-Могилянській академії на літні вакансії.