Мiльйон i один день канiкул
Мiльйон i один день канiкул читать книгу онлайн
В этой книжке рассказывается о том далеком времени, когда люди обживут, освоят космос. Тогда взрослые будут работать в космических лабораториях, а дети во время каникул станут прилетать к ним в гости. Появятся у земных мальчишек и девчонок и друзья-инопланетяне.
Дві повісті-казки про нескінченність пізнання світу. Передмова льотчика-космонавта, двічі Героя Радянського Союзу В. Севастьянова.
Внимание! Книга может содержать контент только для совершеннолетних. Для несовершеннолетних чтение данного контента СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО! Если в книге присутствует наличие пропаганды ЛГБТ и другого, запрещенного контента - просьба написать на почту [email protected] для удаления материала
Карен озирнувся на товаришів.
Олег малює світловим олівцем на склі тигра. І хоча на небозводі такого сузір’я немає, зірки точно лягли на малюнок: тигр пильно дивиться зеленим і жовтим очима. Тигр зовсім живий, дуже земний, він, звичайно, сподобається батькам.
А от Алька не згадує ні про що. Стрибає собі по темних квадратах підлоги з відблиском зірок. Начебто тільки у неї в усьому Всесвіті почалися літні канікули.
Спалахнуло світло. Величезна Земля затуманилася за склом. Тигр підсліпувато примружився. На палубу корабля вийшов Пап. Немов намісник земного сонця в космічній ночі: руда копиця волосся над блакитним комбінезоном. Це вихователь п’ятикласників на час їхнього Батьківського Дня, а насправді штурман корабля Павло Андрійович Прозоров, або просто Пап.
— Аборигени! Земляни! — весело сказав Пап. — Ви бачите знайому картину: Земля, Сонце і таке інше… З того “іншого” робимо висновок, що Всесвіт в основному складається із зірок. Ясно? — спитав він, оглядаючи свою команду.
— Ясно. Урок природознавства, — байдуже парирувала Алька.
— А зараз перевіримо на приктиці, — натхненно вів далі Пап.
Діти мовби й не чули його. Пап відчував себе звичайним учителем. Він, зоряний штурман, цілий день мусить дресирувати цих товстошкірих землян. Називається “навчальна практика”, а насправді — дитячий садок у космосі. Безглузда вигадка якихось професорів, котрі, певно, ніколи не залишали планети.
Олег, не звертаючи уваги на Папа, намалював над тигром старовинну хатинку із завитком диму з комина, і тигр одразу перетворився на домашнього котика, який визирає крізь відчинені двері.
Пап, глянувши на малюнок, гостро відчув, як скучили діти за домівкою, за своїми близькими. Але де їхня справжня домівка? На Землі — в лісовій школі чи в космосі — біля батьків?
— Попереджаю, — суворо промовив учитель, — скоро буде кидок у Далекий космос.
Діти пожвавішали. І Алька запитала:
— А очі, Папе, треба заплющувати?
Пап усміхнувся:
— Це не гра…
Отоді-то на палубу і прослизнув якийсь звір.
Звір був чорний, він волочив за собою довгого хвоста.
Звір кинувся прямо на дітей. У нього не було іншого виходу: за сантиметр від кінчика його хвоста м’яко підстрибувала сіра кицька.
За кицькою енергійно ступала її хазяйка в комбінезоні інопланетних мисливців.
Алька так несамовито пискнула “ой!”, що те “ой!” одірвало її від підлоги.
Хлопці застигли в стойці, міркуючи, як їм ухопити нахабу за хвоста.
Тільки Пап пізнав у втікачеві корабельного пацюка. Ударом черевика він шпурнув його через голову кицьки.
— Тримайте його! — сплеснула руками хазяйка кицьки, натикаючись на пацюка.
М’яко загула сирена.
Пап розгубився: він упізнав жінку в комбінезоні. Перед ним немов ожив портрет з підручника — всесвітньовідомий біолог нових планет. Жінка докірливо питала:
— А чого це ви, юначе, кидаєте в мене цим звіром?
— Пробачте, Ірино Олександрівно, — пробурмотів Пап.
— Хто це? — пошепки спитала Алька. Олег смикнув її за кіску:
— Біологію вивчала? Наука про живу природу…
Біолог спритно відбила долонею пацюка, сіпнула плечем:
— Фе!..
В ту ж мить удруге загула сирена, і всі, хто був на палубі, одірвалися від підлоги.
У кораблі настала невагомість.
Ніхто не помітив прощального салюту зірок. Зірки, що оточували “Вікторію”, неприродно видовжилися, розпустили вогненні шлейфи, затим поступово змазалися, сяйнули наостанку пучком світла й погасли.
Земля, Сонце й увесь Близький космос, знайомі з дитинства, зникли.
Корабель неначе опинився у порожнечі…
Алька знову сказала “ой” і злетіла вгору, розкинувши руки.
Майнули каблуки славнозвісного біолога. А хлоп’ята, перевернувшись, заспівали старої, як світ, пісні:
Не-ва-го-мість, не-ва-го-мість
Зразу з’їла всю слоновість…
Невагомість врятувала корабельного пацюка. Від удару долонею він завертівся немов дзига і вгвинтився у відчинені двері. А Ірина Олександрівна шугнула аж під самісіньку стелю.
Пап, звиваючись натренованим тілом, плив назустріч дітям, командував:
— Працюйте руками й ногами, знижуйтесь! Якщо невагомість зникне, ви понабиваєте ґулі. Тільки ґуль і не вистачає для Батьківського Дня…
Але діти не збиралися знижуватися. Вони ширяли над палубою й реготали, ніби від легенького лоскоту.
І пальцем не поворухнули, щоб знизитись. А Пап плив до них дуже повільно.
Коридором квапливо простував довготелесий і білий, мов чапля, корабельний стюард. Механічний слуга легко долав невагомість у м’яких черевиках на магнітних підошвах. Він поспішав на допомогу пасажирам і, пробігаючи повз пацюка, ляснув його.
Алька, спостерігаючи за спритним роботом, глузувала з висоти свого становища:
Знають всі у світі цім -
П’ять та два, то буде сім,
Вірна дружба — назавжди,
Не людина — робот ти!..
Робот спритно збіг по вигнутій стіні й куполу стелі, подав руку Ірині Олександрівні, посадовив її в крісло. Потім, балансуючи в повітрі, намагаючись не відривати підошов від стелі, що зараз правила йому за підлогу, відбуксував одного за одним дітей. Допоміг Папу допливти до крісла.
І, нарешті, виловивши спокійну сіру кицьку, подав її біологові.
Усі були трохи схвильовані. Кицька знайшла свою хазяйку, шерсть у неї стояла дибом, нагадуючи про неспійману здобич.
— Пробачте, — сказала Алька стюардові, — я пожартувала. Спасибі за допомогу.
— Будь ласка, — відповів незворушно робот. — Зараз ми досягнемо мети.
Разом із гудком сирени повернулася звична вагомість.
Над головою спалахнули нові зірки. Корабель зробив кидок у Далекий космос.
— Отже, — суворо мовила всесвітньовідомий біолог, — треба негайно зловити того гризуна.
— Зараз його буде віддано у ваше розпорядження, — згодився білосніжний стюард.
Біолог образилася:
— Я маю справу з благородними тваринами…
Але робот не чув її. Він біг коридором, де аж у самісінькому кінці майнув чорний хвіст. Кицька вислизнула з рук хазяйки у відчинені двері: вона покладалася тільки на свою спритність.
— Можливо, я одвикла від деяких форм земного життя, — провадила далі Ірина Олександрівна. — Крилаті змії здаються мені набагато симпатичнішими…
— Авжеж, — палко підтримав Олег, — пацюки здавна були ворогом людини.
— Жеруть геть усе на світі, — пояснив Карен.
— Дуже бридкі, — зітхнула Алька.
— Я бачу, ви багато знаєте про гризунів. — Біолог повернулася до Папа. — Уявіть собі, коли я зайшла до каюти, той розбійник гриз мій рукопис…
— Я читав ваші книжки, — зніяковів Пап.
— А остання могла бути з’їдена. — Біолог підвелася. — Побачимо, чи сподобається йому моя Мись. — І Ірина Олександрівна пішла собі, гукаючи свою сіру Мись.
Пап із подивом зрозумів, що він кепський вихователь: діти непомітно зникли.
— Ось вона!
Карен широко розплющеними очима дивився на свою долоню. Його засмагле обличчя ледь зблідло. На долоні лежала прозора куля з сріблястим павутинням усередині.
— Куля Шляху, — прошепотів Олег, зазираючи другові в обличчя.
Куля, обертаючись у руці Карена, сплітала й розплітала нитки. Малюнок раптом змінювався. Тисячі шляхів вели кораблі до зірок, і десь поміж отих ліній тяглася тоненька нитка “Вікторії”.
Усе, що завоювала космонавтика протягом століть, містилося в простій і прекрасній кулі. Вона була коштовніша за будь-який земний діамант, за будь-яку ювелірну знахідку з інших планет, бо таїла в собі знання людства про галактику, зірки й планети, гігантські туманності й абсолютну порожнечу, закони космічного часу і простору, такі не схожі на земні.